Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017

Φιλιππίδης αργυρός! Η πρώτη μεγάλη επιτυχία της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου στο Βελιγράδι

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου: Πρεμιέρα με τέσσερις ελληνικές συμμετοχές στο Βελιγράδι

Στο βάθρο των νικητών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου του Βελιγραδίου ανέβηκε ο Κώστας Φιλιππίδης
-Ο πρωταθλητής του επί κοντώ κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην πρεμιέρα της διοργάνωσης
-Ανέβηκε στο βάθρο των νικητών περνώντας με επιτυχία τα 5,85 μ.
-Η επίδοσή του αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ
Η πρώτη μερα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου του Βελιγραδίου... φύλαγε μια βόλτα από το βάθρο για την Ελλάδα.
Τα κατάφερε ο Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ, ο οποίος έτσι κι αλλιώς ήταν ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο αγώνισμα.
Ο αθλητής του Δημήτρη Κυττέα πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια τα 5,85 μ., σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν δικό του με 5,84μ από τις 21/2/16 στο Κλερμόν Φεράν της Γαλλίας. Με αυτή την επίδοση κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, το οποίο είναι το 27ο της Ελλάδας στην ιστορία της διοργάνωσης.
Ο πήχης -μετά τα 5,85μ.- ανέβηκε στα 5,90 μ., ύψος στο οποίο ο Φιλιππίδης απέτυχε τρεις φορές να το περάσει.