Κυριακή 28 Αυγούστου 2016

Raseljeni Srbi na liturgiji u Đakovici


Povodom verskog praznika Velika Gospojina, raseljeni Srbi prisustvovali su danas u Đakovici svetoj liturgiji u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice, a sa njima je na istom mestu bio i predsednik “Srpske liste” Slavko Simić.
Foto: Tanjug Liturgija u Đakovici
Udruženje raseljenih Đakovčana došlo je iz centralne Srbije sa tri autobusa uz jaku policijsku pratnju, a Đakovčani su doneli slavski kolač koji je osveštan i svečano presečen, saopštila je "Srpska lista".
Simić je posle liturgije izjavio da je Đakovica sazrela u odnosu na period koji je iza nas i da će građani Đakovice veoma brzo shvatiti da suživot nema alternativu.
- Veoma mi je drago što sam danas na jedan od najvećih hrišćanskih praznika zajedno sa raseljenim Đakovčanima, koji su u prethodnih nekoliko godina uložili mnogo truda, mnogo iskrenosti i energije, kako bi obnovili suživot i pomirenje u ovom gradu - rekao je Simić.
On je dodao da su "Srpska lista" i svi njeni predstavnici, takođe pokazali ogromnu volju i želju da preko razvijenog sistema institucija i institucija koje su nosilac jednog sistema promovišu svi zajedno sa svojim kolegama Albancima pomirenje.
- Nadam se da građani Đakovice osećaju pomirljive signale koje im šalju njihove nekadašnje komšije koje žive u raseljanju i siguran sam da ćemo veoma brzo dobiti pozitivne dobronamerne signale od druge strane, a nama koji smo na odgovornim funkcijama preostaje da otklonimo svaku retoriku koja ruši mostove koje naše zajednice na Kosovu grade - izjavio je predsednik "Srpske liste".
On je pohvalio Kosovsku policiju koja je danas u Đakovici, kako je rekao, veoma profesionalno obezbedila prostor oko crkve Uspenja Presvete Bogorodice.
U gradu gde je nekada živelo oko 12.500 Srba, danas je opstala jedino Crkva Uspenja Presvete Bogorodice u centru grada koja je obnovljena 2008. godine nakon Martovskog pogroma u kome je bila potpuno uništena.
U Đakovici danas, u kući koja se nalazi u dvorištu crkve, žive četiri starice, monahinje Teoktista i Joanikija, sa kojima žive Vasiljka Perić i Nadežda Isailović.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

APOKALIPSA u bankama: 200.000 ljudi ostaje bez posla

Ne treba da nas čudi smanjenje broja zaposlenih u banci, s obzirom na to koliko se transakcija već obavlja bez fizičkog odlaska u banku. Mo...