Δευτέρα 30 Δεκεμβρίου 2013

Атина, напад аутоматским оружјем на резиденцију немачког амбасадора

Атина, напад аутоматским оружјем на резиденцију немачког амбасадора
(Фото: Србија данас)

Атина, напад аутоматским оружјем на резиденцију немачког амбасадора

Атина, напад аутоматским оружјем на резиденцију немачког амбасадора
Атина – Напад аутоматским оружјем на резиденцију немачког амбасадора у Атини. Нема повређених, истрага у току.
На резиденцију амбасадора Немачке у Атини рано јутрос је пуцано из аутоматског оружја, а у том терористичком нападу није било повређених.
Циљ тог напада је, како је навела грчка Влада, нарушавање имиџа земље уочи преузимања председавања ЕУ, пренела је агенција АП.
„Влада осуђује данашњу кукавичку терористичку акцију која је очигледно имала за циљ наношење штете грчком имиџу у иностранству… Починиоци ће ускоро бити изведени пред лице правде“, саопштило је грчко Министарство спољних послова.
Грчка 1. јануара преузима шестомесечно председавање Унијом.
Премијер Грчке Антонис Самарас телефонирао је, после напада, немачкој канцеларки Ангели Меркел као и немачком амбасадору.
Припадници антитеристичке јединице блокирали су улицу око резиденције амбасадора Волфганга Долда, у прометном атинском кварту Халандри.
Полиција је пронашла више од 60 метака на месту напада, а нико, засад, није преузео одговорност за тај напад.
Шесторо људи је на кратко притворено ради испитивања, после чега су ослобођени без оптужби.
Истражитељи анализирају снимак са камера и прегледају украдени аутомобил пронађен недалеко од места пуцњаве, саопштила је полиција.
Немачка, највећи кредитор Грчке, у последње време је на удару оштрих критика Грка.
Грчка се већ шест година бори са рецесијом, а наметнуте су јој строге мере штедње као услов за добијање кредита за спас земље од банкротства.
Немачки амбасадор, отац троје деце, захвалио је грчкој Влади на брзом реаговању.
„Онима који су одговорни за ову акцију тврдим да то неће утицати на блиске и пријатељске односе између наше две земље и то неће пореметити економски опоравак земље“, навео је Долд у саопштењу.
Стране дипломате биле су често на мети ултра-левичарских терористичких група од средине 1970. тих година, али су такви напади проређени када је пре више од деценије почела полицијска операција сламања радикалних група, што је резултирало бројним хапшењима и подизањима оптужница.
Немачка резиденција била је мета напада 1999. године, када, такође, није било повређених, а одговорност је преузела терористичка група „17. новембар“.

Budurić:Οι Αλβανοί κατεδαφίζουν ένα σερβικό σχολείο κοντά στην πόλη Πριζρένη, του Κοσσυφοπεδίου, που χτίστηκε πριν 109 χρόνια

Ned, 12/29/2013 - 18:19 -- MRS
d
«Αλβανοί του Κοσσυφοπεδίου, δηλ. οι παράγοντες του Υπουργείου Παιδείας του ψευδοκράτους του Κοσόβου άρχισαν, στο χωριό Drajčići, του Δήμου Πριζρένη, τα έργα κατεδάφισης ενός σχολείου, το οποίο λειτουργούσε ως το έτος 1999 και το οποίο ήταν τμήμα του δημοτικού σχολείου «Sredska», στο οποίο πήγαιναν, από κοινού, και Σέρβοι και Βόσνιοι – μουσουλμάνοι μαθητές»,- δήλωσε ο περιφερειάρχης της Πριζρένης, κ. Jovica Budurić. Κατά τα λεγόμενά του, πρόκειται για ένα ακόμα άσχημο μήνυμα προς τους Σέρβους που είχαν εγκαταλείψει, προηγούμενα, τις εστίες τους σ’αυτό το χωριό, ότι δεν πρέπει να γυρίσουν και ότι είναι ανεπιθύμητοι εκεί, καθώς, επίσης, ότι τα στελέχη της Κυβέρνησης του ψευδοκράτους του Κοσόβου δε σέβονται τις διατάξεις της Συμφωνίας των Βρυξελλών στον τομέα της Παιδείας. «Το σχολείο στο χωριό Drajčići είναι ένα από τα παλιότερα σχολεία στο έδαφος του Δήμου της Πριζρένης, που λειτουργούσε εδώ και 109 χρόνια»,- εξήγησε στο τέλος ο κ. Budurić.

Šta će doneti poslovna 2014. godina - procene investitora, privrednika, bankara...

