ИСКРА на Фејсбуку
„Надамо се да ће се ова наша антисветосавска, антисветопетровска Црна Гора вратити самој себи, својој мудрости, знању, просвјети и свом истинском просвећењу, које је данас угрожено, не само код нас, него у свеукупној, све више антихришћанској Европи“, казао је митрополит црногорско-приморски Амфилохије.
Он је поручио да без просвећења нема обнове.
„Много се радујем да, и поред антисветосавског духа који је сијан овдје у Црној Гори од 1945. године, а и данас на један још подмуклији начин, најљепше светосавске академије у нашем народу и Цркви су у Црној Гори. Надамо се да ће, као што је то било и за вријеме Петровића, краља и господара Црне Горе Николе Првог Петровића, и ова наша антисветосавска, антисветопетровска Црна Гора вратити самој себи, својој мудрости, знању, просвјети и своме истинском просвећењу, које је данас угрожено не само код нас, него у свеукупној, све више постајућој антихришћанској Европи“, казао је митрополит.
Он је истакао и како се нада да ће се министри просвјете вратити таквој просвјети и просвећењу.
„Дај Боже да се они које вријеме, овдје код нас, избацује за министре просвјете и за друге функције, врате тој и таквој просвјети и таквом просвећењу и да се врате том и таквом распећу на крсту љубави према вјечној, Божјој истини и за ближње своје. Тако ће једино Црна Гора моћи да се обнови, истински, духовно, из коријена, из темеља. Јер без духовне и моралне обнове нема ни економске обнове, ни политичке, друштвене, нема ни обнове достојанства овог народа светосавског, светопетровског“, поручио је митрополит Амфилохије.
Историчар Милош Ковић казао је у својој светосавској бесједи да се уз избор између слободе и страха, истине и лажи, пожртвованости и саможивости, свакодневно сусрећемо са светосавским и косовским завјетом.
„Нама који се сјећамо оног старог свијета, понекад се чини као да смо живјели два живота – прије и послије пада Берлинског зида, уједињења Њемачке и разбијања Југославије. Искусили смо вишедеценијску, систематску, антисрпску хистерију у западним медијима за којом су дошли масовни, припремљени, некажњени злочини над Србијом. Ти методи и механизми потпуно су поредиви са оним што је у нацистичкој Њемачкој и Европи учињено Јеврејима“, казао је он.
Ковић је говорио о положају и асимилацији Срба у земљама региона, па и у Црној Гори.
„Срби који су продали вјеру за вечеру и програбили полуге државне моћи надреалним идентитетским инжењерингом покушавају да Србе претворе у монтенегрине. Хладне и слузаве пипке ове хоботнице осјећамо и ми у Београду“, поручио је Ковић.
У умјетничком дијелу програма наступили су Милутин Поповић Захар и Љиљана Поповић, црквени хорови и народни гуслари.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου