Τετάρτη 15 Ιουνίου 2011

Грчка поново у генералном штрајку

Нација против средњорочног плана штедње и отпуштања у јавном и приватном сектору
Протести на атинском тргу Синтагма трају даноноћно Фото Ројтерс
Од нашег дописника
Атина – Грчка је данас, 15. јуна, у генералном штрајку и то осми пут од потписивања за нацију спорног кредитног споразума са ЕУ и ММФ. У двадесетчетворочасовној обустави рада запослених у јавном и приватном сектору учествоваће више од два и по милиона људи, а очекује се да ће земља поново бити паралисана јер неће бити градског, железничког и бродског превоза, док су контролори лета ипак одлучили да због туристичке сезоне не штрајкују и тиме омогуће авио-саобраћај.
Синдикати у центру Атине и Солуна организују масовне демонстрације којима ће се прикључити и присталице Комунистичке партије. Процењује се да ће на Тргу Синтагма испред парламента бити десетине хиљада људи јер тамо, већ готово трећу недељу, даноноћно дежурају сви они који су се прикључили „протесту огорчења” који је спонтани национални револт против владине политике жестоке штедње, у замену за европске кредите.
Запослени у Електродистрибуцији за 20. јуни најављују дводневну обуставу рада у знак протеста због приватизације, што ће за целу земљу значити прекиде у снабдевању струјом.
У замену за нову кредитну рату али и допунске кредите без којих земља неће моћи да функционише, грчка влада је приморана на нове драстичне мере штедње како би се под хитно обезбедило 28,4 милијардe за попуну буџетског дефицита, а кроз приватизацију уштедело додатних 50 милијарди евра. У пракси, према стриктном захтеву експерата „тројке” (ЕУ, ММФ и ЕЦБ) на чијем извештају ЕУ базира своје даље одлуке о помоћи, парламент мора да усвоји средњорочни привредни план који ни нација, али ни опозиционе политичке партије не виде као решење већ као додатни баласт у виду нових пореза, смањења плата, пензија, пораста незапослености.
Влада је после дуге дебате усвојила овај програм, али чека се и коначна одлука парламента испред којег дежурају огорчени Грци неспремни да прихвате нове мере штедње које, између осталог, значе и ново смањивање плата у државном сектору укупно за чак 40 одсто, као и отпуштање неколико хиљада људи.
Премијер Јоргос Папандреу поручује да ће програм штедње бити настављен без обзира на неслагање Грка јер, како каже „нове буџетске мере су неизбежне уколико земља рачуна на даљу помоћ кредитора. У противном, земља се може суочити са дефолтом (немогућност да исплаћује своје финансијске обавезе) што би било равно катастрофи”.
Међународна агенција „Стандард енд пурс” снизила је почетком недеље кредитни рејтинг Грчке за три степенице јер сматра да је земља у најозбиљнијем ризику од дефолта. После овакве одлуке агенције Грчка има најнижи кредитни рејтинг на свету јер експерти, једноставно, не верују да је земља у стању да се извуче из кризе и дугова. Они процењују да ће се влада одлучити на реструктурисање дуга.
Наравно, деградација кредитног рејтинга наишла је на бурне реакције у Грчкој. Званичници сматрају да поново једна агенција није узела у обзир чињеницу да су управо у току преговори са европским кредиторима и ММФ и да ће вероватно бити одобрена додатна средства која ће поправити положај Грчке. Додуше, краткорочно јер сви се питају шта ће бити после 2015. кад дође време за враћање главнице дуга.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου