Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2021

U Europi trenutno nedostaje čak 400.000 vozača kamiona

 

To je nestašica vozača kamiona zbog koje trgovcima nema tko puniti skladišta, a poduzetnicima dopremati komponente nužne za proizvodnju. Stoga u europskim zemljama i SAD-u povremeno nestaje neke robe na policama prodavaonica, a tvornice bilježe zastoje u radu.

U Europi trenutačno nedostaje više od 400 tisuća vozača kamiona i taj problem je iz mjeseca u mjesec sve gori, prema alarmantnom izvješću kuće Transport Intelligence, objavljenom prije mjesec dana.

Među najpogođenijima je Ujedinjena Kraljevina kojoj manjka oko 100 tisuća vozača, posebno nakon Brexita i otežanog dolaska stranih radnika. Trgovci očekuju sve više problema s opskrbom bojeći se da neće moći posve zadovoljiti rastuću potražnju kupaca, posebice uoči božićnih blagdana. Mnogi restorani s brzom hranom posljednjih dana ne mogu pravodobno nabaviti sve potrebne namirnice, pišu britanski mediji.

U međuvremenu, države su posegnule za privremenim rješenjima. Kako bi ublažile nestašicu vozača kamiona, vlasti u Nizozemskoj su sklopile ugovor s vojskom o posudbi njezinih vozača. Vlasti u Njemačkoj i Britaniji planiraju upravljanje kamionima ponuditi ratnim veteranima koji su trenutačno nezaposleni, prema podacima kuće Transport Intelligence.

Naime, potreba za prijevozom robe tijekom pandemije, usporedno s rastom internetske trgovine i oporavkom gospodarstva, znatno se povećala. S druge strane, broj raspoloživih vozača – koji u Europi prosječno imaju 55 godina – stalno se smanjuje. Mladi su istodobno slabo zainteresirani za taj posao jer su uvjeti rada iznimno teški, često nepodnošljivi.

Primjerice, vozač iz Bjelorusije Aleksandar Macijaš (30), koji je od svibnja počeo raditi za litavskog kamionskog prijevoznika Baltic Transline, požalio se medijima da je morao odustati od tog posla. Nakon dva tjedna obučavanja radio je i živio 13 tjedana u kamionu baziranom u Nizozemskoj, za plaću manju od 2.500 eura.

– Za ljudsko biće to nije normalan život. To nije posao, već nešto poput zatvora. To radiš kao da si zombi, požalio se Macijaš. Koliko su uvjeti rada mučni, potvrdio je nedavno Amazon koji je pod pritiskom javnosti priznao da njegovi vozači kamiona tijekom vožnje, zbog različitih okolnosti, nemaju prilike zastati u odmorištima, pa su prisiljeni mokriti u plastične boce. Čini se da neugodnostima nisu izloženi samo vozači Amazona.

Prema Financial Timesu, bit će ugrožena sezona kupovanja uoči Božića, ali ne samo to.

– Nestašica vozača kamiona prenijet će se u iduću godinu, tvrdi Luis Gomez, predsjednik američke kompanije XPO Logistics za Europu. Isto smatra kuća Transport Intelligence, koja daje do znanja da će gospodarstvo iduće godine imati još veće štete nego danas. »Nestašica vozača dosegnula je kritičnu točku, a još će se i pogoršati, unatoč mnogim strategijama koje se primjenjuju«, procjenjuje ta kuća.

Rješenje problema nije na vidiku. Europska unija je lani donijela tzv. Paket mobilnosti, prema kojem se od sredine veljače iduće godine trebaju poboljšati radni uvjeti za vozače kamiona. Oni će za poslove unutar jedne zemlje dobiti četiri dana odmora između prijevoznih tura, a u prekograničnom prijevozu trebaju se vraćati kući svakih osam tjedana.

Veliki kamionski prijevoznici tvrde da će nestašica vozača zbog tih novih propisa iduće godine biti još gora. S druge strane, sindikalni predstavnici vozača ne vjeruju da će prijevoznici poštovati europske propise jer iza njih ne stoji zakonska prisila. Pritisnuti nestašicom, mnogi su prijevoznici diljem Europe povećali plaće vozača kamiona. Neki u Britaniji najavljuju da će te plaće povisiti s 3.000 na 5.000 funti mjesečno, iako vozači tvrde da nije sve u novcu, nego i u uvjetima rada.

Najveću nestašicu vozača kamiona u Europskoj uniji bilježi Poljska, kojoj manjka njih 120 tisuća ili 37 posto. U teškoj situaciji je i Njemačka s manjkom od 60 tisuća vozača.


