Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2018

Струја из гаса ускоро у Србији

Гаспром енерџихолдинг” и НИС почетком наредне године крећу у градњу термоелектране-топлане у Панчеву, која ће производити и топлотну и електричну енергију, капацитета 200 мегавата

Аутор: Јасна Петровић-Стојановићпетак, 02.11.2018. у 23:50
Турбина из Првомајске топлане у Санкт Петербургу (Фотографије Јасна Петровић-Стојановић)
Од нашег специјалног извештача
Санкт Петербург – Почетком наредне године у Панчеву се више неће прерађивати само нафта и добијати деривати, већ ће се кренути и у производњу електричне и топлотне енергије. Наиме, фирма „Гаспром енерџихолдинг”, ћерка фирма „Гаспрома”, почетком 2019. године креће с градњом термоелектране-топлане, која ће сву енергију производити из гаса. План је да се радови заврше у трећем кварталу 2020. године, а простираће се на површини око два хектара.
Реч је о заједничком пројекту „Гаспром енерџихолдинга” (који данас спада међу десет водећих европских произвођача струје) и Нафтне индустрије Србије, где ће руски партнер имати већински удео од 51 одсто, а српски 49 одсто власништва.
Ради управљања пројектом основана је стопроцентна филијала Српска генерација – Нови Сад – ТЕ-ТО Панчево. Споразум о овом великом енергетском пројекту, који потврђује да се нафтне компаније све више окрећу и производњи струје и то пре свега из еколошки чистог гаса, потписан је у јуну 2015. године у оквиру петербуршког међународног економског форума. Циљ је да произведену топлотну и електричну енергију користи и Рафинерија у Панчеву, али и да се сви вишкови струје продају и на унутрашњем и на страним тржиштима.
Будући да је у Србији тржиште електричне енергије отворено и да сваки потрошач може да бира од кога ће куповати струју, када се градња заврши, привреда и домаћинства моћи ће за снабдевача да бирају и НИС односно „Гаспром енерџихолдинг”. Услов за то биће конкурентна цена струје добијена из гаса.

                                                          Михаил Одрживојски
Посао градње по систему кључ у руке на тендеру је у октобру прошле године добила компанија „Шангај електрик груп”. Инсталисани капацитет парогасног агрегата биће 200 мегавата, а састојаће се од две парне турбине, два котла за производњу топлоте и једне парне турбине.
Посебност целог пројекта је што овакви агрегати имају значајне економске и еколошке предности у односу на традиционалну производњу струје из угља. Нарочито када се струја производи из мрког угља, чији рад доводи до формирања вишетонског отпада и емисије сумпорних оксида у ваздух.
Колико искуство има руска компанија „Гаспром енерџихолдинг”, потврдио је Михаил Одрживојски, директор Дирекције за капиталну изградњу Првомајске термоелектране у југозападном делу Санкт Петербурга, по чијем узору би требало да се гради и нова у Панчеву, а коју су ових дана посетили српски новинари.
– Ова руска термоелектрана  последњих 11 година производи струју и топлотну енергију из гаса . До тада је радила на угаљ, да би после модернизације капацитет био повећан са 300 на 360 мегавата. Данас она поштује све еколошке стандарде квалитета. Замењена је застарела опрема и аутоматски се повећала и поузданост снабдевања струјом и топлотом, а што је најважније смањено је еколошко загађење Санкт Петербурга, али и ваздушних и водених базена Финског залива.
Само један блок ове термоелектране на сат троши 47.000 кубика гаса, а на овај начин се греје више од 500.000 домаћинстава у Санкт Петербургу. Одрживојски истиче да је „Гаспромова” група покренула велика улагања у енергетски сектор, односно производњу струје и топлотне енергије из гаса 2007. године када је основан овај највећи електроенергетски холдинг у Русији која има 80 електрана с укупним инсталисаним електричним капацитетом од око једне шестине целе руске енергетске индустрије.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...