Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014

EULEX pravi državu šiptarskoj mafiji

 

hitler_nato_elx_1Piše: Jovo Vukelić
Najnovija otkrića tužiteljke Euleksa Marije Bamije govore o višegodišnjoj sprezi visokih zvaničnika misije EU sa šiptarskim mafijašima i političarima sa Kosmeta.
Evropska i srpska javnost tako su saznale o neverovatnim slučajevima korupcije i primanja mita tužilaca i sudija i drugih visokih zvaničnika Euleksa, koji su na Kosmetu trebali da afirmišu vladaninu prava, zakonitost i pravednost.
Otkriće stiže iz njihovih sopstvenih redova.
Skandal nastao ovim saznanjima šokira javnost, ali izgleda da to nije slučaj sa EU i njenim institucijama. Naime, na pomolu je i drugi, još veći skandal!
Nezavisni izvori navode da su strukture EU pokušale da sakriju tragove ovih teških prekršaja i krivičnih dela. Evropski parlamentarci i diplomate ovih dana su još više razočarani zbog priznanja odgovornih struktura u EU za ova krivična dela – da to nije ništa novo, da su za ovo znali, ali da ništa nisu preduzeli i obavestili o činjeničnom stanju političke centre!?! Tako se već sada došlo do pouzdanog saznanja: tek nakon godinu dana (!) strukture Euleksa na Kosovu i one u Briselu, koje nadgledaju, kontrolišu ovu misiju, obavestili su političke centre EU o postojanju ozbiljnih sumnji na korupciju u Euleksu.
Živimo u doba brutalnih laži, obmana, glume, bezobzirne dvoličnosti evropskih lidera kad je reč o Kosovu i Metohiji. Farsa sa ljudskim pravima, slobodama i demokratiji, koju misija EU od 2008. „sprovodi” na Kosmetu – sada je očigledna, posle otkrića o korupciji i primanju mita njenih najviših službenika.
O pitanjima ljudskih sloboda, prava, uspostave pravičnog sudskog sistema najrevnosnije su govorili i govore upravo najviše korumpirani predstavnici Euleksa, visoki funkcioneri EU.
Kosmet – ogledno dobro za kriminalno bogaćenje Euleksa
Treba da se podsetimo da se Kosovo i Metohija nalaze pod administracijom UN (UNMIK) od 1999. godine. Deo ovlašćenja je od 16. februara 2008. počela preuzimati misija Evropske Unije pod nazivom Euleks. A na osnovu saglasnosti koju je tada dao predsednik Srbije Boris Tadić. Tako je Misija Euleksa na Kosovu počela svoj mandat 2008. godine, a glavni zadatak joj je podrška kosovskim vlastima u oblasti vladavine prava, naročito u oblasti policije, sudstva i carine. Pokazalo se da su na ovom ispitu pali.
Inače EULEX, je skraćenica od — European Union lex (poslednja reč
je latinski naziv za zakon). Smišljena sa glavnim javnim ciljem – Misije vladavine prava Evropske Unije na Kosovu (EULEX), a ustvari sa pravim ciljem pomaganja EU u osamostaljivanju lažne mafijaške države Kosovo.
Naravno, Misija je istakla da će biti statusno neutralna, ali od prvog dana boravka i rada na Kosmetu – bila je pristrasna, navijala je za šiptarsku nezavisnost, radila je na ukidanju i ono malo prava koje su Srbi imali u svojoj pokrajini.
Neutralnost Euleksa ostala je mrtvo slovo na papiru. Njihove akcije za uspostavljanje pravnih normi, pravne sigurnosti, zakona, ljudskih prava i pravosudnog sistema imale su za cilj da istisnu srpske zakone i propise, ukinu srpske institucije i izbace Srbe iz celog procesa i predaju Šiptarima na tanjiru sve institucije. Sa Euleksom Srbima nije bilo bolje.
Zvanično, u svojim dokumentima ova monstrum i ad hok stvorena organizacija vodi se kao EULEKS – Misija Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu?!? Koje licemerstvo i cinizam.
Konačno, Savet zemalja EU produžio je nedavno mandat Euleksa na Kosovu do 14. juna 2016. godine. To znači da ta misija EU u naredne dve godine planira da ubrzano prenese svoje aktivnosti lokalnim (čitaj šiptarskim) vlastima, kao i drugim evropskim institucijama. Euleks će, kako najavljuju iz ove misije, u naredne dve godine imati ulogu mentora i savetodavca u oblasti „vladavine prava”.
Kako su do sada radili, ova Misija mogla bi biti samo drastičan i poučan primer sadašnjim i budućim generacijama zloupotrebe, kriminala, korupcije, primanja mita, zataškavanja istine o zločinima i zaštite kriminalaca i mafijaša.
Na kraju, ova kancerogena tvorevina koštala je za šest godina stotine miliona evra, zapošljavala je skoro tri hiljade službenika, oko dve hiljade međunarodnih i oko hiljadu lica sa Kosova i Metohije. Misija se sastoji uglavnom od policajaca, sudija, tužilaca i carinskih službenika sa enormnim platama.
Nedavno je tužiteljka Euleksa Marija Bamije otkrila mnogo neregularnosti u radu Euleksa i istakla da su neka prisluškivanja potvrdila njene sumnje o korupciji i primanju mita visokih funkcionera Euleksa od strane albanskih mafijaša i političara a u cilju zataškavanja, prikrivanja i oslobađanja optuženih od istraga . Šef pravnog odeljenja Euleksa trebalo bi da istraži i aktivnosti tužiteljke Jaroslave Novotne i sudije Frančeska Florija. Međutim, kako kaže Bamije, to se nije desilo.
Bamije je rekla da je otkrila dokaze da su kriminalci dali novac italjanskom sudiji Frančesku Floriju za oslobođenje u slučaju bacanja bombe u restoranu “Sekirača” u Prištini, ali kako je rekla, “ni taj slučaj Euleks nije želeo da istražuje”, zaključuje Bamije. Ona navodi i niz drugih flagrantnih primera korpcije i mita, o čemu su svi evropski i domaći mediji proteklih dana detaljno izveštavali. Navodi „da su njene kolege primali novac i druge usluge od optuženih za teška krivična dela kako bi ih oslobodili”.
A onda nova senzacija! Verovali ili ne: novi šef Misije na Kosovu Gabrijel Meuči, italijanski diplomata, suspendovao je tužiteljku Mariju Bami zbog tvrdnji koje je iznela, a u kojima je otkrila korupciju u Misiji EU na Kosovu. Umesto da pokrene opsežnu istragu, da tužiteljku maksimalno zaštiti – on je suspenduje!?!
Bamije je naravno šokirana i izjavljuje: da je ona pod istragom umesto Euleksa i korupmiranih funkcionera?! Tvrdi i dalje „da rukovodioci te misije sarađuju sa mafijom i političarima na Kosovu”. Ovde treba reći precizno: sa šiptarskim političarima.
Posle ovih otkrića nova Visoka predstavnica EU Federika Mogerini (1. novembra zamenila je po Srbe i njihove interese kobnu Ketrin Ešton) upravo razmatra mogućnost da evropska Kancelarija sa suzbijanje korupcije OLAF istraži optužbe na račun Euleksa. Ona je naglasila „da je zbog kredibiliteta misije važno da istraga bude sprovedena u razumnom roku i da mora biti obavljena transparentno.
Nadam se da ću veoma brzo moći da vam saopštim ko će voditi istragu i u kom pravnom okviru”, rekla je Mogerini.
Inače, Bamije ističe da je sve ovo omogućio šef Specijalnog odeljenja Euleksa Džonatan Ratel koji, kako je rekla „nije bio zainteresovan da obavlja istrage o finansijskom kriminalu i koji je uništio ovu istraznu jedinicu Euleksa. Kada me je Ratel suspendovao od tada se niko više ne bavi finansijskim kriminalom Euleksa.”
Ponavljamo, karakteristično je da zvaničnici EU, koji su ceo proces i posao Misije Euleksa na Kosovu i Metohiji trebali da kontrolišu -odbijaju da govore o korupciji čak i pred evropskim parlamentarcima! Posebno, dvojica najupućenijih i najodgovornijih funkcionera za raširenu korupciju u Euleksu: direktor za Zapadni Balkan Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) Fernando Đentilini i šef Kancelarije za civilnu upravu i odgovorno vladanje (unutrašnje kontrole EK) Kenet Din.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Ζήτω η 25η Μαρτίου

  Χρόνια πολλά Ελλάδα  Χρόνια πολλά Έλληνες