Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016

ИРИНИЕЈ: Многи се плаше нашег везивања за Русију, али то је њихов проблем, а ми смо са својима

ИСКРА на Фејсбуку
Фото: vostok.rs
Фото: vostok.rs
Патријарх српски Иринеј примио је српско-руску делегацију у којој су били митрополит тјуменски и тобољски г. Дмитриј Капаљин, директор Руског института за стратешка истраживања генерал-потпуковник др Леонид Решетњиков, депутати руске Думе и потомци белогардејаца из Русије и света, као и представници „Српског кода” на челу са оснивачем Млађаном Ђорђевићем.
Руски митрополит је на поклон поглавару СПЦ донео воштанице које ће бити коришћене приликом освећења храма Светог Саве на Врачару, 2019. године, а др Решетњиков је патријарха Иринеја даровао медаљом у знак сећања на Први светски рат „када су Руси и Срби били заједно и борили се заједно”.
Пријемом у Патријаршији је закључена вишедневна манифестација „Белогардејци у Србији – руски дани у Војводини” која има за циљ очување успомене на руску емиграцију у нашој земљи.
Патријарх Иринеј је у име добродошлице пожелео браћи из Русије да се осећају као у својој кући „као што се и ми осећамо кад одемо у Москву”. Потом је примио „рапорт” о томе шта је све од 26. до 30. маја реализовано.
– Генерал Решетњиков на острву Лемнос већ 12 година спроводи овај пројекат сећања на белогардејце, договорили смо се да тако нешто урадимо и у Србији и нашли црквено гробље у Кикинди које је било запуштено пола века и претворено у шуму. Уз благослов владике банатског смо то гробље обновили, а сада је освећен споменик и откривена спомен-плоча на згради гимназије „Душан Васиљев”, посвећена светом Јовану Шангајском (који је предавао у тој гимназији од 1925. до 1927.године). У недељу су у храму Светог Николе у Сремским Карловцима јутарњу литургију служили заједно владика сремски Василије и митрополит Тобољски и Тјуменски преосвештени Дмитриј. У оквиру културно-уметничког програма, ансамбл „Жива Рус” одржао је концерт у Новом Саду и Карловцима, навео је Ђорђевић и известио патријарха Иринеја да је у плану оснивање музеја у Сремским Карловцима у коме би било сакупљено све што је у вези са белогардејцима на нашим просторима.
Поглавар СПЦ је потом одржао здравицу руској браћи с надом да ће „ова посета бити почетак наших блиских и нових односа”.
Рекао је: „Руски народ сматрамо нашим народом, као што и они нас сматрају својима. У целој историји смо били блиски, да не кажем јединствени, а надам се да ћемо бити још чвршћи. Молимо се да Русија стане на своје ноге, јер је моћ Русије, моћ свих православних народа. Данас сви ми гледамо у Русију.
Много нас радује и посета председника Русије Светој Гори. Тамо живе руске светиње. До скора су то били само зидови, без живота, а полако сада оживљавају.
Многи се плаше нашег везивања за Русију. Али, то није наш проблем. То је њихов проблем, дабоме. А ми смо – са својима.
Живели!”
Патријарх Иринеј је – обраћајући се посланику Думе са Крима – оценио да је Крим одувек био руски и да тако треба да остане. Он је позвао госте у посету храму Светог Саве и подсетио да је од руског патријарха Кирила и председника Путина добио обећање да ће највећи руски стручњаци помоћи у изради мозаика, великог и скупог дела које ће бити понос не само Срба него свих православних.
Потом се поглавару СПЦ обратио генерал Решетњиков, захваљујући се на благослову за његову књигу „Вратити се Русији” чије је друго допуњено издање прошле недеље промовисано у Београду.
Посета је окончана разговором о свеправославном сабору на Криту за који је патријарх оценио да је почетак прављења мостова сарадње и близине.
“Одавно желимо да успоставимо неке односе са Ватиканом, не да бисмо постали србо-католици, него да би њих вратили у православну цркву “, поручио је, за крај, патријарх Иринеј.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σύνταγμα 26/01