Poizvodnja prehrambenih proizvoda u Srbiji u 2013. pala je za 4,6 odsto u odnosu na godinu koja joj je prethodila, pokazuju podaci Privredne komore Srbije. Najveći pad proizvodnje po sektorima je kod biljnih i životinjskih ulja i masti - 17,2 odsto, i u preradi i konzervisanju ribe - 16,3 odsto.
Najveći rast proizvodnje lane je u odnosu na 2012. godinu zabeležen kod pekarskih proizvoda i testenina, 2,4 odsto.
Rast proizvodnje zabeležen je u proizvodnji voćnih sokova, čokolada, peciva, konzervisanog povrća, dok je neznatan pad primećen u proizvodnji sirovog i rafinisanog ulja, brašna, testenina, mineralnih voda i piva.
Pad proizvodnje uslovljen je i smanjenom tražnjom, a taj trend počeo je s krizom krajem 2008. godine i dalje se nastavlja. Osim što se smanjuje obim kupovine, ona se svodi na krajnje neophodne egzistencijalne namirnice.
Ovakvom stanju na tržištu hrane doprinosi to što prodajni lanci i tržni centri zadržavaju monopol nabavke u plasmanu svoje robe iz svoje zemlje ili iz drugih država, gde su cene povoljnije. Padu proizvodnje hrane doprineo je i slabe ili nepodsticajne subvencije koje sa druge strane postoje u zemljama EU.
Industrijska proizvodnja u Srbiji u januaru pokazuje rast od 3,8 odsto, a prerađivačka za čak 7,3 odsto. Od deset najvećih oblasti prerađivačke industrije, koje zahvataju 60 odsto njene ukupne proizvodnje, prvog meseca ove godine porast je imalo njih osam. U januaru je proizvodnja hrane u Srbiji za 4,6 odsto veća od prošlogodišnjeg proseka.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου