„Postepeno vraćanje otetih nadležnosti iz Sarajeva, jačanje privrede i ekonomije, nezavisnije obrazovanje i kultura, utvrđivanje institucija i vladavine prava, put su za jači položaj Republike Srpske“ navodi se u tekstu na Sputnjiku.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Republika Srpska ne sprovodi secesiju iz BiH, ali da treba da jača svoju samostalnost. Dodik je rekao da se ne sme ni pomisliti da se samostalnost RS jača oružanim pobudama ili nečim sličnim.
Prema odredbama Dejtonskog sporazuma, Republika Srpska imala je sve odlike samostalnosti, koja je umanjivana, kako Kozomara kaže, zloupotrebama visokih predstavnika.
Ono za šta se zalažu svi građani Republike Srpske jeste, kaže Kozomara, da samostalno odlučuju o najvažnijim ekonomskim pitanjima.
– Na primer, od cele poljoprivrede BiH, 70 odsto je u Republici Srpskoj. Prenosom tih nadležnosti, Savet ministara je mnoge poslove preneo na nivo BiH potpuno nezakonito. Već sada imamo izračunato da je od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Republika Srpska pretrpela više od dvesta miliona maraka štete. To je, dakle, ono što Dodik može da obezbedi, da se u RS samostalno odlučuje o njenoj privredi – kaže Kozomara za Sputnjik.
Druge oblasti u kojima bi Republika Srpska mogla da jača svoju samostalnost jesu, prema rečima Kozomare, kultura, kao i obrazovanje, koje je odnedavno novi kamen spoticanja u međuentitetskim odnosima.
– Najveći problem Republici Srpskoj jesu sukobi između Saveza za promene, koji je na vlasti u Sarajevu, i koalicije koja je okupljena oko SNSD-a, koja je na vlasti u RS. U nameri da onemogući bilo kakav razvoj Republike Srpske kako bi birači okrenuli leđa SNSD-u, Savet ministara, koristeći preneta ovlašćenja sa entiteta na BiH, nanosi stalnu štetu RS – objašnjava Kozomara.
Jačanje institucija, jača ekonomiju Republike Srpske
Pitanje je, kaže on, koliko će Milorad Dodik moći da uradi na povratku nekih nadležnosti bez sukoba sa međunarodnom zajednicom, a bez nje nijedna važna odluka u Bosni ne može da se donese.
Najveći prostor za samostalnije delovanje Republike Srpske ogleda se u činjenici da ona treba da počne da se gradi na principima pravne sigurnosti i vladavine zakona, da jača svoje institucije, smatra bivši sudija Vrhovnog suda BiH Krstan Simić.
Jačanje institucija omogućilo bi Republici Srpskoj jačanje ekonomije, kaže on. Bez vladavine prava, poštovanja ljudskih prava i pravne i socijalne sigurnosti, nema uslova da Republika Srpska gradi svoju samostalnost, kaže Simić.
– Ona pitanja, koja bih ja izdvojio kao sporna, jesu pitanja revizije Ustavnog suda, njegove nadležnosti, takođe preispitivanja zakonskih propisa koji su vezani za rad i delovanje tužilaštva i suda BiH, jer je očigledno da su oni izvan ustavnih okvira Ustava BiH. Takođe, u procesu integracija u EU, potrebno je jačanje prepoznatljivosti uloge i nadležnosti RS, saznanje da je ona jedan od faktora koji se mora uvažiti, ukoliko se želi ići tim putem – objašnjava Simić.
Iako se radi o složenom pitanju, jer je Bosna i Hercegovina duboko podeljeno društvo, prema Simićevim rečima, unutrašnje jačanje Republike Srpske učiniće da ona bude samostalnija i u okviru Bosne i Hercegovine
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου