Τρίτη 13 Οκτωβρίου 2015

Нови немачки услов - (ин)директно признање Косова

Лоше вести из Брисела - Марко Ђурић каже за РТС да се додатно погоршавају услови за евроинтеграције Србије и да се врши притисак да се Србија натера да директно или индиректно призна независност Косова. Предлагач амандмана је Немачка, а подржавају га Велика Британија и Хрватска

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је за Дневник РТС-а пре почетка дијалога Београда и Приштине да вести из Брисела нису нарочито повољне и добре

Уз све оне лоше вести које смо могли да чујемо претходних дана, везано за платформу и поглавље 35 данас смо информисани да постоји и амандман који нам додатно отежава наставак евроинтеграција кроз платформу за поглавље 35, а предлагач је  Немачка, а амандман подржавају Велика Британија и, погодићете, Хрватска", каже Ђурић.
Према његовим речима, цела делегација је погођена таквим развојем догађаја, па и председник владе озбиљно разматра како посматрати будућност процеса дијалога, па и целе владе.
Ђурић каже да се додатно погоршавају услови за евроинтеграције у вези са дијалогом Београда и Приштине, врши се додатни притисак да се Србија натера да директно или индиректно призна независност Косова.
Премијер ће наредних дана интензивно размишљати о томе, надам се да ће у насатавку вечери ствари изгледати нешто позитивније.
"Имам утисак да многи у ЕУ не разумеју шта се заправо дешава, каква је размера проблема са којима се суочавамо. Многи нису веровали да ћемо и када се радило о резолуцији о Сребреници ми затражити помоћ од Русије, па смо је затражили и победили смо, спречили да будемо означени као геноцидни народ. Када је Хрватска увела, блокаду на граници, увели смо контра мере па смо узпели да се изборимо", навео је Ђурић.
Како је додао, ЕУ треба отворено да нам каже да ли нас жели или нас не жели, ово што нам предочавују не говори ништа добро.
"Ми желимо да односе са Приштином финализујемо, желимо да разговарамо. Морамо да се договарамо у корист свих грађана, али немојте да тражите ни од премијера ни од српске делегације да раде против свог народа, јер ми то нећемо", рекао је Ђурић.
На питање има ли наде да се садржај на папиру поправи, Ђурић каже да не би били у Бриселу да не верују да разговор има смисла, али суочавати Србију са новим условима, у овом тренутку од оних који се представљају као пријатељи, није фер.
Портпаролка Федерике Могерини Маја Коцијанчич није данас могла прецизно да одговори да ли се дијалог води између Београда и Приштине или Косова и Србије.
"За нас је само једна дефиниција дијалога и та је јесно. То је да је дијалог који пратит већ годинама је овај исти дијалог. За нас је дијалог само један и висока представница је само једна. Ви то можете проверити у свим документима. За нас је то један дијалог и то је оно што вам могу рећи", рекла је Коцијанчич.
О нацрту преговарачке платформе, заједничке преговарачке позиције ЕУ која је припремљена за поглавље 35 неће вечерас разговарати премијери Вучић и Мустафа. Међутим, тај нацрт би битно могао да одреди даљи ток дијалога, јер се у оквиру њега ЕУ изјашњава шта очекује од Србије у даљем току дијалога и поставља неку врсту прелазних услова или критеријума које би Србија требало да испуни како би били настављени разговори између Србије и ЕУ.
У томе је и проблем , јер представници Београда сматрају да је нацрт у садашњем облику одустајање од статусне неутралности које се држала ЕУ до сада и да се прејудицира коначни исход дијалога Београда и Приштине.
Вечерас би требало да се разговара о досадашњем току примене споразума као и о будућем дијалогу Београда и Приштине.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...