Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Grčka drama, italijanska tragedija

Analiza - Evrozona bi preživela izlazak Grčke, ali ne i Italije
Grčka je očito ipak odustala od spornog referenduma o međunarodnoj finansijskoj pomoći, ali to ne znači da je time kriza rešena - mnogi i dalje govore o mogućem izlasku Atine iz evrozone, ali da li je to moguće?
Prežaljen ... Jorgos Papandreu i Angela Merkel na skupu G20 u Kanu

Uslovi za članstvo u evrozoni su precizno određeni u Lisabonskom ugovoru. Ali, u tom dokumentu nema ni reči o tome šta treba učiniti ako neka zemlja svojevoljno ili prisilno treba da napusti evrozonu.

Kako izaći iz evrozone?

Odustajanje od evra nije jednostavno. Zajednička valuta za sve članice je jedan od važnih ciljeva Evropske unije. Istovremeno, postoje i pravila za zemlje poput Velike Britanije i Danske koje ne žele evro. Još nije jasno mogu li se takva pravila razraditi i za Grčku, ukoliko bi ona morala ili htela da napusti evrozonu.
Ukoliko bi se ipak Grčka na kraju odlučila za uvođenje neke vrste „nove drahme", imala bi ozbiljne probleme da dobije kredite. Druga mogućnost mogla bi biti neformalno zadržavanje evra kao valute. U Evropi postoji više država koje nisu članice evrozone, ali u nedostatku vlastite valute koriste evro (Crna Gora). Ipak, prema mišljenju stručnjaka, to za zemlju poput Grčke ne bi moglo da predstavlja trajno rešenje.
Stručnjaci se pribojavaju da bi bankrot Grčke mogao imati posledice i po druge prezadužene članice evrozone, jer bi u tom slučaju finansijska tržišta pojačala pritisak i na druge velike dužnike, poput Italije.

Papandreu na tapetu

Grčki poslanici juče po podne su odlučivali o poverenju vladi Jorgosa Papandreua, koji je dan ranije pozvao na formiranje „vlade konsenzusa" koja bi izvukla zemlju iz krize i primenila odredbe plana Evropske unije za izbegavanje državnog bankrota.

Kod Helena vlada haos, ali se evropska drama igra na italijanskom. Finansijski eksperti, naime, tvrde da bi upravo finansijski kolaps već prezadužene Italije sahranio evro.Kakva god da bude poslednja odluka u Atini, bilo bi pogrešno svaliti čitav haos na Papandreuova pleća. Istina je da ni Evropa ni evro neće propasti zbog Grčke. Sudbina zajednice biće odlučena u jednoj od njenih država osnivača - Italiji.

Ipak Italija sahranjuje evro

 - Koliko god bio bolan za Evropu, oproštaj od Grčke je podnošljiv. Ali lepa, ponosna Italija ima odlučujuću dimenziju - 60 miliona stanovnika, treću po veličini privredu u evroklubu i 1.900 milijardi evra duga. Bankrot zemlje taj „klub" ne bi mogao da izdrži ni politički ni ekonomski - kažu stručnjaci.
Italija je juče na marginama  sastanka G20 u Kanu pristala da Međunarodni monetarni fond (MMF) i Evropska komisija strogo nadgledaju sprovođenje dugo odlaganih reformi penzionog sistema, tržišta rada i procesa privatizacije kako bi uverila tržišta da Rim ispunjava ciljeve za smanjenje svog budžetskog deficita. 
Branislav Ćukić

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Media reports that people around Republika Srpska, Montenegro, and Serbia are coming to Banja Luka by organized transport

  Dodik called the rally to “defend freedom and future” of Serb people ahead of the May 2 UN’s voting on the Srebrenica genocide resolution....