Κυριακή 14 Ιουλίου 2013

Сваки пети у Србији пијан за воланом

У Србији још нико није осуђен на законом највећу запрећену казну од 12 година затвора због вожње у пијаном стању и изазивања несреће са смртним последицама


Годишње најмање око 54.000возача седне за волан под дејством алкохола, показује статистика МУП-а Србије. Готово половина њих има од 0,5 до 1,2 промила алкохола у крви, док чак око 20 одсто возача седа за волан и у стању много теже алкохолисаности. Њихово присуство на улици се из године у годину повећава, као и број саобраћајних несрећа које чине. Ови возачи су раздражљиви, концентрација и координација покрета им је значајно умањена, вид им је слабији за 30, а слух за чак 40 одсто.
Предраг Бојанић (35) из Панчева је са 1,12 промила алкохола у крви и брзином од 130 километара на час, на делу пута где је дозвољено 60, починио саобраћајну несрећу у којој су погинуле три девојке и један младић. После више од годину дана од овог догађаја, Бојанић је током протекле недеље правоснажно осуђен на осам година затвора.
Стефану Карићу, сину Сретена Карића, уместо затвор од девет месеци због изазивања саобраћајне несреће у којој је Станислава Павловић остала трајни инвалид, дозвољено је најновијом одлуком да проведе казну у – кућном притвору.

Карић је проглашен кривим јер је 29. априла 2005. са 1,77 промила алкохола у крви возио аутомобил Булеваром краља Александра у Београду и ударио у стуб. Услед силине удара, аутомобил се преполовио, а Станислава је испала из возила и задобила тешке повреде. Стефан је више пута упутио захтев суду да му се одобри „кућно служење“ казне јер његово „здравствено стање би у затвору било видно погоршано“.
У још горем алкохолисаном стању, са 1,94 промила алкохола у крви и брзином за 30 километара на сат већом од дозвољене, возио је Радосав Вујачић (62), бивши заменик генералног директора „Србијагаса”, када је пре скоро три године убио петнаестогодишњег Милана Лутовца који је возио бицикл. Суд ипак није сматрао да неко ко вози под дејством, како је вештачењем утврђено, скоро 1,5 литара белог вина и при томе убије дете, заслужује да буде макар у законским оквирима кажњен, те је Вујачића осудио на 1,5 година затвора,што јеминимална прописана казна за ово дело. Максимална је 12 година затвора.
Луки Караџићу, брату хашког оптуженика Радована Караџића, Апелациони суд у Крагујевцу потврдио је пресуду којом је осуђен на две и по године затвора због изазивања саобраћајне несреће 14. јула 2005. године на магистралном путу Крагујевац–Младеновац.У судару „мерцедеса“ који је у алкохолисаном стању возио Караџић и „фијата“ којим је управљала Бранислава Ребић, девојка је задобила тешке повреде главе и преминула је након четири дана. Караџићу је на три године забрањено управљање моторним возилом. Иначе, пресуда је донета у Вишем суду у Крагујевцу након шест година суђења и четири промене судија.
Да и припаднице нежнијег пола нису имуне на алкохол, писали су таблоиди, говори и податак да је атрактивна певачица Ана Николић током полицијске контроле пре две године ухваћена за воланом свог „мерцедеса“ са 2,4 промила алкохола у крви! Она се враћала из Пожаревца, где је снимала спот за песму „Џукело“, када је заустављена на територији општине Раковица. Одбила је да дува у алкометар и свађом испровоцирала саобраћајце. Задржана је на трежњењу у полицијској станици.
И још једна певачица, Данијела Вранић, „краљица београдских сплавова“, како је крсте новинари, приведена је у полицијску станицу на трежњење, тек када је, после одбијања да заустави аутомобил и свађе са полицајцима, установљено да је возила са 1,84 промила алкохола у крви.
На највећу законом запрећену казну од 12 година затвора, због вожње у пијаном стању и изазивања несреће са смртним последицама, још нико није осуђен, тврди Снежана Трипковић, председница Удружења породица страдалих у саобраћају „У част палих анђела”. Она је мајка Огњена Трипковића којег је док је возио мотоцикл, у Београду, на углу Цвијићеве и Улице деспота Стефана, пре две године аутомобилом убио бахати возач под дејством око два промила алкохола у крви.
– Недовољно оштре законске казне, као и судска пракса изрицања условних и најчешће казни испод сваког минимума дају ветар у леђа пијаним возачима. Човек који је убио мог сина и даље вози, а суђење је тек недавно заказано. Судски процеси бахатим возачима се углавном одуговлаче и суд је на крају врло благонаклон према учиниоцима. Са друге стране, породице настрадалих су заувек завијене у црно – наводи Трипковићева.
Данијела Вукосављевић
-----------------------------------------------------------
Пијане возаче скрива и статистика
Иако статистика показује да је тек 6,5 одсто од укупног броја саобраћајних незгода узроковано вожњом под дејством алкохола, Стојадин Јовановић, директор Агенције за безбедност саобраћаја, оцењује да је вожња под дејством алкохола, поред непрописне и неприлагођене брзине, најчешћи узрок најтежих саобраћајних незгода.
– Велики број тешких саобраћајних несрећа које су узроковали пијани возачиподводи се под друге узроке, па се у пракси често као узроци тих незгода наводе други саобраћајни прекршаји, које су возачи под дејством алкохола починили. То су вожња недозвољеном брзином, непрописно претицање и пролазак на црвено светло на семафору – наводи Јовановић.

објављено: 14.07.2013

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Η Σερβία άρχισε να εξοπλίζει δυνάμεις του Στρατού με το εγχώριας σχεδίασης και ανάπτυξης περιφερόμενο πυρομαχικό Komarac

Ετοιμο το σερβικό κουνούπι ( komarac). Καλους στοχους να εχει και καλες στρατιωτικες επιχειρησιακές επιτυχίες Το Υπουργείο Άμυνας της Σε...