Τετάρτη 24 Ιουλίου 2013

Kako do posla u Nemačkoj sa srpskom diplomom?

BEOGRAD - Lekari, medicinske sestre, električari, mašinovođe, IT stručnjaci iz Srbije koji znaju nemački jezik mogu naći zaposlenje u Nemačkoj pod istim uslovima i sa istim socijalnim pravima kao i državljani Evropske unije, zahvaljujući uvođenju plave karte u Nemačkoj.
posao-kancelarija
Poslodavci u Nemačkoj mogu da zaposle radnike iz zemalja van EU ako kandidat ima diplomu visokoškolske ustanove, ako je radni ugovor u skladu sa nemačkim pravom i ukoliko je godišnja bruto zarada stranog stručnjaka viša od 44.800 evra, odnosno 34.944 za struke u kojima najviše nedostaje radne snage. Visina plate je određena kolektivnim ugovorima, tako da je plata ista kao i za državljane te države.
Od stranih IT stručnjaka i inženjera se ne zahteva priznavanje diploma. Priznavanje diploma je neophodno samo za određene profesije, kao što su lekari i taj proces se rešava u roku do tri meseca. U slučaju da diploma ne odgovara nemačkim zahtevima, moguće je obaviti dodatno usavršavanje ili nedostatke nadomestiti radnim iskustvom. Poseban uslov za strane državljane je znanje nemačkog jezika na nivou B2.
U posredovanju pri zapošljavanju u inostranstvu učestvuju Nacionalna služba za zapošljavanje, kao i brojne privatne agencije koje imaju licencu za rad. Kandidati dobijaju dozvolu za rad i boravak u inostranstvu i zaključen ugovor o radu pre odlaska u inostranstvo. 
Tražena zanimanja u Nemačkoj:
- lekari, medicinske sestre i negovatelji
- IT stručnjaci
- stručnjaci iz oblasti robotike
- električari
- mašinovođe
Potrebno za konkurisanje:
- Kvalifikacije jednakim onima u Nemačkoj
- Poznavanje nemačkog jezika na nivou B2
- Diploma visokoškolske ustanove
- Radni ugovor u skladu sa nemačkim pravom
- Godišnja bruto zarada veća od 44.800, odnosno 34.944
- Opšti, sanitarni i zdravstveni pregled 
Sa dobijenim ugovorom o radu, u ambasadi Nemačke podnosi se zahtev za ulazak u tu zemlju, kažu u agenciji Manage koja posreduje pri zapošljavanju. „Klinika koja, recimo, zapošljava lekare, uglavnom privremeno ustupi apartman na par meseci i to na lokaciji koja odgovara zaposlenom, posle čega se dobija boravak na duži period. Posle probnog perioda od nekoliko meseci, dobija se novi ugovor koji može biti i na neodređeno vreme, a u početku se dobija mentor koji vas „osamostaljuje“ za rad”, navode u ovoj agenciji.
Ukoliko želite više informacija kako da dođete do zaposlenja u nemačkoj, omogućili smo vam odgovore iz prve ruke, od beogradske agencije koja direktno radi regrutaciju kadrova iz bivše SFRJ

1 σχόλιο:

Η ιστορική μάρκα Yugo, γνωστή από τη δεκαετία του 1980 για τα προσιτά της αυτοκίνητα, ενδέχεται να κάνει την επιστροφή της

Τα δικαιώματα της επωνυμίας ανήκουν πλέον στη γερμανική Globo GmbH, πίσω από την οποία βρίσκεται ο Alexander Bjelic. Σε συνεργασία με τον Σ...