Τετάρτη 25 Μαρτίου 2015

Руски град у срцу НАТО савеза

(Фото: Гугл мап)
(Фото: Гугл мап)
Руски град у срцу НАТО савеза
Калињград – Руска ексклава Калињинград представља праву аномалију, како у политичком тако и у географском смислу. Одвојен од Русије и позициониран на Балтичком мору, овај регион је у потпуности окружен државама које су чланице НАТО пакта. Прве комшије су Пољска и Литванија, а да не причамо о томе што је ближи Берлину и Прагу него Санкт Петербургу и Москви.
Све до 1945. године, Калињинград је био познат под именом Кенигсберг, као престоница некадашње Источне Пруске. Након победе савезника у 2. светском рату, добија име по Михаилу Ивановичу Калињину, једног од челних људи СССР-а.
Његов споменик још увек поносно стоји у центру града, а поред се налази и биста Владимира Илича Лењина.
После пораза нацистичке Немачке, СССР је анектирао град и околину. Ова област представљала је кључну стратешку тачку, с обзиром да обухвата балтичку луку од виталног значаја.
До тада претежно немачки град убрзо је попримио сва обележја совјетске културе и традиције, и за рекордно кратко време постао један од центара велике Русије.
За време Хладног рата, Калињинград је представљао константну претњу и „нож под грлом“ скандинавских и земаља централне Европе, с обзиром на страховиту количину совјетског наоружања позиционираног на тој територији.
Ова ексклава и данас има непроцењив геополитички значај за званичну Москву и председника Путина, који је Калињинград означио као један од три „фронта милитаризације“, према новој руској војној доктрини.
Узећи у обзир тренутну напетост између Русије и Запада, Калињинград би поново, као за време Хладног рата, могао да одигра значајну улогу у политичким играма и натезањима, и буде трн у оку западне Европе, нарочито Немачке.
Након распада Совјетског Савеза, Калињинград је постао један од економски најдепресивнијих делова Русије. Организовани криминал, продаја наркотика и нагли пораст обололеих од сиде постале су три највеће пошасти овог региона.
Решење којем је Русија прибегла показало се као сјајно. Калињинград је постао зона слободне трговине, а заузврат је становницима овог града омогућен слободан улаз у комшијске државе, Литванију и Пољску.
До 2007. године, економија је процветала. Данас, иако и даље претежно руски оријентисан, Калињинград је помало потпао под утицај околних НАТО земаља.
Поред свог неоспорног стратешког значаја, Калињинград се може похвалити и великим културним наслеђем.
У овом граду налази се импозантна Калињинградска катедрала, поред које је сахрањен Имануел Кант, један од највећих филозофа које је свет видео

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...