BEOGRAD - Šta će nam doneti nova poslovna 2014. godina? Pogledajte koje su procene bankara, investitora, privrednika...
dinari-31
Srđan Lazović, direktor za korporativne i regulatorne poslove za CEFTA region kompanije BAT i potpredsednik Saveta stranih investitora (FIC)
Predvidljivost regulatornog okruženja, uz političku i makroekonomsku stabilnost, od krucijalne su važnosti za svakog investitora. Stoga u narednoj godini očekujemo od Vlade Srbije da stvori pretpostavke za nastavak strukturnih reformi, odlučnu borbu protiv sive ekonomije, eliminisanje nepotrebne birokratije na svim nivoima, kao i za nastavak borbe protiv korupcije i početak pregovora sa Evropskom unijom. Svesni smo da je to lako reći, a veoma teško sprovesti u praksi zato će svaki potez Vlade, koji bude išao u tom smeru, imati podršku investitora i biće dodatni korak na putu predstavljanja Srbije kao atraktivne investicione destinacije. Ipak, imajući u vidu krizu u evrozoni, a na koju je naša privreda u dobroj meri oslonjena, ne treba gajiti nerealna očekivanja. Stoga fokus treba da bude na kakvom-takvom rastu BDP-a, smanjenju budžetskog deficita i stope nezaposlenosti, držanju inflacije u projektovanim okvirima kao i obuzdavanju eventualne prevelike volatilnosti domaće valute.
Miroslav Miletić, generalni direktor Bambija
Više od 30 godina slušam najave da će naredna godina biti teža od prethodne, a taj pesimizam posebno je kulminirao počev od 2008. Uprkos tome, Bambi, kompanija sa tradicijom dužom od četiri decenije, upravo u tom periodu beleži tri najuspešnije godine poslovanja, a 2013. će biti najuspešnija dosad. To znači da smo uspeli ne samo da prilagodimo poslovanje zahtevima potrošača već i da lansiramo nove proizvode, i da uposlimo 970 radnika sa respektabilnim zaradama koje redovno isplaćujemo. U narednoj godini očekujemo nove uspehe. Pronašli smo recept za osvajanje novih tržišta, a u vodeće proizvode investiraćemo 10 miliona evra. S obzirom na to da od januara stupaju na snagu nove mere Vlade Srbije, sigurno je da će 2014. biti teška, ali, uprkos tome, očekujemo dvocifren rast i još jednu uspešnu godinu.
Zoran Vojnović, predsednik Izvršnog odbora Hypo Alpe-Adria banke a.d. Beograd
Prvi put posle više godina u bankarskom sektoru je 2013. godine zabeležen pad kreditne aktivnosti. Loši krediti nastavljaju da rastu, a s tim u vezi bankarski sektor se konsoliduje i smanjuje se broj banaka. Nedovoljna, odnosno neadekvatna tražnja za kreditima opredelila je banke da smanje kamatne stope koje nude na depozite. U 2014. možemo očekivati u najboljem slučaju stagnaciju kreditne aktivnosti, imajući u vidu stanje domaće privrede i nedostatak atraktivnih projekata. Dalja konsolidacija u cilju smanjenja broja banaka je neminovnost, pri čemu je važno uspostaviti pouzdan regulatorni okvir za rešavanje problematičnih plasmana. Mere koje Vlada preduzima u cilju smanjenja budžetskog deficita i stavljanja državnog duga pod kontrolu, trebalo bi da dovedu do poboljšanja u narednom periodu. Međutim, teško je očekivati da će se već 2014. videti puni efekti. Očekuje se tek blagi rast BDP-a i kretanje inflacije u predviđenim okvirima.
Goran Kovačević, direktor Gomexa
Godina pred nama će, sasvim sigurno, biti bolja nego 2013. Nastaviće se sa čišćenjem privrednog sistema i opstaće oni koji treba da opstanu, odnosno oni koji bi trebalo da predstavljaju nadu za srpsku privrednu budućnost. Gomex će 2013. poslovnu godinu završiti beležeći 22 odsto veći promet u odnosu na prethodnu, kada je ostvaren za 27 odsto veći promet nego 2011. Problem je u tome što naš rast nije baziran na većoj proizvodnji, već na tome što veliki broj manjih trgovinskih lanaca propada, a mi preuzimamo njihov promet. Očekujemo da će se trend rasta, u proseku za oko 20 odsto, nastaviti. To će biti dobro za moju firmu, ali ne i za državu koja će zabeležiti pad prometa. Otvorili smo desetak prodavnica u Šapcu, a u 2014. planiramo da pređemo Savu i Dunav nastavljajući širenje svog trgovinskog lanca.
Vladan Atanasijević, direktor kompanije Asseco
Sa 500 zaposlenih Aseko ima značajnu ulogu u finansijskom sistemu zemlje, 80 odsto domaćih banaka koristi naša softverska rešenja, a angažovani smo i na poslovima sa državom, odnosno ministarstvima. Nedavno smo pustili u rad softver u Podravskoj banci u Hrvatskoj i to je za nas značajan poslovni poduhvat. Ozbiljan iskorak napravili smo i ka zemljama Bliskog istoka, a nadamo se da ćemo dobiti poslove u Kataru i UAE. Mi se zalažemo za elektronsku državu, ali nas plaši najava izbora jer obično u to vreme dolazi do smanjenja privredne aktivnosti, koja ionako nije na zavidnom nivou. Sa aspekta poslovanja u Srbiji očekujemo da će u 2014. država više investirati u IT, a mi ćemo nastaviti da izvozimo svoje proizvode

Κυριακή 29 Δεκεμβρίου 2013

6 dana naučnici zarobljeni na Antarktiku: Brojimo ptice i čekamo pomoć

Sudbina ruskog broda nalazi se u rukama posade australijskog ledolomca “Aurora Australis”. Ruska ambasada u Australiji saopštila je da putnicima nisu ugroženi životi.
ruski brod zarobljen, printskrin zoom

„I dalje smo ovde, zaglavljeni... Ako prolazite ovde, obavezno nas posetite“, glasila je poruka sa naloga na video-servisu “Vajn” Krisa Tarnija, jednog od naučnika koji se nadaju pomoći, dok je njegov kolega doviknuo “Sjajno”.
Tarni, profesor klimatskih promena na Univerzitetu Novog Južnog Velsa u Australiji, putem društvenih mreža poručuje da su svi na brodu dobro. “Izuzetno smo dobro raspoloženi i zaista je zapanjujuće kako su svi članovi tima uspeli da se saberu. Čekamo na brod da dođe, ali timovi i dalje nastavljaju naučne programe i time sebi nalaze posao, što je fantastično, napisao je on.
Naime, na brodu “Akademik Šokalskij” sa 74 putnika većinom su australijski naučnici i turisti, dok su 22-člana posada iz Rusije. Pre ledolomca Australijske pomorske bezbednosne agencije, do zarobljenog broda pokušao je da se kroz led Južnog pola probije francuski “Astrolab”, a potom i kineski “Snežni zmaj”.

Sudeći po tvitovima naučnika koji čekaju pomoć, kineski brod ulio je najviše nade kada su ga ugledali na horizontu. Kineski ledolomac približio se ruskom brodu na oko 12 kilometara.

„Nažalost, kineski brod je naišao na dubok led i nije mogao da ga slomi“, izjavio je za AFP portparol australijske Administracije za pomorski saobraćaj.

Australijski ledolomac bi do zarobljenih ljudi trebalo da stigne večeras.

Ruski brod “Akademik Šokalskij” zaglavio se na Badnje veče, kada je i poslao poruku za pomoć, na oko 185 kilometara od francuske baze na Antarktiku.

Nezgoda se dogodila zbog jakih vetrova koji su nabacali led i sneg oko plovila gde se ubrzo oformio debeli ledeni pojas.

Vođa ekspedicije sa ugroženog broda Kris Tirni rekao je da će brod nastaviti svoje putovanje čim bude oslobođen.

- Mi se zapravo sada nalazimo usred snežne oluje. Prosećna brzina vetra je 50 kilometara na čas, a udari su od 70 kilometara na čas. Okruženi smo morem leda kroz koji ne možemo da se probijemo - naveo je Tarni u četvrtak u video-poruci koju je postavio na Tviter.

Naučnici i turisti su krenuli na putovanje rutom kojom je pre jednog veka plovio čuveni australijski istraživač Antarktika Daglas Moson.

I pored nevolje koja ih je zadesila, naučnici nisu sedeli skrštenih ruku, već su iskoristili vreme da prebroje ptice u toj oblasti, a probušili su led u blizini broda kako bi fotografisali podvodni svet.

Έρευνα: Τάσεις... φυγής για τους μισούς Έλληνες

ΜΟΝΟ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΙ
29/12/13 - 08:26
Με απαισιοδοξία και τάσεις φυγής υποδέχονται το 2014 οι έλληνες πολίτες. Σύμφωνα με πανελλαδική έρευνα της Κάπα research για το «Βήμα της Κυριακής» επτά στους 10 Έλληνες ( 69%) πιστεύουν ότι τα χειρότερα είναι ακόμη μπροστά μας και μόλις ένας στους τέσσερις (25%) θεωρεί ότι τα μεγάλα προβλήματα πέρασαν. Το ίδιο αποτέλεσμα προκύπτει και στην ερώτηση για το ποια λέξη περιγράφει καλύτερα τη μελλοντική εξέλιξη της χώρας. Επτά στους 10 (71%) θεωρούν ότι οι λέξεις «καταστροφή» (27,5%), «στασιμότητα» (25%) και «κρίση» (18,5%) εκφράζουν την άποψή τους για το αύριο της χώρας.
Σε αυτό το πλαίσιο απαισιοδοξίας είναι εντυπωσιακό ότι ο ένας στους δύο πολίτες ( ποσοστό 56% των ερωτηθέντων) δηλώνει ότι θα έφευγε από τη χώρα αν του δινόταν η ευκαιρία

GRČKO-SRPSKI PREVOD ZA POTREBE VAŠEG PREDUZEĆA:

PISMENI PREVOD

kataloga/brošura za sajmove

internet stranica/prezentacija

elektronske pošte/poslovne korespondencije

različite dokumentacije/dopisa, pisama

biografija, profila firme

radova



USMENI PREVOD:




na poslovnim sastancima/susretima/konferencijama

na poslovnim pregovorima

na poslovnim ručkovima/banketima

pri obilascima znamenitosti

na sajmovima



KONTAKT (prevodilac Nataša Mijatović):




E-mail: translation.natasa@gmail.com

MOBILNI-GRČKA: (++30) 698 0057 550

MOBILNI-SRBIJA: (++381) (0)64 33 121 52

Στην αστυνομική επιχείρηση «Κεραυνός 1» συνελήφθηκαν 124 άτομα και κατασχέθηκαν 20 κιλά ναρκωτικών

Στην αστυνομική επιχείρηση «Κεραυνός 1» συνελήφθηκαν 124 άτομα και κατασχέθηκαν 20 κιλά ναρκωτικών
Sub, 12/28/2013 - 17:50 -- MRS
h
Στη σημερινή ταυτόχρονη αστυνομική επιχείρηση «Κεραυνός 1» στο χώρο της Σερβίας συνελήφθηκαν 124, στα οποία επιβλήθηκαν μέτρα κράτησης έως 48 ωρών, και, επίσης, ενώπιον του εισαγγελέα οδηγήθηκαν 7 άτομα, και, επίσης, κατασχέθηκαν 20 κιλά ναρκωτικών, 50 διάφορα τεμάχια όπλων, ανακαλύφθηκαν έξι άτομα, τα οποία αποτελούσαν αντικείμενο αναζήτησης και αστυνομικής ανάκρισης και, τέλος, διασαφηνίστηκαν οκτώ ποινικές πράξεις,- ανακοινώθηκε από την έδρα του Υπουργείου Εσωτερικών Σερβίας. «Διενεργήθηκαν έρευνες σε 1165 σπίτια, στα οποία ανακαλύφθηκαν 1.045 άτομα»,- αναφέρεται στην ίδια ανακοίνωση, παράλληλα με την παρατήρηση ότι σε βάρος 115 εξ αυτών πρόκειται να υποβήθεί ποινική μήνυση. Συγκεκριμένα, νωρίς σήμερα το πρωί, άνδρες της σερβικής αστυνομίας, σε σύμπραξη με αρμόδιους δημόσιους εισαγγελείς, και βάσει του εντάλματος του Γραφείου για θέματα συντονισμού της δραστηριότητας των υπηρεσιών ασφάλειας Σερβίας, διενήργησαν ταυτόχρονη και συντονισμένη έρευνα, στο πλαίσιο της επιχείρησης «Κεραυνός 1», στην επικράτεια όλης της Σερβία

ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΟΥΣ 100.000 ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΣΤΟ ΜΠΛΟΓΚ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ----ПРОСЛАВА ПОВОДОМ ПРВИХ 100 000 ПОСЕТИЛАЦА БЛОГА: НАГРАДНО ТАКМИЧЕЊЕ

Σήμερα σπάσαμε το φράγμα των 100.000 επισκεπτών στο μπλογκ μας και το γιορτάζουμε. Από σήμερα ξεκινά να τρέχει διαγωνισμός για τους φίλους μας. Προκειμένου να συμμετάσχετε σ'αυτόν:
 
1.) Στείλτε μήνυμα στο xristosrigasrs@gmail.com  αναφέροντας το ονοματεπώνυμό  σας, πόλή, χώρα, καθώς και γράφοντας για τις εντυπώσεις που έχετε για το μπλογκ μας και τις προτάσεις για την βελτίωσή του,
 
2.) Κάντε κλίκ σε δύο διαφορετικές διαφημίσεις που θα βρείτε στο μπλογκ μας, κατά την προτίμησή σας.
 
Έπειτα από την κλήρωση οι τρεις τυχεροί/τυχερές φίλοι/φίλες του μπλογκ μας θα κερδίσουν το βραβείο - ελληνικό ελαιόλαδο.
Ο διαγωνισμός θα διαρκέσει από τις 09 Δεκ. 2013 έως τις 31 Δεκ. 2013.
 
 
ПРОСЛАВА ПОВОДОМ ПРВИХ 100 000 ПОСЕТИЛАЦА БЛОГА: НАГРАДНО ТАКМИЧЕЊЕ
Данас имамо разлога за славље, јер смо пробили праг од 100 000 посетилаца на нашем блогу.
Од данашњег дана почиње наградно такмичење за наше пријатеље. Како бисте учествовали:
1.) пошаљите поруку са својим подацима (име, презиме, град, држава) на xristosrigasrs@gmail.com износећи утиске које имате о нашем блогу, као и предлоге које имате за његово побољшање,
2.) кликните на две различите рекламе са нашег блога, по сопственој жељи.
 
Након извлачења три пријатеља нашег блога освојиће маслиново уље из Грчке. Наградно такмичење трајаће од  09. децембра 2013. до 31. децембра 2013.
 
 
A CELEBRATION  ON THE OCCASION OF REACHING THE INITIAL  100,000 BLOG VISITORS: THE PRIZE WINNING CONTEST
Today we have a reason to celebrate, as we have just reached the number of 100,000 visitors to our blog. We are announcing a prize winning contest for our friends. In order to take part in the contest, you should:
1.) write an E-mail message to xristosrigasrs@gmail.com with your name, surname, city and country in it, stating your impressions of our blog, as well as your suggestions and proposals on how we should improve it,
2.) click on two different advertisements from our blog of your own preference.
 
After drawing of lots, the three lucky blog friends of ours will win a prize - olive oil from Greece.
The prize winning contest will last from 09/12/2013 till 31/12/2013.

Od 1. januara u Srbiji na snazi nove odredbe za penzionisanje

BEOGRAD - Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) podsetio je danas da od 1. januara 2014. godine stupaju na snagu nove odredbe za penzionisanje.
pio
Starosna granica za odlazak u penziju se pomera za četiri meseca - kod žena na 35 godina i osam meseci staža osiguranja i najmanje 53 godine i osam meseci života, dok kod muškaraca i dalje važe 40 godina staža osiguranja i najmanje 54 godine i četri meseca života, navedeno je u saopštenju.
PIO fond podsetio je da će se do 2023. godine postepeno pomerati uslovi za penzionisanje u pogledu godina života i godina staža, kao i da način obračuna iznosa penzije neće biti promenjen.
Građanima koji nameravaju da se penzionišu po propisima koji važe u ovoj godini, radni odnos mora da prestane najkasnije 30. decembra. Zahtev za penziju se podnosi najkasnije do 31. decembra, što može da se učini i poštom, kao preporučena pošiljka.
Sve filijale Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje radiće puno radno vreme 31. decembra, kako bi se omogućilo osiguranicima koji ispunjavaju uslov za penziju po važećem zakonu za ovu godinu, da blagovremeno podnesu zahtev

Σάββατο 28 Δεκεμβρίου 2013

Most kod Beške pušten u saobraćaj

Domaća firma „Mostogradnja“ zajedno s firmom „Vojput Subotica“ završila sanaciju saobraćajnice
Beška, most, puštenzoom
Obnovljen... Stari most na Dunavu sad kao nov
BEOGRAD - Urađeno pod konac i na vreme.
Stari most na Dunavu kod Beške pušten je juče u saobraćaj, kako je i najavio ministar saobraćaja Aleksandar Antić. Obnovu ovog dela saobraćajnice realizovala je domaća firma „Mostogradnja“ zajedno sa firmom „Vojput Subotica“.

Cena 1,8 milijardi

Radovi na mostu završeni su tačno na vreme, a sanacija je koštala ukupno 1,8 milijardi dinara. Sa završetkom sanacije starog mosta i rehabilitacije pristupnih puteva značajno je podignut nivo bezbednosti saobraćaja i omogućeno je nesmetano kretanje vozila u punom profilu auto-puta, od granice s Mađarskom do Beograda, odnosno petlje Batajnica.

Kako je navedeno iz JP „Putevi Srbije“, radovi su izvedeni kvalitetno i temeljno, pa je na staroj i oronuloj konstrukciji mosta na Dunavu savremenim i vrhunskim materijalima produžena upotrebna vrednost i obezbeđeno je nesmetano korišćenje bez većih ulaganja u narednim decenijama. Iako značajna vest, i ova saobraćajnica je puštena u rad bez ikakve ceremonije i sečenja vrpce.

Bankrot „Alpine“

Austrijska kompanija „Alpina“, koja je bila angažovana na obnovi mosta, zamenjena je nakon što je bankrotirala. Nadzor nad završenim poslom obnove mosta sprovele su kuće „Skot Vilson“, „Mostprojekt“ i WSP iz Švedske

PRIVATNE ARMIJE PRETE SRBIJI: Radnici obezbeđenja biju bez pardona i nikom ne odgovaraju!

U Srbiji ne postoje tačni podaci o privatnom obezbeđenju pa je procena da je u tom sektoru zaposleno oko 50.000 radnika koji raspolažu približno istim brojem komada različitog oružja. Tržište vredi oko 150 miliona evra, a registrovano je više od 3.000 firmi s tim da nije poznato koliko ih trenutno radi
Obezbeđenje: Privatne armije šetaju Srbijuzoom
Obezbeđenje: ILustracija
BEOGRAD - Privatno obezbeđenje u Srbiji godinama deluje po vlastitim pravilima ponašanja i bez adekvatne kontrole države. Napadi radnika obezbeđenja neretko završavaju teškim povredama i smrću, a njihove žrtve su gosti restorana i kafića, festivala na otvorenom, ali i radnici štrajkači
Kada je Nikola Soskić 17. avgusta 2013. godine krenuo na beogradski Bir fest nije mogao ni da pretpostavi da će nekoliko sati kasnije biti primljen u Urgentni centar. Zbog potresa mozga, slomljenog zuba i operacije oka u bolnici je proveo sedam dana, a posledice povreda oseća i danas. Soskić kaže da ga je te večeri pretukao radnik privatnog obezbeđenja festivala. Četiri meseca nakon napada, vidno potresen i sa ožiljcima ispod i iznad levog oka, on za objašnjava šta se dogodilo te noći.
- Nakon što je ranije sa kolegom napustio ograđeni prostor jedne od zabava, obezbeđenje im nije dozvolilo da se vrate. Nekoliko minuta kasnije njegov drug je preskočio ogradu i pritom pao na zemlju, a obezbeđenje mu je prišlo i, umesto da ga izbace, počeli su da ga tuku.
"Ja sam bio van ograde i kažem 'alo bre ljudi, ubiste čoveka' i ovaj jedan preskače", seća se Soskić trenutka u kome radnik obezbeđenja izlazi iz ograđenog prostora i kreće prema njemu.
"Pesnicom me je udario u levo oko, od udarca sam pao. Nakon toga je pritrčao još jedan radnik obezbeđenja i obojica su me šutirali i udarali nogama po glavi. Sve je trajalo nekoliko minuta", priča Soskić.
Napadač je pobegao sa lica mesta, a pomoć Soskiću je ukazana tek nakon 15-20 minuta, jer se zbog gužve i preopterećenosti mobilnih mreža nije moglo doći do Hitne pomoći. Nakon toga primljen je u Urgentni centar, dok njegov kolega nije zadobio teže povrede pa nije tražio pomoć lekara.
Nakon mesec i po dana Soskić je u policijskoj stanici kao napadača prepoznao Aleksandra Petrovića. Zapamtio ga je, kaže, po tetovaži na ruci.
Dva meseca bolovanja, učestale jake glavobolje, hematom na mozgu i ožiljci oko levog oka samo su neke od posledice koje Soskić ima dok čeka početak suđenja. Uprkos težim povredama Soskić je imao sreće - preživeo je napad.
Prema informacijama Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), u Srbiji ne postoje tačni podaci o privatnom obezbeđenju pa je procena da je u tom sektoru zaposleno oko 50.000 radnika koji raspolažu približno istim brojem komada različitog oružja. Tržište privatnog obezbeđenja vredi oko 150 miliona evra, a registrovano je više od 3.000 firmi s tim da nije poznato koliko ih trenutno radi.
Dragoslava Đuričkovića je u septembru 2007. godine tadašnji Okružni sud u Somboru osudio na sedam godina zatvora zbog pokušaja ubistva Marka Begovića koji se dogodio u oktobru prethodne godine. Vrhovni sud Srbije smanjio je kasnije presudu na pet godina. Đuričković je tada obezbeđivao diskoteku Voks u Crvenki, a o sukobu kaže:
„Došla su tri dečka, baš jako pijana, provocirala. U jednom momentu radnik obezbeđenja je udario šakom jednog od ta tri dečka, ja sam prišao i izbacio sam ih napolje. Kada su izašli napolje, nastala je opšta tuča i metež."
„Zabio mi je nož na jedan centimetar od srca, tako mi je doktor objasnio", priča Marko Begović i objašnjava da je uboden pokušavajući da zaštiti drugara.
„On drži nož u meni, gledamo se u oči - lice u lice, guram ga i on neće da pusti (...) on je meni hteo da uzme život." Đuričković je rekao da mu je žao zbog svega što se dogodilo, ali, iako presuda pokazuje drugačije, kaže da on nije zadao ubod nožem.
Prema podacima MUP-a Srbije, on je pre incidenta u Crvenki imao pet krivičnih prijava, a jedna je podneta i 2012. godine.
Život krene u jednom pravcu i nema mu povratka", kaže Đuričković i dodaje: „To obezbeđenje lokala, klubova, splavova, to su sve polupismeni ljudi i bivši ili aktivni policajci. Bila im je kao mala plata pa malo steroidi, malo tegovi, pa idemo da radimo".
Marko Milošević iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže da je ranije problem u ovoj oblasti bio i to što je kao obezbeđenje mogao da radi bilo ko, bez kvalifikacija i obuke, što bi novi zakon trebalo da spreči.
Nije uvek moguće odrediti ko je započeo sukob - obezbeđenje često reaguje kada neko prekrši pravila ponašanja ili nakon što se i samo nađe ugroženo. Međutim, teško je govoriti o prekoračenju ovlašćenja.
"Do donošenja Zakona (o privatnom obezbeđenju) nije ni postojala norma do koje mere radnik obezbeđenja može da primeni silu i to je jedan od razloga što je u prethodnim godinama dolazilo da brojnih napada. A najveći razlog je što Srbija nema državu i što je ostao da deluje veliki broj bivših policajaca i kriminalaca iz haosa devedesetih i dvehiljaditih, a oni se ne plaše države, sudstva, policije", kaže kriminolog Dušan Davidović.
Milan Topić iz Inđije osuđen je 2012. godine na tri godine i šest meseci zatvora za pokušaj ubistva i nanošenje teških telesnih povreda. Kako piše u presudi, on je u aprilu 2007. godine u Novim Karlovcima, kao radnik obezbeđenja diskoteke „91", nožem presekao arterije i vene lica tada osamnaestogodišnjem Mladenu Babiću i usmrtio njegovog rođaka Jovana Babića.
"Neka pesma je krenula koju sam voleo jako, bio sam onako pijan, pripit, ali znao sam šta radim", kaže Mladen Babić. "Ja sam ustao, digao ruke, izdigao sam se sa stolice, krenuo sam da pevam i odjednom dolazi sa leđa neko i vuče me." Dodaje da ga je Topić smirivao, ali je on svejedno nastavio, nakon čega ga je ovaj izbacio iz diskoteke.
"Uhvatio me za kragnu i bukvalno me izneo. Pokazao je prstom i rekao 'Izlazi napolje mali'. Ja sam tu stao i rekao 'Neću' i on me gurnuo šakom u facu dva puta. Kada me je odgurnuo, ja sam njega udario. I udario sam ga pesnicama par puta. Potukli smo se, ali onda su nas razdvojili", kaže Babić.
Prema podacima iz presude, Babić je tada otišao u drugi kafić, ali je Topić ušao za njim, noseći nož kojim mu je presekao arteriju na desnom obrazu. Nakon toga umešao se i Jovan Babić, a sukob je nastavljen ispred kafića.
"Oko njih je bio čitav krug, masa ljudi. Bila je galama, sve se brzo odigralo. On je išao unazad, kao hteo da pobegne, ali Joca ga je udarao i (Topić) nije mogao da pobegne. (...) Hteo sam da skočim na Topića, ali on je već počeo da beži i Joca je samo onako klekao. Uzdahnuo, i klekao je", prepričava Mladen. Jovan Babić je te večeri preminuo u Domu zdravlja Inđija od uboda nožem u srce.
Sociolog Čupić kaže da radnici obezbeđenja ne bi trebalo da reaguju na provokacije.
"Oni upravo treba da zaštite sve, čak i tog građanina koji nasrće, zato što u tom trenutku možda nije dovoljno spreman da rasuđuje ako je, na primer, u alkoholisanom stanju. Oni treba da ga spreče da pravi problem, a ne da upotrebljavaju fizičku silu", pojašnjava Čupić.
"Bolje da prođeš s jednom modricom nego da ubiješ nekoga pa da robijaš. Ovo će biti primenjivo i za ove divljake koji prave niz tih incidenata, to su ti koji individualno štite kafiće, kafane", kaže Marko Milošević.
Upravo obezbeđenje kafana i splavova izazivalo je u prošlosti neke od najtežih incidenata, pa i sa smrtnim posledicama.
U julu 2013. godine Fedor Frimerman isprebijan je na smrt ispred beogradskog splava Sound kada su i njegova dva druga povređena. Policija je privela oko 20 osoba, od čega je četvoro zadržano u pritvoru. Sudski postupak još nije počeo.
"Fedor nije pao, nije udario glavom o beton, polomio vrat - njega su tukli do smrti", priča Filip Čolović, brat ubijenog. "On nije imao povrede na rukama, znači on se nije čak ni branio, on je ubrzo pao u nesvest i tukli su ga dok ga nisu ubili."
"Fedorova smrt je potpuno besmislena i ničim izazvana. Majka i ja, mi smo se negde i pomirili da se prava istina neće saznati. Saznao sam da ovakvo ponašanje (obezbeđenja) uopšte nije redak slučaj, retkost je samo to što se završi tragično", kaže Čolović.

Nije retkost da i sami pripadnici obezbeđenja nastradaju.
Obezbeđenje splava Amsterdam u Beogradu izbacilo je u januaru 2012. godine Marka Đorđevića koji je kasnije iste večeri pucao na njih. Pritom je radnik obezbeđenja Danijel Lekić lakše, a Milomir Marković teže ranjen.
Đorđević je uhapšen u oktobru iste godine, a postupak protiv njega je trenutno na Apelacionom sudu u Beogradu, nakon što je prvostepeno osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora.
Ivan Cvetković, radnik obezbeđenja na Blejvoču, ubijen je u noći 16. jula 2012. ispred ovog beogradskog splava. Sumnja se da je na njega pucao Marko Kurtović, kome obezbeđenje nije dozvolilo ulazak na splav zbog sumnje da kod sebe ima oružje. Pored Cvetkovića, teško je ranjen i jedan njegov kolega, kao i slučajni prolaznik.
Kurtović je uhapšen u Sarajevu u oktobru 2013. godine po međunarodnoj poternici, a Srbiji je izručen u decembru

Παρασκευή 27 Δεκεμβρίου 2013

Εν όψει της Πρωτοχρονιάς

Εν όψει της Πρωτοχρονιάς

Čet, 12/26/2013 - 19:22 -- MRS
p
Μπορούμε να υποδεχτούμε το Νέο Έτος με χίλια και έναν τρόπο, και το πράγμα αυτό εξαρτάται μόνο από το κέφι μας και τη φαντασία μας, και, μάλιστα, από τις οικονομικές μας δυνατότητες. Το Πρωτοχρονιάτικο ρεβεγιόν στη Σερβία και ιδίως στο Βελιγράδι είναι κάτι το οποίο θα παραμείνει αξέχαστο στη μνήμη πολλών ντόπιων και ξένων τουριστών, - είναι το συμπέρασμα το οποίο μπορούμε να συνάγουμε και από τη σύσταση που δίνει ο διεθνής ιστότοπος Lonely Planet, ο οποίος λέει ότι το Βελιγράδι, με τις πολυάριθμες ταβέρνες του και συμπαθητικά καφενεία, και με τα πάρτι που δίνονται στους δρόμους και στις πλατείες της πόλης, είναι ιδανική πόλη για να υποδεχτεί κανείς το Νέο Έτος.
Με σύνθημα «Ζεστασιά γύρω από την καρδιά μας», ο ιστότοπος Lonely Planet συνιστά στους τουρίστες να επισκεφθούν τον Ιερό Ναό του Αγίου Σάββα, στο Βελιγράδι, κατά τη διάρκεια του εορτασμού των Χριστουγέννων, τα οποία οι Σέρβοι γιορτάζουν στις 7 Ιανουαρίου, και επίσης να επισκεφθούν τον παλιό πυρήνα της πόλης, που λέγεται «Σκαντάρλιγια» στις 13 Ιανουαρίου το βράδυ, όταν οι Σέρβοι γιορτάζουν Πρωτοχρονιά, επειδή στα πολυάριθμα εστιατόρια αυτού του παλιού δρόμου θα απολαύσουν την εύθυμη ατμόσφαιρα, με ήχους της παλιάς σερβικής μουσικής, δοκιμάζοντας διάφορους σερβικούς μεζέδες. Επίσης αναφέρεται ότι στο κέντρο του Βελιγραδίου, στον τόπο που ονομάζεται «Τεράζιγιε» οι τουρίστες μπορούν να λάβουν μέρος σε ένα ιδιόμορφο πάρτι στα ανοιχτά, δηλ. το βράδυ της Πρωτοχρονιάς, όπου όλοι θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τη Χριστουγεννιάτικη βασιλόπιττα, που σερβίρεται δωρεάν και την οποία οι καλεσμένοι μπορούν να κόψουν με δικά τους χέρια. Επίσης, ο ιστότοπος Lonely Planet αναφέρει ότι τη νύχτα της Πρωτοχρονιάς σε πολλούς δρόμους και πλατείες του Βελιγραδίου, αλλά και πολλών άλλων πόλεων της Σερβίας, διοργανώνονται διάφορες συναυλίες ροκ, ποπ και λαϊκής μουσικής, με χορό και καλή διάθεση, όπου όλοι μπορούν να δοκιμάσουν βραστό κρασί ή βραστό ρακί, που σερβίρεται δωρεάν. Επίσης αναφέρεται ότι στα ύδατα του ποταμού Σάββου, στην περιοχή Αντα Τσιγκάνλιγια, του Βελιγραδίου, κάθε χρόνο τα Θεοφάνεια πολλά παλληκάρια βουτάνε στο νερό και κολυμπάνε για να βρουν τον Τίμιο Σταυρό. Μεταξύ άλλων, ο ίδιος ιστότοπος αναφέρει ότι τώρα υπάρχει και μια εντελώς νέα εταιρεία αερομεταφορών στη Σερβία, δηλ. το Air Serbia, η οποία μπορεί να φέρει στη Σερβία τουρίστες απ’όλο τον κόσμο σε τιμές προσφοράς..
Κατά τη διάρκεια των επικείμενων εορτών της Πρωτοχρονιάς και των Χριστουγέννων τη Σερβία, και ιδίως το Βελιγράδι, αναμένεται να επισκεφθεί μεγάλος αριθμός τουριστών από τις χώρες της τριγύρω περιοχής, και επίσης από πολλές ευρωπαϊκές χώρες, και ιδίως από τη Σλοβενία και την Κροατία. Την 1η Ιανουαρίου, εκ παραδόσεως, στην οδό Σβετογκόρσκα, στο κέντρο του Βελιγραδίου, οργανώνεται το πρόγραμμα που έχει τον τίτλο «Οδός ανοικτής καρδιάς», με πολλές συναυλίες και μικρές θεατρικές παραστάσεις στα ανοιχτά. Εκείνοι που επιθυμούν να βγουν έξω από το Βελιγράδι μπορούν να υποδεχτούν το Νέο Έτος σε κάποιο από τα πολυάριθμα σερβικά βουνά και χιονοδρομικά κέντρα, ή σε κάποιο από τα λουτρά, τα ξενοδοχεία των οποίων προσφέρουν όλες τις ανέσεις και πλούσιο πρόγραμμα, με γλέντι, νόστιμα φαγητά και περίφημα κρασιά. Ο καθένας θα βρει κάτι για τον εαυτό του...

