Τετάρτη 29 Ιουνίου 2011

Грч­ка па­ра­ли­са­на

Због дво­днев­ног ге­не­рал­ног штрај­ка за­тво­ре­не гра­ни­це, не­ма ави­о­на и бро­до­ва, а пет хи­ља­да по­ли­ца­ја­ца чу­ва пар­ла­мент у Ати­ни
На ули­ца­ма Ати­не су­ко­би­ли се по­ли­цај­ци и мла­ди де­мон­стран­ти ко­ји су но­си­ли ка­пу­ља­че или гас-ма­ске (Фо­то Рој­терс)
Од на­шег до­пи­сни­ка
Ати­на – Грч­ка је прак­тич­но у ха­о­су. У је­ку ту­ри­стич­ке се­зо­не, дру­ги пут за ме­сец да­на и де­ве­ти пут у го­ди­ни, от­ка­ко је ЕУ обе­ћа­ла кре­ди­те у за­ме­ну за дра­стич­не ме­ре штед­ње, зе­мља је па­ра­ли­са­на дво­днев­ним ге­не­рал­ним штрај­ком. Ком­пли­ко­ва­ни­јим од оног прет­ход­ног јер су пр­ви пут ове го­ди­не за­тво­ре­ни и гра­нич­ни пре­ла­зи.
Грч­ка по­ли­ци­ја је у Ати­ни упо­тре­би­ла су­за­вац про­тив де­мон­стра­на­та ко­ји су ба­ца­ли ка­ме­ње не­да­ле­ко од ми­ни­стар­ства фи­нан­си­ја. Мла­ди љу­ди са ка­пу­ља­ча­ма ба­ца­ли су ка­ме­ње и па­ли­ли кан­те за ђу­бре у цен­тру Ати­не, док их је по­ли­ци­ја ју­ри­ла, ис­па­лив­ши на њих су­за­вац и шок бом­бе.
С дру­ге стра­не, на ула­зи­ма у Грч­ку су ки­ло­ме­тар­ске ко­ло­не во­зи­ла јер се пут­нич­ки ауто­мо­би­ли про­пу­шта­ју на сва­ка два са­та, док за ка­ми­о­не и ауто­бу­се гра­нич­ни пре­лаз Бо­го­ро­ди­ца–Ев­зо­ни оста­је за­тво­рен због штрај­ка ца­ри­ни­ка.
Ха­ос је и у ави­он­ском са­о­бра­ћа­ју јер су, за раз­ли­ку од пре две не­де­ље ка­да су се због ту­ри­стич­ке се­зо­не уз­др­жа­ли од штрај­ка, кон­тро­ло­ри ле­те­ња овог пу­та уз син­ди­ка­те. Не­бо над Грч­ком је за­тво­ре­но по че­ти­ри са­та ују­тру и исто то­ли­ко уве­че у уто­рак и сре­ду. На­ци­о­нал­не ком­па­ни­је су от­ка­за­ле не­ко­ли­ко де­се­ти­на, углав­ном, до­ма­ћих ле­то­ва, што за ту­ри­сте зна­чи и не­мо­гућ­ност да от­пу­ту­ју на остр­ва.
За­тво­ре­не су и лу­ке, не ра­де бан­ке, бол­ни­це, не­ма град­ског са­о­бра­ћа­ја. Де­ли­мич­но ра­ди ме­тро ка­ко би се гра­ђа­ни пре­ве­зли на ми­тин­ге и де­мон­стра­ци­је у цен­тру Ати­не. С об­зи­ром на то да су ова два да­на у пе­то­ча­сов­ном штрај­ку и грч­ки но­ви­на­ри, ин­фор­ма­ци­је за до­ма­ћу јав­ност ће би­ти „до­зи­ра­не”.
У ша­ли но­ви­на­ри ка­жу да је то мо­жда и олак­ша­ње у тре­нут­ку ка­да се зе­мља истин­ски на­ла­зи у нај­те­жој кри­зи и нај­ве­ћој не­из­ве­сно­сти за сво­ју суд­би­ну. На­и­ме, уко­ли­ко пар­ла­мент у сре­ду уве­че не одо­бри вла­дин па­кет дра­стич­них ме­ра штед­ње про­тив ко­јег је устао и део по­сла­ни­ка, Грч­ка је – на ко­ле­ни­ма.
Пред ни­кад ре­ал­ни­јом мо­гућ­но­шћу бан­кро­та од ко­јег не мо­же да се спа­се без но­ве ра­те европ­ског кре­ди­та од 12 ми­ли­јар­ди евра. Ме­ђу­тим, ЕУ ни­је спрем­на да ис­пла­ти кре­дит уко­ли­ко се Грч­ка не оба­ве­же на но­ве ме­ре штед­ње, да­кле, док пар­ла­мент не усво­ји спор­ни па­кет ме­ра.
Рас­пра­ва на ову те­му у пар­ла­мен­ту је у то­ку и за­вр­ши­ће се тек у сре­ду ка­сно уве­че. Вла­да­ју­ћи со­ци­ја­ли­сти пре­ми­је­ра Јор­го­са Па­пан­дре­уа има­ју те­сну ве­ћи­ну од пет гла­со­ва у ко­јој су и тих, не­ко­ли­ко, пре­суд­них по­сла­ни­ка ко­ји се ни­су опре­де­ли­ли и ко­ји, чак, на­го­ве­шта­ва­ју да би мо­гли да гла­са­ју про­тив. Иако је, ка­ко је то ре­као ми­ни­стар фи­нан­си­ја Еван­ге­лос Ве­ни­зе­лос, реч о ме­ра­ма ко­је ни­су пот­пу­но пра­вед­не, суд­би­на зе­мље је у њи­хо­вим ру­ка­ма.
