Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016

Додик: Победа, нека хапсе референдум


До 17 часова гласало је 51,17 одсто или 624.190 грађана. Највећа излазност забележена у Доњем Жабару - 73,23 одсто.
недеља, 25.09.2016. у 10:19
Милорад Додик гласа на референдуму (Фото Танјуг/Тања Валич)
БАЊАЛУКА - Председник РС Милорад Додик изјавио је данас поводом спекулација медија да би могао да буде ухапшен због одржавања референдума упркос одлуци Уставног суда, да је одговор Тужилаштву - победа на референдуму.
„Ако неко хоће некога да хапси, онда нека хапси читав референдум”, рекао је Додик новинарима након што је гласао у Лакташима. На питање да ли ће Тужилаштво поднети кривичну пријаву протв њега због кршења Устава он је одговорио да је данас „важан, свечарски дан и да ће се вероватно радовати резултатима вечерас, јер је атмосфера таква”.
„Сви наредни дани доносе и ово и оно. Видећемо како ће то ићи”. На питање да ли ће онима који су били против одржавања референдума, укључујући премијера и председника Србије, Александра Вучића и Томислава Николића, рећи да су погрешили што су били против, Додик је одговорио да то ником неће рећи.
„Данас је празник и људи широм Републике Српске га доживљавају управо на тај начин”, рекао је Додик. Он сматра да су приговори део уобичајене демократске атмосфере и да сада нису важни колико је важно то што се референдум одржава.


Милорад Додик са супругом и сином долази на референдумско изјашњавање (Фото Танјуг/Тања Валич)
„Ништа га не може и не треба довести у питање, нити бацити било какву љагу”, рекао је Додик и поручио да је РС мирна и стабилна и да ће таква остати до краја дана. Коментаре да је референдум провера пред следеће изборе у РС, Додик је назвао шпекулацијама у предизборној кампањи, подсетивши да је постојало јединство власти и опозиције за одлуку о гласању.
„То што неко калкуше о томе, то ћемо наредних дана, сада је најважније да се референдум одржи”, рекао је Додик и изразио задовољство што гласање протиче у мирној атмосфери. Како је рекао, информације говоре о томе да су сва гласачка места отворена, да нема никаквих проблема у гласању, као и да је излазност већа него што је уобичајено у ово време за редовна гласања на изборима.
„Могу да изразим потпуно задовољство јер ће народ у РС искористити своје право да се определи. Срео сам људе који изражавају радост због прилике да могу да гласају и позивам их све да изађу до краја дана на референдум”, поручио је Додик.
Председник Републике Српске Милорад Додик гласао је данас на референдуму у 10 сати у Дому кулутре у Лакташима. Он је на бирачко место дошао са супругом и сином.
Гласање је пратио велики број медија.  У Републици Српској данас се одржава референдум на којем се грађани изјашњавају да ли желе да се 9. јануар и убудуће обележава као Дан Републике у РС, а велики број грађана већ је изашао на гласачка места која су отворена у 7.00 сати, јавља Танјуг.

Затворена гласачка места на референдуму у РС

БАЊАЛУКА – У Републици Српској вечерас у 19 сати затворена су гласачка места, на којима су се грађани на референдуму изјашњавају да ли желе да се 9. јануар и убудуће обележава као Дан Републике у РС.
Гласачка места била су отворена јутрос од 7.00 сати.
Први прелиминарни резултати се могу очекивати током ноћи.
Право гласа у РС има 1.219.399 грађана и они су се изјашњавали на око 1.900 гласачких места.
Према подацима Комисије за спровођење референдума, до 17 сати гласало је 51,17 одсто бирача, што је 624.190 уписаних грађана, преноси Танјуг.

Срби масовно гласали у Аустрији

БЕЧ - Грађани Републике Српске (РС) у Аустрији су данас масовно изашли на биралишта како би гласали на референдуму о Дану Српске. Референдум о Дану Срске организован је и у дијаспори, а тако и у Аустрији на четири места. Бирачка места отворена су при српским клубовима у Бечу, Грацу, Линцу и Инсбруку.
У главном граду Аустрије бирачко место отворено је у просторијама Заједнице српских клубова у Бечу, где су се до поднева формирали дуги редови. Испред зграде у којој се налази седиште Заједнице већ у 6:30 часова, пола сата пре отварања гласачког места, окупило се десетак грађана који су чекали да гласају.
У прва два сата од отварања гласачког места свој глас предало је више од стотину људи. Интересовање грађана за гласањем било је огромно, те су се стварали велики редови пред улазом на бирачко место. Тај ред се простирао од улазних врата Заједнице па све до првог спрата где се налази Заједница.
Право гласа у диајспори имају сви грађани РС уз приложену личну карту или пасош који су издати од стране МУП-а Републике Српске.  На лицу места ће Изборна комисија врши додатна провера пријаве боравка у Републици Српској, јавља Танјуг.

У Новом Саду до 11 сати гласало 400 држављана РС

НОВИ САД- У Новом Саду влада велико интересовање за гласање на референдум о Дану Републике у РС, а о томе сведочи и ред у коме је стајало педесетак држављана Српске.
Гласање се обавља у просторијама Савеза крајишких удружења, а члан Комисије Ранка Срдић Милић изјавила је да је до 11 сати гласало 400 држављана Реублике Српске, што је, како је рекла, изузетно добар одзив – преноси Танјуг.

Цвијановић: Референдумски дан успешан

БАЊАЛУКА - Премијерка РС Жељка Цвијановић изјавила је данас, након гласања, да је задовољна чињеницом да је РС успела да ораганизује референдум о дану тог ентитета и покаже да је способна за то чак и онда када је суочена с бројним опструкцијама.


Жељка Цвијановић (Фото Танјуг/Тања Валич)
„Искористила сам своје право и обавезу према Републици Српској”, рекла је она новинарима после гласања, оценивши референдумски дан као успешан. Цвијановић очекује да ће све протећи у најбољем реду и у демократској атмосфери, преноси Танјуг.

Иванић: Девети јануар остаје празник РС

БАЊАЛУКА - Члан Председништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић гласао је на једном од бирачких места у Бањалуци, а потом поручио да ће 9. јануар остати дан који ће РС обележаватии и убудуће. Они који не буду хтели да обележавају тај дан неће га ни обележавати, рекао је Иванић И додао да је ово делом био покушај изборне кампање СНСД-а Милорада Додика, али даје опозиција у РС својом подршком осујетила тај циљ.
„Ово је једино здраво и разумно решење. Надам се да ће вечерас од седам сати ствари отићи у нормалније токове”, казао је Иванић.

Грађани на бирачком месту (Фото Танјуг/Тања Валич)
„Апелација је била покушај понижења српског народа. Не видим зашто ће РС трпети санкције због референдума. Не видим ништа спорно у данашњем референдуму. Свако ко помишља на неке друге референдуме, ја у томе нећу учествовати, то би био политички авантуризам”, рекао је Иванић новинарима. Апелацију за укидање 9. јануара као Дана РС, јер је то и православни празник Свети Стефан Уставном суду је поднео бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић, преноси Танјуг.

 

Босић гласао у Доњим Жабарима

ДОЊИ ЖАБАР - Председник Српске демократске странке Младен Босић гласао је јутрос на референдуму у општини Доњи Жабар на гласачком месту предвиђеном за гласаче из Брчко Дистрикта. „Очекујем да ће чланови и симпатизери СДС-а гласати на референдуму зато што га је расписала Народна скупштина РС као највиша демократска институција РС”, рекао је Босић након гласања.
Лошим је оценио то што Срби из Дистрикта Брчко нису могли да гласју као остали грађани РС, јер се тиме, како је рекао, шаље лоша порука. Агенција Фена је јавила да Босић гласао на непотврђеном гласачком листу пошто није нађен на гласачком списку за референдум.(Танјуг)

Чавић: Република Српска је историјска чињеница

БАЊАЛУКА - Председник НДП-а Драган Чавић изјавио је данас, након изјашњавања на референдуму о Дану Републике у РС, да је Република Српска историјска чињеница коју нико не може променити. Чавић је гласао на референдумском месту у Бањалуци.(Танјуг)

У Кули код Гацка нису тамошњи Бошњаци правили проблем

БАЊА ЛУКА - Председник Комисије за провођење референдума у РС-у Синиша Каран изјавио је данас да су гласачко место у Кули код Гацка „из делимично техничко-сигурносних разлога измјестили”, али да је ситуација под контролом и нема безбедносних проблема.
Измештање гласачког места је урађено како се не би реметио гласачки процес. У Кули већином живи бошњачко становништво, а Каран каже да ти грађани нису правили никакав проблем, већ су у то место јутрос дошли појединци из неких других места.


Синиша Каран (Фото Танјуг)
„Ради се о једном мањем гласачком месту на којем право гласа имају 102 гласача. Тамошњи мештани свих протеклих дана у разговорима с Опшинском комисијом нису направили никакав проблем. Неколико особа које живе ван те територије су дошли и направили сигурносни проблем гласачком одбору, физички блокирали гласачко место, па је и полиција је морала да реагује. С циљем даљег несметаног одвијања гласања смо сугерисали да се то гласачко место припоји следећем”, рекао је Каран новинарима у Бањалуци, преноси Танјуг
Он каже да је сигурносна ситуација на највећем нивоу и данас на дан референдума у РС-у те да МУП РС-а обавља све потребне сигурносне мере.

У Федерацији БиХ тврде: Ништа се неће променити

САРАЈЕВО - Док се грађани Републике Српске изјашњавају на референдуму о томе да ли желе да се 9. јануар и убудуће обележава као Дан Републике у РС, у другом, већем етитету, Федерацији БиХ, медији извештавају да је реч о неуставном изјашњавају, које ништа неће променити у тој држави.
МУП: Стање безбедности у РС повољно
БАЊАЛУКА - Стање безбедности на подручју Републике Српске је повољно и све активности у вези са референдумом о Дану Републике у РС одвијају се планираном динамиком.Како је саопштено из МУП РС, на гласачким местима у Републици Српској данас, до 14 часова није заблежен ниједан инцидент, нити је било интервенција полицијских службеника.Штаб „Избори 2016” прати и предузима мере и радње у циљу одржавања повољне безбедносне ситуације у Републици Српској због одржавања референдума о Дану Републике Српске, наводи МУП РС у саопштењуПодсећа се да, због одржавања референдума локације за издавање личних докумената МУП-а Републике Српске раде данас, 25. септембра до 19,00 часова. Документи којима се доказује идентитет гласача су: лична карта, путна исправа и возачка дозвола.У циљу несметаног и безбедног одвијања свих активности поводом одржавања референдума о Дану Републике Српске, министар унутрашњих послова донео је наредбу о забрани превоза експлозивних материја у друмском саобраћају и забрани саобраћаја за теретна возила преко 3,5 тона укупне масе.Забрана о превозу експлозивних материја на подручју Републике Српске примењује се од 24. Септембра од 00,00 часова до сутрадан до 24,00 часова.Министар унутрашњих послова донео је данас наредбу и о забрани теретног саобраћаја за возила укупне масе преко 3,5 тона до 19,00 часова, на свим јавним путевима у Републици Српској.Наведеном наредбом ставља се ван снаге наредба о забрани саобраћаја за ова возила која је била на снази до 24,00 часа – преноси Танјуг.
Председавајући Председништва БиХ и председник СДА Бакир Изетбеговић оценио је да је данашњи референдум у РС „ескалација самовоље председника ентитета РС Милорада Додика”.
Изетбеговић је у контексту актуелне ситуације и подигнутих тензија казао да су политичку авантуру коју је покренуо Додик увукавши цели ентитет, већ јавно осудили сви релевантни представници међународне заједнице.
Истовремено је надлежне у РС подсетио на обавезу заштите права свих грађана те упозорио да се повратници у тај ентитет не смеју застрашивати.
„Устрајавањем у инату Додик води ентитет РС у изолацију. У ономе што ради нема чак ни подршку Србије нити Русије, којој се надао. Зато је врло важно сачувати смиреност и стрпљење. Органи јавног реда и мира у ентитету РС морају имати на уму да им је дужност штитити све грађане. Инцидената усмјерених на застрашивање повратника у оваквој атмосфери не смије бити. Позивам повратнике у РС да не наседају на провокације, да не напуштају своје домове нити мјеста у којима станују”, поручио је Изетбеговић за сарајевски Аваз, преноси Танјуг.
Изетбеговић који је апелацијјом Уставном суду БиХ покренуо целу причу о забрани обележавања 9. јануара као Дана Републике у РС, позвао на хитну и одлучну акцију домаће институције и међународну заједницу на заштити Устава и закона.

