Σάββατο 28 Μαΐου 2011

Kako da gajite kaktuse

Kaktus više voli pesak od vlage, pa zato u glinenu saksiju jednom nedeljno dodajte supenu kašiku peska, jer će on obaviti drenažu podloge, kaktus će izgledati lepše, a one vrste koje cvetaju davaće krupnije cvetove.
Kako-da-gajite-kaktuse 
ako stručnjaci za feng šui, drevnu kinesku vještinu uređenja doma, ne preporučuju da se u vašem okruženju nađu kaktusi, ove biljke mogu da oplemene izgled stambenog i poslovnog prostora. Ne zahtevaju preteranu negu, ljupke su i ako odaberete sorte koje cvetaju, moći ćete da se pohvalite atraktivnim saksijama punim dekorativnih zvončića.

- Sve vrste kaktusa imaju jednu zajedničku karakteristiku, a to je da ne vole previše vlage – kaže inženjer pejzažne arhitekture Željka Živanović. – Manje ćete pogrešiti ako ih zalivate jednom u desetak dana, nego ako budete revnosni pa ih zalivate svakodnevno.

Kaktusi vole glinene saksije i zemlju koja je pomešana sa peskom i kamenčićima, jer ovi prirodni sastojci upijaju višak vlage i čine da zemljište bude istovetno onom u prirodnim uslovima.

- U glinenim posudama zemlja se umereno suši, dok u plastičnim saksijama zemlja gubi vlagu samo na površini, pa koren može da propadne usled veće količine vlage – otkriva naša sagovornica.

Da biste ustanovili da li je potrebno zalivanje, u zemlju u kojoj se nalazi kaktus zabodite čačkalicu. Ukoliko na njoj nema ostataka zemlje, znači da biste mogli da sipate malo vode u saksiju.

- Kaktus više voli pesak od vlage, pa jednom nedjeljno dodate supenu kašiku pijeska, jer će on obaviti drenažu podloge. Tada će kaktus izgledati lepše, a one vrste koje cvetaju davaće krupnije zvončiće – savetuje Živanović.

Ukoliko nameravate da saksije sa kaktusima ovoga leta iznesete na balkon ili u baštu, trebalo bi da odaberete tmuran dan i da biljke odmah po iznošenju poprskate vodom u koju ste dodali sredstvo protiv gljivica. Kada kaktus počne da raste, što ćete ustanoviti po zelenoj glavi biljke, možete da ga zalijete, najbolje preko tacne u kojoj se nalazi saksija.

Presađivanje kaktusa trebalo bi da obavite svake godine u prve četiri godine starosti biljke, a potom se presađivanje obavlja na svake dve do tri godine. Poboljšanje uslova zemljišta u kom kaktus živi obavlja se uklanjanjem gornjeg sloja zemlje i dodavanjem novog treseta sa peskom. Kada presađujete mladi kaktus, saksiju izvrnite naopako, pa biljku zajedno sa zemljom istresite na novinsku hartiju. Drvenim štapićem odstranite višak zemlje, na dno nove glinene posude stavite drenažni sloj u vidu kamenčića ili strugotina cigle, pa sipajte novu zemlju od treseta i peska u kombinaciji 1:2. Postavite kaktus u središte saksije, pritisnite koren da uđe u zemlju i nekoliko dana zalivajte biljku odozgo. Čim primtite da u tacnici ima vode, ukinite zalivanje.

Kaktuse bi trebalo uneti u kuću pre nego što spoljašnja temperatura vazduha padne ispod pet stepeni. Posle „selidbe“ biljke držite blizu izvora toplote, a kada se adaptiraju na nove uslove, čuvajte ih u prostoriji u kojoj je temperatura vazduha od 12 do 15 stepeni.
 
 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

APOKALIPSA u bankama: 200.000 ljudi ostaje bez posla

Ne treba da nas čudi smanjenje broja zaposlenih u banci, s obzirom na to koliko se transakcija već obavlja bez fizičkog odlaska u banku. Mo...