Πέμπτη 23 Μαΐου 2013

Online kupovina: U Srbiji se plaća PDV na sve pošiljke naručene od pravnog lica

BEOGRAD - Različita pravila u naplaćivanju poreza i carina na pošiljke naručene putem interneta zbunjuju poslednjih dana građane Srbije koji su mogućnost naručivanja robe iz inostranstva počeli masovnije da koriste otkako je u Srbiju došao PayPal.
kompjuter10
Dok se u susednim zemljama pošiljke do 150 evra ne oporezuju, u Srbiji se PDV plaća na sve pošiljke, kolika god bila njihova vrednost, ukoliko su naručene od pravnog lica.
U Upravi carine objašnjavaju da su pošiljke male vrednosti, do 70 evra, koje građani dobijaju od fizičkih lica, oslobođene svih uvoznih dažbina - i PDV-a i carine.
S druge strane, pošiljke vrednosti do 50 evra koje su naručene iz inostranstva od pravnog lica oslobođene su samo carinskih da­bina, ali ne i PDV-a od 20 %. Oni objašnjavaju da veliki broj građana nije upoznat s tom razlikom, pa se često dešava da reaguju zbog iznosa uvoznih dažbina koje treba da plate prilikom carinjenja.
"U slučaju da kupac želi da naruči cipele iz inostranstva koje koštaju 80 evra, ako uzmemo da je transport plaćen npr. 10 evra, onda će carinska vrednost biti 90 evra jer cena transporta ulazi u carinsku vrednost, a iznos carine primenom stope od 10 odsto iznosiće devet evra. Osnovica za plaćanje PDV-a od 20 % je 99 evra. Ukupne dažbine će iznositi 28,8 evra", rekli su u Upravi carine.
Sa druge strane, ako kupac želi da naruči pantolone iz inostranstva koje koštaju 40 evra, s transportom od 10 evra, carinska vrednost će biti 40 evra jer u slučaju vrednosti robe ispod 50 evra troškovi prevoza ne ulaze u carinsku vrednost. Osnovica za plaćanje PDV-a je 40 evra, što znači da će primenom PDV-a od 20 % iznositi osam evra.
"Imamo i treći slučaj kada neko naručuje knjigu koja košta pet evra, čiji transport košta pet evra i carinska vrednost će biti pet evra jer ni u ovom sličaju troškovi prevoza ne ulaze u carinu, pa se plaća samo PDV, koji iznosi jedan evro", objašnjavaju u Carini. Ukoliko primalac pošiljke smatra da je vrednost pošiljke nerealno ocarinjena, on može da se obrati carinarnici u kojoj je ocarinjena.
Inače, za samo mesec dana od kada PayPal radi u Srbiji, desetine hiljada građana registrovalo se za taj servis, a najviše novca potrošeno je na aukcijskim kupovinama.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

APOKALIPSA u bankama: 200.000 ljudi ostaje bez posla

Ne treba da nas čudi smanjenje broja zaposlenih u banci, s obzirom na to koliko se transakcija već obavlja bez fizičkog odlaska u banku. Mo...