У Србији референдум о Дану РС тече без проблема

Изјашњавање држављана Републике Српске у Србији на свих пет бирачких места одвија се без проблема. Држављани РС у Србији гласају на пет бирачких места, у Београду, Новом Саду, Зрењанину, Панчеву иСуботици, и за њих је достављено 13 хиљада гласачких листића, а представници бирачких места очекују да ће бирачко право остварити око десет хиљада грађана, рекао је директор Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.


Изјашњавање на референдуму у Републици Српској (Фото Танјуг/Тања Валич)
Цицовић је додао да ће сваком грађанину РС-а који дође са личном картом, пасошем или возачком дозволом, бити омогућено гласачко право, а да ће оним грађанима који имају документ Србије, провером у бирачком списку бити омогућено гласање. Иначе, право на изјашњавање има 1.219.399, а гласа се на 1.900 места у РС и иностранству.

Кустурица: Референдум је судбинско изјашњавање грађане РС

ВИШЕГРАД - Прослављени редитељ Емир Кустурица поручио је да је референдум о Дану Републике Српске судбинско изјашњавање грађана Српске.
„Он не представља само одбрану Дана Републике, већ и одбрану наше културе и свега онога чега не можемо да се одрекенемо - Андрића, Његоша, Кочића, Дучића, Бећковића, Попе, Црњанског, Драгослава Михаиловића... и бројних други”, изјавио је Кустурица, пренели су бањалучки медији.
Иначе, Кустурица је гласао на бирачком месту у Вишеграду – преноси Танјуг.

Дивјак: Потврда да РС не поштује одлуке Уставног суда

САРАЈЕВО - Одржавање референдума је потврда да Република Српска не поштује одлуке Уставног суда иако су у њему и представници РС, сматра пензионисани генерал Армије Републике Босне и Херцеговине Јован Дивјак.
„Ништа се неће десити, ништа посебно'', рекао је Танјугу Дивјак.
Према његовим речима, дан након референдума свако ће славити своје.
''Ми ћемо се ругати да резултати ништа не значе, друга страна ће тријумфовати'', истиче Дивјак и додаје да се наставља суживот онакав какав, нажалост, 20 година не успева да дође до никаквог помирења и разумевања.
Сматра да ће бити полемике у средствима информисања зашто се није испоштовала одлука Уставног суда и додаје да ће ''препуцавање'' трајати још недељу дана, до избора, када ће се окренути према проблемима у локалним заједницама.
Каже и да ће предвиђање да референдум може да буде увод у нешто ново сигурно бити упозорење да Савет безбедности, ЕУ и НАТО воде рачуна о следећим референдумима на било којој страни – преноси Танјуг.

 

 

Изетбеговић Додику предвиђа судбину Садама, Гадафија...

