Τρίτη 7 Ιανουαρίου 2014

Срећан Божић – Христос се роди!


Срећан Божић – Христос се роди!
(Фото: Новости)

Срећан Божић – Христос се роди!

Срећан Божић – Христос се роди!
Београд – Поглавар Српске православне цркве патријарх Иринеј служио је бдење у Храму Светог Саве, уочи Божића, након што је упаљен бадњак на платоу испред храма.
Празник Божића и Бадње вече представљају велики дан за сваког од нас, за оне који су живели, али и за оне који ће тек доћи, поручио је патријарх у храму.
Патријарх је претходно, у присуству великог броја грађана међу којима је био и члан привременог градског Већа Небојша Човић, освештао бадњак за који је рекао да представља симбол божанске љубави.
Патријарх Иринеј честитао је окупљеним грађанима бадње веће и Божић, рођење Исуса Христа, традиционалним поздравом Христос се роди – ваистину се роди.
Патријарх је подсетио да је обичај да се на Бадње вече бадњак уноси у куће и поручио: „Нека нас светлост бадњака испуни љубављу према себи, али и према другима, према ближњима и пријатељима, али и према сваком човеку без обзира да ли је он бео, црн или жут.“
У поноћ ће се служити литургија у црквама. Патријарх Иринеј служиће сутра, 7. јануара, ујутру литургију у Саборној цркви
Православни верници у Србији обележавају данас Бадњи дан и Бадње вече на литургијама у храмовима Српске православне цркве и традиционалним породичним окупљањем за посном трпезом, пред Божић, хришћански празник којим се прославља рођење Исуса Христа.
Божић, заједно са Ускрсом, представља један од највећих хришћанских празника.
Припреме за овај празник почињу 40 дана пре 7. јануара Божићним постом који представља прочишћење духа и тела.
Од Божића до Богојављења, људи се у Србији поздрављају речима „Христос се роди“, а отпоздрављају са „Ваистину се роди“.
Божић је празник целе породице и зато се очекује да она током празничних дана буде на окупу, а прати га велики списак народних обичаја, попут ломљења погаче.
Како је за Танјуг објаснила етнолог Народног музеја у Чачку Снежана Ашанин Срби Божић обележавају од памтивека додавши да се Бадњаком, односно божићним дрветом у кућу уноси срећа, здравље и напредак.
Уз дрво, дарује се и жито да би наредна година била плодна.
Обавезно је и уношење сламе, подсетила је она, јер је то обичај још из предхришћанског периода и зато што се на тај начин, како каже, приноси жртва духу Христа који је и рођен на слами.
„На Божић се окупља цела породица. Тада се чесница окреће у смеру кретања Сунца. Као жртва се најчешће приноси прасе, које представља награду укућанима за четрдесетодневни пост“, вели Ашанинова.
Она је навела и да обичај налаже да укућани првог госта на Божић, положајника, дарују поклонима и госте најбоље што могу, јер он симболизује божанство.
Осим Српске православне цркве, Божић се по јулијанском календару слави и у руској, грузијској и македонској цркви, Јерусалимској патријаршији, а обележавају га и Копти

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σύνταγμα 26/01