С дру­ге стра­не, по­сла­ни­ци зна­ју да би глас „за” зна­чио зе­ле­но све­тло за но­ве по­ре­зе, ра­ди­кал­но сма­ње­ње по­тро­шње, при­ва­ти­за­ци­ју, рас­про­да­ју др­жав­не имо­ви­не и мо­гу­ћу екс­пло­зи­ју со­ци­јал­ног не­за­до­вољ­ства.
Пре­ми­јер Па­пан­дреу је апе­ло­вао на по­сла­ни­ке твр­де­ћи да ће усва­ја­њем про­гра­ма би­ти окон­чан пе­ри­од не­из­ве­сно­сти за зе­мљу и отво­ре­на мо­гућ­ност да Грч­ка кре­не пу­тем про­дук­тив­не еко­но­ми­је.
Апел је упу­тио и пред­сед­ник На­ци­о­нал­не бан­ке Грч­ке Јор­гос Про­во­пу­лос ко­ји је на­гла­сио да је кре­дит­на по­др­шка ЕУ и ММФ је­ди­ни пут и на­чин ко­јим Грч­ка мо­же да се из­ву­че из ду­жнич­ке кри­зе. Не­до­вољ­на енер­гич­ност вла­де у спро­во­ђе­њу фи­скал­не ди­сци­пли­не по­сле пот­пи­си­ва­ња ме­мо­ран­ду­ма са кре­ди­то­ри­ма са­мо је про­ду­би­ла кри­зу.
У ин­тер­вју шпан­ском ли­сту „Мун­до”, ко­ји је иза­звао бур­ну и не­га­тив­ну ре­ак­ци­ју у пар­ла­мен­ту, је­дан од нај­бли­жих Па­пан­дре­у­о­вих са­рад­ни­ка Те­о­до­рос Пан­га­лос је из­ја­вио да су из­ја­ве по­је­ди­них грч­ких еко­но­ми­ста, чак и про­фе­со­ра фа­кул­те­та, да Грч­ка мо­же да иза­ђе из евро­зо­не и вра­ти се драх­ми и та­ко оп­ста­не – „нај­ве­ћа глу­пост”.
„Вра­ћа­ње на драх­му зна­чи­ло би већ сле­де­ћег да­на ју­риш на­ро­да на бан­ке у по­ку­ша­ју да се до­мог­ну сво­јих па­ра. То би зна­чи­ло и не­ми­нов­но из­во­ђе­ње тен­ко­ва на ули­це јер би по­ли­циј­ске сна­ге би­ле не­до­вољ­не. То би зна­чи­ло: вој­ска на ули­ца­ма, пра­зни ра­фо­ви у про­дав­ни­ца­ма, не­срећ­ни­ци ко­ји у оча­ју ска­чу кроз про­зор! То би би­ло по­губ­но за це­лу Евро­пу”, упо­зо­рио је Пан­га­лос.
Више од пет хиљада полицајаца је испред парламента. Касно по подне дошло је  до озбиљних нереда и сукоба полиције и демонстраната.Разјарене групе младих са марамама на лицу и покривени капуљачамам су, по већ познатом сценарију, каменицама засули полицију која је одговорила сузавцем.Девет демонстраната је повређено,као и 21 полицајац.
Нерди су се поновили нешто касније када су групе анархиста извалиле делове мермерних плоча на Тргу Синтагма и са „новим оружјем“поново јурнуле на полицијске снаге.Сви демонтсранти су,н а срећу,потиснути према околним улицама како би се спречили нови изгреди пред самим парламентом и заштитили посланици којима разјарена маса прети и упозорава их да не гласају за средњорочни план штедње без обзира на јасну поруку из Брисела да: „без у парламенту усвојеног програма,Грчкој нема ни спаса ни нових кредита“ – какао је то прецизирао европски комесар Оли Рен!
--------------------------------------------------------------------------
Про­мен­љи­во ста­ње на гра­ни­ци
Си­ту­а­ци­ја на гра­нич­ном пре­ла­зу из­ме­ђу Ма­ке­до­ни­је и Грч­ке Бо­го­ро­ди­ца–Ев­зо­ни ко­ји је од по­но­ћи зва­нич­но за­тво­рен, због ге­не­рал­ног штрај­ка у Грч­кој, ме­ња се из ча­са у час, па се гр­ђа­ни­ма пре­по­ру­чу­је да се бла­го­вре­ме­но оба­ве­сте код ма­ке­дон­ског Ауто-мо­то са­ве­за. Про­бле­ма у ави­он­ском са­о­бра­ћа­ју за са­да не­ма. Шеф ка­би­не­та ге­не­рал­ног ди­рек­то­ра „Јат ер­веј­за” Ста­ни­мир Јо­ва­но­вић је Тан­ју­гу ре­као да ави­он­ски са­о­бра­ћај, за са­да, функ­ци­о­ни­ше нор­мал­но и на­да­ју се да ће та­ко би­ти и на­ред­них да­на.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...