BANJALUKA - Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da neće zadržati nijednog člana Savjeta ministara ili ambasadora koje su imenovali bivši predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH, jer je riječ o strukturi koja je u protekle četiri godine nanijela više štete Srpskoj nego svi napori međunarodne zajednice i bošnjačke strane
Dodik je naglasio da je veoma važno da što prije bude izabran Savjet ministara kako bi bila konstituisana sva struktura koja se tiče organa i tijela BiH, dodajući da Predsjedništvo BiH u tome ima svoju ustavnu ulogu.
"Problem je što BiH ima Ustav koji uopšte ne odražava postojeći politički sistem", kaže Dodik.
On je ponovio da će predložiti dosadašnjeg ministra finansija Republike Srpske Zorana Tegeltiju za predsjedavajućeg Savjeta ministara.
"Riječ je o čovjeku koji dobro poznaje procedure i koji je, vršeći dužnost ministra, bio uključen u Fiskalni savjet BiH i bio član Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Red je da predsjedavajući Savjeta ministara bude Srbin, mislim da tu nema nikakve dileme i vjerujem da neće biti problema", rekao je Dodik večeras za RTRS.
On je naglasio da predstoji još mnogo borbe kada je riječ o isticanju zastave Republike Srpske na svim sastancima kojima prisustvuje.
"Mi sada u Predsjedništvu imamo dvije zastave BiH, jer je ranijom arogancijom visokih predstavnika nametnuta zastava BiH koju su federalne strukture prihvatile kao svoju, a nema zastave Republike Srpske", pojasnio je Dodik.
On je poručio da želi da Republika Srpska u BiH bude vidljiva i da se zna da su njeni predstavnici na nivou BiH dobili mandate u Srpskoj.
"Ja sam primarno srpski član Predsjedništva i kao takav odlazim na zajedničke sastanke na kojima branim interese i kreiram najbolja rješenja za Republiku Srpsku, ne želeći drugima nametati bilo kakva rješenja. S druge strane, imamo ozbiljne napade i napore u posljednjih 15 godina u kojima su oni htjeli nama nametnuti rješenja", podsjetio je Dodik.
On je podsjetio da Dejtonski sporazum uveliko krše i ambasadori koji su članovi "samoproglašenog Savjeta za sprovođenje mira koji je vršio vlast u BiH".
"Oni znaju da te njihove zaključke i kominikee niko više ne uzima ozbiljno. Posljednjih 10 nisam ni pročitao", naveo je Dodik.
Prema njegovim riječima, Srpska je kao strana ušla u pregovore o budućnosti BiH i takav status je zadržan do danas, iako su to visoki predstavnici pokušali da ukinu i nametnu BiH kao državu.
"Visoki predstavnici su Republici Srpskoj napravili istorijsko i nacionalno zlo i treba insistirati na tome da odu", rekao je Dodik.
Dodik smatra da je veliki uspjeh politike koju je vodio to što je zaustavljen prenos nadležnosti.
"U ključnom momentu prenos nadležnosti je zaustavljen, a ono što je preneseno treba sada da stavimo na dnevni red. Ono što su visoki predstavnici nametnuli nije završeno", poručio je Dodik.
On je istakao da je i EU nepravedna prema Republici Srpskoj, navodeći primjer popisa u BiH, dodajući da Unija podržava odluke visokog predstavnika kojima se krše nacionalna i ljudska prava u BiH.
Dodik je rekao da stranci nikada ne odaju priznanje Srpskoj za stvari koje su dobro učinjene, poput Reformske agende koja je u mnogo većem stepenu sprovedena u odnosu na Federaciju BiH.
Politički vrh Srpske ojačaće stav o vojnoj neutralnosti Republike
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik najavio je da će u petak, 14. decembra, biti održan sastanak svih političkih faktora u Republici Srpskoj da bi još jednom osnažili stav u vezi sa vojnom neutralnošću Srpske i nepripadanju vojnim savezima.
"Ulazak BiH u NATO nema moju saglasnost, što znači da takva odluka ne može ni biti donesena. U slučaju preglasavanja stavio bih veto i pokrenuo pitanje vitalnog nacionalnog interesa u Narodnoj skupštini Republike Srpske, gdje se donosi konačna odluka", naglasio je Dodik.
On je istakao da se sva rješenja koja je uspostavila međunarodna zajednica suprotno slovu Dejtonskog sporazuma nisu pokazala kao dobra.
"NATO je ovdje napravio vojno-oružane snage BiH da bi ih modelirao prema svojim potrebama i interesima, a ne da bi to bilo u funkciji BiH", rekao je Dodik za RTRS.
On je poručio da Srbi nikada ne smiju oprostiti NATO-u što ih je bombardovao i zaboraviti da je taj vojni savez uticao na rezultat rata i da je neprijatelj Srba.
"NATO je uticao na satanizaciju Srba i preko Haškog tribunala pri čemu je kreiran proces krivice Srba i njihovog političkog i vojnog rukovodstva, dok drugi, kao što je Naser Orić, nisu odgovarali ni za konkretnu krivicu. Ta vrsta osnove za pomirenje nije moguća i neće se nikada desiti", naglasio je Dodik.
On je upitao da li je pametno da BiH uđe u savez koji bi mogao sutra zaratiti sa Rusijom ili nekom drugom silom i ocijenio da BiH najviše odgovara da se ne miješa u to, iako su njegove kolege u Sarajevu ostrašćene kada je riječ o NATO-u.
"Bivši srpski član Predsjedništva Mladen Ivanić potpisao je dokumenta u kojima se navodi da je NATO strateški cilj BiH, iako je Narodna skupština Republike Srpske donijela Rezoluciju o vojnoj neutralnosti. Stari sastav Savjeta ministara u kojem se još nalaze oni koji su pokazali da nisu skloni braniti interese Srpske, pokušava uraditi nešto na tom planu", kaže Dodik.
Govoreći o vojnoj imovini, Dodik je rekao da je NATO i u tom slučaju bio nepravedan jer je postavio uslov da Srpska preda svoje kasarne u vlasništvo BiH.
"Nismo to uradili, u vezi sa tim smo se dugo borili. U Federaciji BiH su to uradili, ali njima je svejedno. To je napravljeno da uguši Republiku Srpsku i onda dođu neki i kažu da nema zavjere. Postoji zavjera međunarodnog faktora da uništi Srpsku. U to sam u potpunosti uvjeren", tvrdi Dodik.
Prema njegovim riječima, s tim ciljem osnovan je i Sud BiH, koji ne postoji ni u Ustavu, ni u Dejtonskom sporazumu, a koji presuđuje u korist BiH po zakonu koji ne postoji.
"Taj kvazi sud ruši BiH. Može se prihvatiti da se formira neki oblik suda na nivou BiH, ali ne ovakav. To godinama ukazujem stranim diplomatama, ali oni samo idu dalje u čekanju mog odlaska i dolaska nekih drugih Srba poput servilnog Mladena Ivanića", rekao je Dodik.
Govoreći o Oružanim snagama BiH, Dodik je napomenuo da je Srpska u jednom trenutku dala saglasnost za njihovo osnivanje i time unijela svoj subjektivitet, ali da sada nema nikakve koristi od njih, a izdvaja za njihovo finansiranje oko 140 miliona KM godišnje.
"Kada razmišljam o BiH u tom smislu, ona je, svakako, demilitarizovana", naglasio je Dodik.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου