Παρασκευή 25 Απριλίου 2014

Врњачкој Бањи, села код Чачка без струје

Поплаве: Тешка ситуација у Врњачкој Бањи, села код Чачка без струје (фото галерија)
У Моравичком округу 340 потрошача без струје, а у Врњачкој Бањи је веома тешка ситуација после поплава. Вода за пиће и даље није за употребу. Нови поплавни талас прети Златиборском округу
У Моравичком округу 340 потрошача без струје, а у Врњачкој Бањи је веома тешка ситуација после поплава у четвртак увече.
У делу Бање који је највише страдао у четвртак увече, Штаб за ванредне ситуације прогласио је ванредну ситуацију, потврдио је јутрос Бобан Ђуровић председник општине.
“Најугроженија су насеља Липова, Дубрава и насеље од пијаце ка аутобуској станици. Стручне службе су целу ноћ испумпавале воду из подрума домаћинстава и установа у Бањи, и чистиле муљ који је вода нанела. Најтеже је у Липови где је река покидала водоводне цеви, па су тамо становници остали потпуно без воде. Биће нам потребно још 3-4 дана да очистимо муљ и испумпамо воду, а неколико месеци за комплетну санацију”, рекао је Тањугу Ђуровић.
Вода за пиће и даље није за употребу у Врњачкој Бањи. Неколико цистерни за пиће је постављено у појединим деловима града, рекао је Тањугу Радоица Кочовић, начелник Одељења за ванредне ситуације у Краљеву.
“У куплиштима Специјалне болнице “Меркур”, било је метар и по воде.
Целу ноћ смо испумпавали воду. Бујични потоци су се вратили у своја корита, али су подруми у Врњачкој Бањи тренутно највећи проблем, јер су пуни воде”, рекао је Кочовић.
На подручју Краљева штета од поплава се процењује на око 200 милиона динара. Због тога је отежана комуникација за око 500 домаћинстава у више села, а стручњаци су проценили да ће санациони радове на овим путевима, потрајати више месеци.
Током протеклих поплава оштећено је око 50 некатегорисаних путева, 17 мостова, пропуста и потпорних зидова. Осам мостова је потпуно порушено, а појавило се осам клизишта.
Начелник Одељења за ванредне ситуације Моравичког округа Драгиша Броћић изјавио је да се ситуација, што се тиче поплава на подручју тог округа, током прошле ноћи почела смиривати, наводећи да је киша јутрос поново почела да пада у Чачку и Лучанима.
Према његовим речима, дошло је до прекида саобраћаја на неколико места.
„Интервенисало се на 47 локација на подручју Моравичког округа, од водене бујице брањено је 100 објеката са 91 припадником Ватрогасно-спасилачке јединице, радницима јавних предузећа и мештанима“, рекао је он подсећајући да је најкритичнија ситуација била у чачанском селу Атеница.
Броћић је рекао да је једно лице повређено у Чачку, али не приликом интервенције, већ прескачући ограду како би се склонило од воде.
Најтежа ситуација, како је додао, била је на подручју старог пута Чачак-Краљево.
„На територији општине Лучани није дошло до изливања река, већ се вода сливала низ брда бујичним токовима, угрожавајући објекте и путну инфраструктуру, а у Гучи се тренутно пешачки прелази не виде од муља, камења и блата“, напоменуо је Броћић.
Он је додао да водостај реке Бјелице која се недавно излила није висок и тренутно не угрожава ниједно насеље.
Иначе, чачанским ватрогасно-спасилачким екипама у помоћ су притекле колеге из Пожега, Крагујевца и Горњег Милановца.
„И даље смо у приправности, будући да хидролози најављују велике количине падавина до 28. априла“, закључио је Броћић.
*****

Нови поплавни талас у Златиборском округу

УЖИЦЕ – Мада се Ђетиња у Ужицу излила на шеталиште поред реке, ванредна одбрана од поплава у овом граду још није прогласена, изјавио је за Тањуг начелник Окружног штаба за ванредне ситуације Зоран Милојевић.
„Ђетиња је надошла, али је још у свом кориту, иако имамо местимична изливања у Севојну, Узићима и Крвавцима.Пре два дана смо издали наредбу свим комуналним предузећима да буду у приправности.Вреће са песком су постављене,чисте се пропусти И решетке од канализације у граду“,каже Милојевић.
У граду се у насељу Крчагово одронило око хиљаду кубика земљишта, али стамбени објекти нису угрожени, каже Милојевић.
Најкритичнија ситуација у Златиборском округу је у општинама Пожега и Ариље.Повећан је водостај Моравице, Скрапежа и Ђетиње. Под водом је око 1.500 хектара пољопривредног земљишта у пожешким селима

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σύνταγμα 26/01