Млади Грци једва састављају крај с крајем
Ева у своје слободно време слуша музику, сурфује по интернету, преко Фејсбука комуницира са пријатељима. За изласке нема новца. Ева има 26 година, наставница је. Студије је завршила 2008. године и од тада само повремено ради. Живи у Солуну са родитељима.
„То уопште није леп осећај. Школовање које су платили моји родитељи било је узалудно. Када сам завршила студије мислила сам да могу себи да дам времена да нађем посао који ми се заиста допада. У међувремену бих узела да радим било шта”, изјавила је она за немачки државни радио „Дојче веле”.
У једном кафеу у Салону група младих се дружи и игра карте. Студенткиња политичких наука Марија ради у кафићу као келнерица за пет евра по сату.
„Радим три-четири дана седмично и на тај начин олакшавам родитељима. Тако им показујем да разумем ситуацију у којој се налазе и да се могу ослонити и на мене”, навела је она.
Када је реч о младима до 24 године та стопа је двоструко виша. „Наши родитељи још увек имају шансу да нешто направе. Могу нешто да учине за своју децу, да им нешто оставе, стан или аутомобил. Они имају предуслове, раде, ми можемо да будемо срећни ако уопште добијемо плату,„ изјавила је Александра.
Родитељи у Грчкој нису у стању да помогну својој деци. Ипак деца не сматрају да су за актуелну ситуацију криви њихови родитељи. Напротив. Демонстрације против садашњег стања такође не би представљале решење, кажу Александра и Марија.
„Нећу да идем на улицу како бих се борила за своја права. Ја протестујем тако што нећу више да гласам. По улицама влада анархија, а ја то не желим”, каже Марија и додаје: „Чак се и у мирне протесте умешају вандали. То се увек догађа.„
Ева има другачије мишљење и размишља о учешћу у демонстрацијама. Она не верује грчким властима и каже да дају празна обећања.
„Досадашње мере наше владе нису показале резултате. Они немају план Б и ја морам да смислим свој план Б. Размишљам о напуштању земље”, истакла је она.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου