Д.Башовић
БЕОГРАД – Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) спремна је да пласира у Србију, а за пројекте који се односе на земље Подунавља више од 50 милиона евра - речено је данас у Привредној комори Србије од које се очекује да подстакне кандидате и проследи пројекте према ЕБРД . Реч је о имплементацији Дунавске стратегије која је до сада у Србији примењена само на два мања пројекта, у Голупцу и Београду.Како је истакнуто, ПКС је изузетно активна у процесу импелементације Дунавске стратегије у чему сарађује са Канцеларијом за евро интеграције при Влади Србије.
Здравко Јелушић потпредседник ПКС оценио је у изјави за Правду овим, првим састанком омогућено да се почне контактирати са заинтересованим за учешће у Дунавској стратегији.
-Активираћемо неке већ започете, а заустављене пројекте и важно је да наши чланови схвате да ПКС овим учествује у промени коморског система у Србији. Желимо да будемо ослонац онима који имају идеје и програме како би дошли до средства за њихово остварење. Сда идемо другим начином јер се до сада само гледало како доћи до новца, а мање има ли употребљивих пројеката у које би се тај новац инвестирао - рекао је Јелушић.
Рок: наредна два месеца
Он је од представника ЕБРД тражио рокове до када ти пројекти могу бити достављени и речено му је да би то требало бити у наредна два месеца.Наглашено је да ЕБРД ради на стварњу функционалних региона и да је пожељно да се како кандидати појаве кластери, струковна удружења малих и средњих предузећа која се баве истом врстом привредне делатности.
Андреас Беикос из ЕБРД у Београду нагласио је да је од изузетне важности квалитет програма и њихова што шира распорострањеност у земљама Подунавља.
-Надамо се да ћемо као институција пружити подршку остварењу Дунавске стратегије – рекао је он.
Напомињући да ће ЕБРД имати посебан центар који ће се бавити спровођењем Дунавске стратегије, Едина Чањи, шеф канцеларије ЕБРД У Будимпешти, нагласила да ова банака подржава и државни и приватни сектор, углавном велике пројекте, а да се новац обезбеђен у еврпским институцијама пласира кроз сарадњу са другим банкама.
-Саобраћај, енергетика и заштита вода су са највише шанси и ако имате пројекат спремни смо да га подржимо. Постоји могућност да у процесу учествују и стручњаци из Србије заједно са нашим експетрима – рекла је Чањи.
Александар Николић који је координатор у ПКС у спровођењу Дунавске стратегије који је члан радне гупе за кластере и иновације рекао је да се у Србији кластери се формирају у последњих 10 година када је тај процес ишао углавном уз подршку међународних кластер организација.
-Дунавска стратегија даје једну нову могућност у сарадњи кластера у Србији, а један од програма који оживљаав кластере је програм за развој локалних економија. Данас постоји више од 60 кластера, а Савет за кластере при ПКС има поууздане информације које долазе из тих мрежа које имају око 50.000 запослених у малим и средњим предузећима. Све то је део напора да се Дунавска стратегија брже имплеметира – речено је на састанку у ПКС.
На предлог Бугарске кластерска заједница имаће ове године конференција у Нишу, а о интересу кластера говори већ заказана конференција 2014. године у Црној Гори и 2015. у Осијеку
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου