ATINA - Od maja 2012, atinski berzanski indeks ASE se povećao za 140 odsto. Prema "Bloomberg News", grčka berza je tokom proteklih 16 meseci potukla sve svetske berze.
Investitore očigledno najviše interesuju grčke banke i industrijske firme orijentisane na izvoz.
Manos Hacidakis, glavni analitičar atinskog finansijskog koncerna Beta Securities, vidi čak i dalje mogućnosti za porast vrednosti grčkih akcija, ali, ukazuje i da je prividnom bumu na berzi prethodila višegodišnja faza jakog pada nijihovog kursa. On kaže da pre svega strani fondovi trenutno investiraju u sve vrste grčkih akcija. Ali, Hacidakis podseća i da ne treba izgubiti iz vida da je poslednjih godina dobit na berzi bitno opala u jeku ekonomske krize: između 2007. i 2013. Atinski berzanski indeks je izgubio 85 odsto svoje vrednosti.
Tržište u razvoju - usred evrozone
Još u junu, renomirana finansijska analitička kuća MSCI (Morgan Stanley Capital Index), smanjila je rejting Grčke na nivo zemlje u razvoju zato što se nije pridržavala okvirnih uslova za promet kapitala koji važe za industrijske zemlje. To je bio jedinstven postupak. To smanjenje rejtinga su u Grčkoj doživeli kao težak udarac - Atinski indeks akcija je tada dva meseca bio na najnižoj zabeleženoj vrednosti.
Ali, u svakom zlu ima i zrnce dobra: baš zbog kazne koju je izrekao MSCI, Atina je privukla fondove specijalizovane za zemlje na pragu industrijskog razvoja - tako bar misle mnogi grčki finansijski stručnjaci. To mišljenje deli i Manos Hacidakis: "Zvuči paradoksalno, ali Grčka izgleda kao nerazvijeno tržište, mada je još uvek deo visoko razvijenog evropskog ekonomskog prostora". To čini investiranje u akcije dvostruko atraktivnim. Jer, ulagači se nadaju da će moći da profitiraju i od razvojnih perspektiva nerazvijenog tržišta, i od kriterijuma stabilnosti koji važe za jednu zemlju evrozone.
Vlada je pozitivan trend Atinske berze okarakterisala kao dokaz poverenja u grčku privredu; tržišta se očigledno uzdaju u novi zamah te privrede i nagrađuju to solidnim ekonomskim kursom atinske koalicione vlade pod vođstvom konzervativca Antonisa Samarasa.
Grčki stručnjaci za trgovinu trenutno žestoko diskutuju o pitanju da li ulagači zaista polažu na Grčku iz ubeđenja ili samo žele da ponesu sa sobom dobit. Hacidakis smatra da aktuelni berzanski kurs ne podstiče spekulacije, već odražava stvarno stanje grčke privrede. "Iz Grčke stižu i neke pozitivne vesti. Izlaz iz evrozone nije verovatan, rekapitalizacija banaka je bila uspešna, ciljevi štednje su ili dostignuti ili su na vidiku", kaže ovaj analitičar. I dodaje da je moguće da su neki fondovi želeli samo da spekulišu na grčkom tržištu klapitala, ali da je to svuda u svetu slučaj kada kursevi počnu da rastu.
Upozorenje na neprijatna iznenađenja
Međutim, liberalni publicista i šef finansijskog portala Capital, Tanasis Mavridis, ima drukčije mišljenje. On je 2007. spadao u mali broj stručnjaka koji su javno upozoravali na opasnost od kraha berze. I ovaj put Mavridis vidi na delu samo špekulante čije akcije neće doneti ništa dobro malim ulagačima.
"Trenutna događanja na berzi nemaju veze sa realnom privredom u Grčkoj", tvrdi Mavridis. On podseća da su neke akcije tokom poslednjih meseci imale preveliku vrednost i upozorava ulagače na opasnost od neprijatnih iznenađenja: "Oni koji sada prodaju žele što pre odneti zaradu sa sobom."
Banke tradicionalno važe kao pokretačka snaga na grčkoj berzi. Zbog krize, ta vremena su prošla, prenosi ovaj publicista. Čak i posle najnovije rekapitalizacije, većina banaka u Grčkoj još uvek ne stoji na sopstvenim nogama: "Još ne znamo tačne iznose trulih kredita. Bojim se da će grčkim bankama biti potrebne nove finansijske injekcije" kaže Mavridis.
Mavridis nije pesimista, on samo misli da grčka privreda još uvek nije u takvom stanju da bi opravdala ovakav rast berze.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου