Κυριακή 28 Απριλίου 2013

Скупштински одбор усвојио извештај Владе Србије - протести у Београду

27.04.2013. -

Скупштински Одбор за Косово и Метохију усвојио је, након жучне расправе, извештај Владе Србије о досадашњем дијалогу са Приштином.

Након тога ће извештај размотрити посланици.

Становиште владе је на седници одбора бранио директор Канцеларије за стручне и оперативне послове у преговарачком процесу Београда и Приштине Дејан Павићевић који је признао да бриселски споразум није диван, али да је одраз политичке реалности и да је свакако бољи од понижавајућих текстова који су понуђени у претходним рундама дијалога.

“Добили смо у десетој рунди велики помак унапред и споразум ће омогућити нормално функционисање српског народа на северу покрајине и јужно од реке Ибар”, рекао је Павићевић, поручивши да борба за положај Срба на КиМ тек почиње будући да је споразум “општијег карактера” и пружа могућност да српски народ добије доста.

“Није могло боље, али је могло много горе, и да нисмо прихватили овај споразум шта би нам следеће било понуђено. Србија би отишла у самоизолацију и не би имала шансу да се избори за било шта, а српски народ у покрајини би био у много горој ситуацији”, рекао је Павићевић.

Члановима одбора се обратио и заменик директора Канцеларије за КиМ Крстимир Пантић, који је представљен као владин чиновник, али је заступао ставове супротне политици владе, на чему му је више чланова одбора отворено замерило.

“Став канцеларије за КиМ је пре неколико дана јавно изрекао директор канцеларије Александар Вулин који је оставку поднео из моралних разлога и који је критиковао споразум јер не уважава скупштинску резолуцију и испод је минимума који је народна скупштина донела”, рекао је Пантић.

Он је упозорио да ће бриселски споразум уколико буде примењен имати тешке последице по Србе који живе на КиМ, односно да ће иницирати њихово исељавање. Према његовим речима, међу првима ће се иселити радници МУП-а Србије и њихове породице који ће добити распоред у местима централне Србије. Само у том таласу ће, уверен је он, са севера Косова отићи око 2.500 људи.

“Држава овим потписом подстиче исељавање сопствених грађана са територије КиМ”, упозорио је Пантић.

Критикујући нашироко споразум, рекао је да након његове примене Србија неће ни морати да формално призна независност Косова.

“Србија ће морати да се одрекне свега што указује на њено присуство на КиМ, грађани су бесни јер 14 година су бранили државу Србију на тим просторима, а овим споразумом се држава Србија сама повлачи и полако препушта КиМ Албанцима”, сматра Пантић.

Споразум је оштро критиковао ипосланик Демократске странке Србије Слободан Самарџић који је рекао да се у протеклих неколико година политика Србије континуирано креће у правцу предаје Косова Албанцима, што је последњим споразум, како сматра, коначно и учињено.

“Споразум је потпуно у правном и уставном ситему Косова, и ако нас убеђујете да је претходна понуда била лошија вређате нашу интелигенцију”, обратио се Самарџић Павићевићу.

Једина шанса коју Срби на КиМ, како је рекао, имају јесте да се тај споразум не примени и ДСС ће урадити све да не буде имплементације.

Срђан Миливојевић из Демократске странке негодовао је због начина на који је извештај владе конципиран, односно због тога што обухвата и фазе дијалога које су вођене током прошле владе, у чему Миливојевић види покушај скривања садашње власти из договора које је постигао Борко Стефановић.

Он је негодовао због присуства члана Канцеларије за КиМ на седници, будући да је њен директор Александар Вулин поднео оставку.

“Не мислим да је то морални чин Вулина, ја мислим да је реч о тајном договору да се Канцеларија за КиМ укине и мислим да нови директор неће бити изабран, ако је то заиста морални чин видећемо како ће гласти његови посланици”, рекао је Миливојевић.

Поједини посланици су током седнице једни другима обраћали повишеним тоном, добацивали, прекидали, а неки су, укључујући и председника одбора Милована Дрецуна, колеге позивали на пристојност и стишавање страсти.

Представници Срба са Косова и Метохије одбили су бриселску издају парафирану од стране  Владе Србије, а Срби са КиМ су је окарактерисали као гашење државе Србије на КиМ и коначно нестанак српског народа са КиМ.

Најавили су протесте у Београду које ће организовати без страначких обележја, а зарад очувања државе Србије на КиМ

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Στο ζήτημα της Αλβανίας η Ελλάδα θα έπρεπε να έχει μια στρατηγική που να βασίζεται σε δύο παράγοντες:

  💶 Χρήμα  ✝️ Εθνοτική ταυτότητα Το αλβανικό κράτος είναι μια πλαστή οντότητα όπου χωρίζεται σε δύο μεγάλες ομάδες: Τους Τόσκηδες και τους ...