САРАЈЕВО – Председавајући Председништва БиХ Бакир Изетбеговић оценио је вечерас да је референдум о Дану Републике у РС инат председника Српске Милорада Додика, коме предвиђа, како је рекао, судбину Садама Хусеина, Моамера Гадафија, Слободана Милошевића.
Изетбеговић филозофски констатује да је сутра нови дан, односно 26. септембар, и мисли да реакција међународне заједнице неће изостати.
„Мислим да ће поступно десити реакција међународне заједнице. Гледали смо како Садам Хусеин, Гадафи, Милосевић пркосе и како то изгледа”, рекао је Изетбеговић за регионалну Н1ТВ.
Он сматра да се на овај начин не може односити према САД, ЕУ, Венецијанској комисији, Уставном суду, ОХР, ПИК-у, а да то, како је рекао, нема своје последице.
Браниће се, каже, и уставноправно уређење БиХ, а међународна заједница ће бранити ауторитет.
Изетбеговић, који је покренуо целу причу о забрани 9. јануара као Дана РС, каже да су Додик и они који су га пратили у овоме изашли из једне, како је рекао, законске зоне у једну противзакониту и противуставну позицију.
На питање шта након референдум, Изетбеговић каже:
„Дошли смо у један нови инат који прелази све границе. Виђали смо то у задњих пар деценија од српских и србијанских вођа и видели смо како се то завршава. Ово није први ирационални инат. Ти људи вуку конопац док не пукне, а онда наравно падну на леђа”.
На питање да ли очекује санкције за организаторе референдума, председавајући Председништва БиХ сматра да реакција не може да изостане.
„То је тако еклатантан пример кршења Дејтонског споразума, супротстављања одлукама Уставног суда БиХ, кршења Кривичног закона БиХ. Само је питање када ће она услиједити и каква ће бити”, рекао је Изетбеговић.
Он сматра да Милорад Додик води себе и оне за собом у изолацију.
Изетбеговић је прокоментарисао и данашњу изјаву предсједника РС, који је казао „да они који желе хапсити могу ухапсити цели референдум”.
„Не може се хапсити цели референдум, али могу они који су народ наговорили да иду у том смер”, рекао је Изетбеговић, преноси Танјуг.

Грађани у Сарајеви различито о референдуму

САРАЈЕВО – Грађани у Сарајеву имају различита мишљења о данас одржаном референдуму о Дану РС.
„Овај референдум није требало никако да се одржи. Ово је против Устава и против Босне и Херцеговине. А шта ће се десити, ја бих желео све најбоље да прође, али...дај боже да буде све како треба”, казао је један старији грађанин Танјугу.
Други времешнији грађанин каже да ништа не очекује од данашњег гласања.
„Немам ја појма, шта ме брига за њих, они ће радити, то ће бити, а резултате ћемо видети...Ништа не очекујем”, каже он.
Један млађи грађанин, међутим, коментаришући референдум помиње и рат.
„Шта да мислим, бога ти. Немам ја шта ту мислити. Да 'оће рат бит, то је већ друга ситуација. Ја сам млад, спреман за рат, то је то”, каже тај младић, преноси Танјуг.

Политико: Референдум „најсмелији изазов” дејтонском поретку

БРИСЕЛ – Референдум у Републици Српској, на којем су грађани данас гласали да ли желе да 9. јануар и убудуће обележавају као Дан Републике у РС, могао би да буде „најсмелији изазов” до сада уставном поретку, који је створен Дејтонским споразумом како би се прекинуо рат у БиХ 1995. године.
„Чак је и Србија, која тренутно води преговоре за чланство у ЕУ, направила отклон у напору да максимално умањи ризик од конфронтације”, наводи тај портал.
Време одржавања референдума је повезано и са локалним изборима, који су заказани за 2. октобар, оцењује Политико.
Портал подсећа да се Уставни суд БиХ 17. септембра донео одлуку којом се забрањује спровођење референудума, као и да је референдум наишао на „оштру осуду” међународне заједнице и бошњачке већине.
„Постоји и страх да би националистичка реторка током референдумске кампање могла да поново изазове сукобе”, наводи тај портал.
Међутим, пише Политико, док неки упозоравају да референдум представља „извор за продубљивање тензија” и корак ближе територијалној подели дуж етничцких линија, па чак и оружаним сукобима, улице Бањалуке изгледају као и сваке недеље, а грађани делују више заинтересовани за куповину и дружање у кафићима него за политику, преноси Танјуг.

Иванић: Коначно стављена тачка

БАЊАЛУКА – Члан Председништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић изјавио је вечерас да је најважније да је референдум у РС прошао мирно и да је коначно „стављена тачка на ту причу”.
„Важно је да ће 9. јануар остати празник и да сада то треба прилагодити”, рекао је Иванић.
Он сматра да „ово у вези са референдумом, вероватно, није требало, али кад се већ десило, због образа српског народа важно је да је изашао довољан број људи и да је референдум оправдан”, пренео је РТРС.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...