Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2013

Његошева сабрана дела у Руском дому

(Фото Т. Јањић)

Са­бра­на Ње­го­ше­ва де­ла у се­дам то­мо­ва пред­ста­вље­на су си­ноћ у Све­ча­ној са­ли Ру­ског до­ма. Из­да­вач „Штам­пар Ма­ка­ри­је” је овим из­да­њем обе­ле­жио два ве­ка од ро­ђе­ња слав­ног пе­сни­ка и вла­ди­ке. У овом, до са­да, нај­пот­пу­ни­јем из­да­њу Ње­го­ше­вих де­ла об­ја­вље­на су, осим „Гор­ског ви­јен­ца”, „Лу­че ми­кро­ко­зма”, „Ла­жног ца­ра Шће­па­на Ма­лог”, „Сво­бо­ди­ја­де”, „Гла­са ка­мен­шта­ка” и „Огле­да­ла срп­ског”, пи­сма и ду­хов­ни део пи­шче­вог те­ста­мен­та, ње­го­ва бе­ле­жни­ца и две при­че у по­себ­ној књи­зи. При­ре­ђи­ва­чи овог из­да­ња су уло­жи­ли мно­го тру­да да ре­кон­стру­и­шу из­вор­ни текст „Гор­ског ви­јен­ца” и да укло­не све гре­шке и раз­ре­ше не­до­у­ми­це из прет­ход­них из­да­ња.

Ње­го­ше­во де­ло је да­нас, ре­као је Ра­до­мир Уља­ре­вић, пе­сник и глав­ни и од­го­вор­ни уред­ник „Штам­па­ра Ма­ка­ри­ја”, по­ста­ло сло­бод­на и ла­ка ме­та за кри­ти­зе­ре.

– Ње­гов де­се­те­рац и пи­са­ње у ду­ху на­род­не по­е­зи­је мно­ги­ма су да­нас до­сад­ни и ана­хро­ни. За­ме­ра­ју му ро­до­љу­бље, вред­ност про­ка­за­ну у овом ду­ху вре­ме­на. Ње­гош је уки­нуо раз­ли­ку из­ме­ђу сми­сла по­сто­ја­ња по­је­дин­ца и на­ро­да. Он је био тра­гич­ни ју­нак ко­сов­ске ми­сли и ње­го­ва тра­ге­ди­ја не би би­ла пот­пу­но за­о­кру­же­на да на два ве­ка од ро­ђе­ња не да­је­мо Ко­со­во – ка­зао је Уља­ре­вић.

Ово сед­мо­том­но из­да­ње нај­и­зра­зи­ти­ји је при­мер обе­ле­жа­ва­ња Ње­го­ше­ве го­ди­шњи­це у Ср­би­ји, ре­као је Гој­ко Бо­жо­вић, пе­сник, при­ре­ђи­вач ових са­бра­них де­ла и уред­ник из­да­вач­ке ку­ће „Ар­хи­пе­лаг”. Он је оце­нио и да кон­ку­рен­ци­ја у обе­ле­жа­ва­њу тог ју­би­ле­ја, исти­на, ни­је би­ла ве­ли­ка, али, и да је би­ла ја­ча, ово из­да­ње би се ис­та­кло.

– Ка­ко год ми про­сла­ви­ли ње­го­ву го­ди­шњи­цу, Ње­го­ше­вом де­лу то не мо­же ни по­мо­ћи ни од­мо­ћи. Он је је­дан од ве­ли­ких пе­сни­ка ро­ман­ти­зма, не са­мо на­ших не­го и европ­ских, и ње­му ни­су ни по­треб­не го­ди­шњи­це да би би­ло раз­ло­га да га по­но­во об­ја­ве. Ње­гош је, као и оста­ли ве­ли­ки ро­ман­ти­чар­ски пе­сни­ци, у те­мељ свог ра­да по­ста­вио па­тос сло­бо­де и дра­му иден­ти­те­та. Оте­ло­тво­рио је све ми­то­ве де­вет­на­е­стог ве­ка – ука­зао је Бо­жо­вић.

На про­мо­ци­ји су го­во­ри­ли и фи­ло­зоф Ча­слав Ко­при­ви­ца и књи­жев­ни кри­ти­чар Же­ли­драг Ник­че­вић. Ње­го­ше­ви сти­хо­ви су пред­ста­вље­ни и она­ко ка­ко им и при­ли­чи – от­пе­ва­ни су уз гу­сле а из­во­ђач је био Жељ­ко Чу­ро­вић.

На­ја­вље­ни на­ступ ака­де­ми­ка Ма­ти­је Бећ­ко­ви­ћа и филм­ског ре­жи­се­ра Еми­ра Ку­сту­ри­це је из­о­стао.

В. В.

објављено: 12.11.2013.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...