Francuskoj je još prije pandemije nedostajalo njih 40 tisuća, a danas je nestašica još gora. U SAD-u se samo ove godine broj vozača kamiona smanjio za gotovo 10 posto, dok azijskim zemljama manjka njih oko 20 posto. Budući da nitko ne očekuje brzo rješavanje tog problema, analitičari kažu da je jedno sasvim izvjesno: nestašica vozača kamiona, uz brojne druge nestašice, povećat će cijene prijevoza robe, a time i cijene u prodavaonicama

Антиваксери масовно траже ексхумације жртава короне

 За лекаре су проблем пацијенти који одбијају прикључивање на респираторе, а ако преживе – не либе се да их оптужују да су радили против њихове жеље

Протест антиваксера у Атини (Фото: ЕПА-ЕФЕ/Костас Циронис)

Од нашег дописника

Атина – Антиваксери у Грчкој не мирују. Најновија идеја окупља све више грађана који захтевају ексхумацију да би се установило да ли је корона узрок смрти њихових рођака или пријатеља. Група адвоката која ради на овим случајевима успела је већ да пред првостепеним судом издејствује прве пресуде којима се дозвољава овај поступак, а то је покренуло лавину нових захтева за ексхумацију.

На челу новог покрета су антиваксери који позивају сународнике да се, како кажу, „одупру лажима и манипулацијама” и докажу јавности да су закључци о узроцима смрти били лажни, да посреди није била корона или да није пресудна.

„Цела ситуација, назовимо је феномен ексхумације, везује руке лекарима који у време пандемије ионако раде у тешким условима и временској стисци. Несумњиво је реч о организованој акцији антиваксера. Људи који не прихватају научне податке о пандемији траже званичну документацију лекара, вршећи притисак и таквих захтева је сваким даном све више. Међутим, о ексхумацији мора да одлучи суд”, каже Јоргос Леон, председник Грчке асоцијације за судску медицину.

Он у изјави за „Иефемериду” објашњава да група адвоката у последње време практично рекламира подношење захтева јер, како кажу, издавање потврде о узроку смрти даје могућност и за даље правне радње.

Истовремено, за лекаре и даље велики проблем представљају тешки пацијенти који одбијају прикључивање на респираторе и који се, ако уз упорност медицинског особља преживе, не либе да их касније оптужују да су радили против њихове жеље или одлуке породица.

Велика главобоља грчке владе су антиваксери међу родитељима ђака, посебно нижих разреда, за које као и за све остале важи обавеза да у школе морају да долазе с маском и негативним селф-тестом или потврдом о вакцинацији за оне старије од 12 година.

Откако је почела школска година, не смирују се сукоби родитеља и учитеља, на које је било и физичких напада због одбијања да дозволе да дете приликом уласка у школу не поштује мере заштите. Интервенисала је и полиција, привођени су и учитељи и родитељи, почело је подношење тужби против школа с мотивацијом да су маске и тест примери „сатанизације”, да „децу малтретирају”, да се „не поштују људска права”... Сајт на којем незадовољни родитељи антиваксери објављују детаље о предузетим акцијама, уз формулар који треба попунити да би се оптужила нека школа или појединац, имао је око 400.000 посетилаца у само једном дану.

У међувремену, све је већи број оболелих од делта мутације вируса корона међу младима од четири до 18 година на северу Грчке, где је само четворо од десеторо деце вакцинисано.

Иначе, ситуација је посебно забрињавајућа у Солуну, где је попуњено 80 одсто болничких капацитета у јединицама интензивне неге.

Број оболелих у Грчкој је ових дана око 2.500 дневно, што епидемиолози сматрају релативно стабилном ситуацијом, али уз упозорење да све може да се промени у једном дану. Број тешких пацијената не респираторима и даље је висок – око 350, што здравствени систем у овом тренутку издржава.

„Нових мера неће бити, о карантину нема говора”, наглашава министар здравља Танос Плеврис, који апелује на сународнике да се вакцинишу.

Број вакцинисаних и даље је око 58 одсто, а последња испитивања јавног мњења показују да антиваксери не намеравају да промене мишљење. Према анкети, 40 одсто испитаника страхује од лоших ефеката вакцине, а код 19 процената негативна реакција је изазвана константним притиском владе да се притупи имунизацији, 16 процената не верује у ефикасност, а 11 одсто вакцину одбија из религиозних разлога.

Део негативне улоге у процесу имунизације игра и грчка црква, у којој, и поред одлуке црквеног врха да се верници позову на вакцинацију, део свештеника у локалним срединама отворено агитује против заштите од ковида 19 и вакцину назива „ђавољим послом”.

Јасмина Павловић Стаменић

Πέμπτη 16 Σεπτεμβρίου 2021

Καλό ταξίδι ΔΑΣΚΑΛΕ

 Preminuo Dušan Duda Ivković (1943-2021)


Proslavljeni selektor reprezentacije Jugoslavije i Srbije, jedan od najboljih trenera u istoriji svetske košarke Dušan Duda Ivković, preminuo je u Beogradu u 78. godini. 


Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου 2021

Умро легендарни грчки музичар Микис Теодоракис

 


(Фото Википедија CC BY-SA 3.0)

Од нашег дописника

АТИНА – Легендарни грчки музичар и подједнако велики борац за правду и слободу, човек који је повезан са најважнијим моментима грчке историје, Микис Теодоракис, умро је у 96. години. То је човек који је са концерта у знак подршке Србији 1999. на Тргу Синтагма у Атини храбро поручио свету: „Стидите се због Србије!”

Оставио је огромно музичко наслеђе које је познавао цео свет коме је грчку музику приближио као нико до сада. Био је свестрани уметник, писао је симфонијску музику, опере, балет, камерну музику, ораторије, музику за позориште и филм, али и народну музику по чијим се првим тактовима, као по сиртакију из „Грка Зорбе” увек знало – аутор је Теодоракис. Музика за филм му је донела светску славу, „Зорба” је постао нешто попут националне химне.

Био је политички активан, члан покрета отпора, током грађанског рата (1947-1949) био је на страни левице, био је прогнан и мучен, његова музика забрањена... У домовину се враћа 1974. после пада војне хунте. Био је посланик, министар, комуниста, конзервативац и социјалиста... Када је Алексис Ципрас победио на изборима 2015. дао му је подршку али га је врло брзо оштро критиковао због пристанка на оштре мере штедње после чега су прекинули све односе.

Није се либио да критикује ни потезе Мицотакисове владе којој је оштро замерио што у време пандемије заборавила да дотацијама подржи музичаре који су изгубили посао.

Последњих година био је лошег здравственог стања, није јавно наступао, али је остао присутан у јавном животу.

Говор Теодоракиса на митингу подршке: Београде, данас певамо за тебе!

На милионском митингу у Атини 26. априла 1999. године Микис Теодоракис је говор започео речима да је у „Вашингтону потписана смртна пресуда међународном праву”.

„У Вашингтону је потписан закон џунгле и права јачег. САД заједно са европским земљама сада могу да суде, пресуђују и кажњавају све оне који мисле и не уклапају се у њихове планове. Ново ледено доба долази,” рекао је Теодоракис окупљеним Грцима и подсетио да је када је бомбардовање почело изјавио да су „међународни злочини и убиства које „велики” помињу само изговори, да они не хају за разговоре и  споразумно проналажење решења већ да им је главни циљ да Југославију претворе у спржену земљу што ће и учинити уколико не наиђу на отпор. Желе да претворе Србију у пустош, пустињу пепела и крви, да би је могли показати наредним жртвама и рећи: „погледајте шта ће вам се десити ако се не покорите”.

Уз громогласни аплауз Теодоракис је поручио: „Ми Грци морамо бити поносни јер смо једини који уједињени кажемо ‘НЕ’ варваризму”.

„Стојимо поред жртава, наше српске браће, и желимо да наша песма надјача звук сирена и фијук ракета. Певамо из свег гласа да нас сви чују, да нас чује Европа која је, чини се, глува и слепа. Будите храбри, истина је на вашој страни. Београде, данас певамо за тебе,” ускликнуо је Теодоракис, а његове речи дочекали су френетични аплаузи окупљеног народа међу којим су се вијориле грчке и српске заставе.

Вучић: Збогом велики маестро, Србија данас тугује

Председник Александар Вучић упутио је данас саучешће поводом смрти чувеног композитора Микиса Теодоракиса, уз поруку да Србија данас тугује.

„Србија данас тугује због одласка легендарног Микиса Теодоракиса, који је био не само један од највећих композитора данашњице, већ и велики пријатељ наше земље и нашег народа”, поручио је председник, преноси Танјуг.

Истакао је да ће Теодоракиса Србија памтити по свевременој музици која је оставила печат у целом свету, али и по храбрости да подржи Србију у најтежим тренуцима и у време једног од највећих искушења кроз које је наша земља прошла током бомбардовања 1999.

„Велики уметник, борац за правду и човек слободарског духа, Микис је оставио јединствен траг у историји музике и у нашим срцима. Збогом, велики маестро! Србија те памти!”, наводи се у саучешћу председника Вучића, саопштила је Прес служба Председника.

Greeks against bombing of Serbia 26/4/1999


Κάποτε περπατούσες στους δρόμους της ΑΘΗΝΑΣ και έπεφτες πάνω σε γίγαντες, ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, ΖΑΜΠΕΤΑΣ, ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ....
Τώρα σκοντάφτεις πάνω σε νάνους, κηφήνες και πολιτικά ανδρείκελα.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΙΚΗ
POCIVAJ U  MIRU

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...