Τρίτη 19 Ιουλίου 2011

Kriza čuva brak?

18. jul 2011. 11:36 > 11:47
Kriza je učvrstila brakove u Srbiji, bar kako pokazuje statistika. Broj razvoda smanjio se prošle godine za oko 20 odsto u odnosu na prethodni period. Stručnjaci kažu da se zbog kriznih vremena mnogi odlučuju da ostanu u bračnoj zajednici, ma koliko ona bila loša.
Guliver/Getty Images
Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da se prošle godine razvelo 1.828 parova manje nego 2009. godine. Doduše, neznatno se smanjio i broj parova koji su stali pred matičara.

Parovi su danas sve stariji u trenutku razvoda. Prosečan muž ima 42 godine kada reši da okrene leđa svojoj ženi, koja tada najčešće ima više od 38 godina.

Stručnjaci objašnjavaju da se odluke o razvodu manje donose u nestabilnim vremenima. Naime, potrebno je proći kroz sporu proceduru, pronaći nov dom i plaćati alimentaciju, pa tokom krize mnogi odlučuju da ostanu zajedno uprkos lošem braku. A kriza je, s druge strane, jedan od faktora koji utiče i na odlaganje odluke o ženidbi, pišu "Novosti".
www.novosti.rs
Manjem broju razvoda, ipak, "kumovalo" je i to što se parovi obraćaju stručnjacima za pomoć. Tako u beogradsko Savetovalište za brak i porodicu dolazi sve više supružnika.

"Sve više je onih koji dolaze u predrazvodnoj dilemi. Najviše je mladih parova, u periodu kad im deca imaju od sedam do deset meseci, ili stariji, koji su već podigli decu. Ovde dobijaju pomoć kako da poboljšaju odnose, ali ne i gotova rešenja", kažu u ovom Savetovalištu.

Sociolozi navode da se mnogi parovi kod nas odlučuju za razvod tek kada im deca porastu. A manji broj sklopljenih brakova obrazlažu time da više ne postoji izraženi pritisak da je venčanje nužno pre podizanje dece.

Brojke pokazuju da pred matičara dolaze sve mlađi parovi. Tako je prošle godien prosečna mlada bila stara 27 godina, dok je samo godinu ranije imala - 29 godina. Slično je i sa mladoženjama, jer prošle godine je prosečni đuvegija imao 30 godina, a 2009. godine čak - dve i po godine više

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

APOKALIPSA u bankama: 200.000 ljudi ostaje bez posla

Ne treba da nas čudi smanjenje broja zaposlenih u banci, s obzirom na to koliko se transakcija već obavlja bez fizičkog odlaska u banku. Mo...