Πέμπτη 26 Δεκεμβρίου 2013

Više od pola miliona građana kasni s plaćanjem računa

BEOGRAD - Od ove godine, višegodišnji dugovi za struju, komunalije i energente otplaćuju se na rate. Ministarstvo energetike je, reprogramima, pokušalo da EPS, "Srbijagas", toplane, preduzeća i građane izvuče iz začaranog dužničkog kruga.
banka-salter
Nadležni poručuju da u 2014. računi moraju redovno da se plaćaju, a socijalno ugroženi i dalje će imati povlastice.
Analize pokazuju da više od pola miliona građana kasni s plaćanjem računa, odnosno svako peto domaćinstvo ne plaća redovno bar jedan račun. Većina je problem rešila reprogramom, ali neki teško izlaze na kraj s ratama jer treba plaćati i tekuće račune.
Najviše efekta dala su tri reprograma za struju. Oko 55 odsto dužnika iskoristilo je tu mogućnost, a EPS naplatio četvrtinu duga.
Vršilac dužnosti generalnog direktora EPS-a Aleksandar Obradović rekao je da za onaj deo građanstva i privrede koji nisu potpisali ugovore kompanija će iskoristiti sva sredstva prinudnom naplatom i sudskim plutem kako bi te dugove povratila.
"Niko nema pravo da kaže da nije dobio jedan fer predlog i da nije imao priliku da dugove izmiri na način kako im najbolje odgovara", naveo je Obradović.
I "Srbijagas" je dao reprogram toplanama, u zavisnosti od visine duga za gas. Dve trećine toplana dobilo je od robnih rezervi mogućnost da preuzeti mazut plati od jedne do pet godina.
Od 37 toplana, 14 redovno plaća rate, 12 kasni jednu ratu, a 11 toplana nije platilo ništa.
Direktor Direkcije za robne rezerve Goran Tasić rekao je da su upućene opomene, jer ako se ne izvrše obaveze u protivnom Direkcija će biti prinuđena da izvrši prinudnu naplatu menicama koje su dostavljene kao sredstvo obeznbeđenja.
Redovna otplata duga je uslov da se dobiju nove količine mazuta, a neke toplane ih već traže. Iz Ministarstva energetike koje je tražilo reprogram podsećaju da se i tržište struje sve više otvara, pa niko neće tolerisati one koji ne plaćaju.
Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović rekla je da nema priče o nekim novim reprogramima već moramo da izmirujemo obaveze i da redovno plaćamo tekuće obaveze.
Odgovarajući na pitanje šta će biti sa dugovima preduzeća u restruktuiranju, Mihajlovićeva je rekla da se trenutno čeka odluka ministarstava privrede i finasija da odgovore Ministarstvu energetike na zahtev šta da se radi sa svim tim dugovima.
"Da li mi to otpisujemo, da li možda čekamo da se neka od tih preduzeća privatizuju ako toga bude bilo, pa jedan deo se otpisuje, a jedan deo ide kod onog ko bude kupio to preduzeće. Ali ta stvar mora da se reši", navela je ministarka.
Zbog krize, s plaćanjem računa kasni se u proseku oko tri meseca i u većini evropskih zemalja. Međutim, tu je mnogo povoljnija situacija jer su stari dugovi odavno regulisani.

Τετάρτη 25 Δεκεμβρίου 2013

У 2014. без посла још 90.000 људи у Србији?

У 2014. без посла још 90.000 људи у Србији?
(Фото: Танјуг)

У 2014. без посла још 90.000 људи у Србији?

У 2014. без посла још 90.000 људи у Србији?
Београд – Према најавама из Владе и очекивањима привредника, радно место би 2014. могло да изгуби више од четири одсто запослених.
У години на измаку просечно се 40.000 људи месечно пријављивало на биро, док се наредне очекује нових 90.000 отказа.
Први на мети биће 80.000 запослених у државним предузећима у реструктурирању и фирмама под окриљем Агенције за приватизацију. Наредне године Влада има обавезу да утврди које од ових фирми могу да наставе да раде, а које ће у стечај.
Званичне процене не постоје, али се све чешће чује да би само овде без посла могло да остане око 30.000 радника. Министар привреде Саша Радуловић не спори отказе.
„Не могу лицитирати колико ће људи остати без посла, али да ће бити губитака радних места – хоће. То је и начин да ова предузећа поставимо на здраве основе. Не спорим и да ће наредна година бити изузетно тешка. Највећи проблем остаће недостатак привредног раста, а без тога нема ни запослења“, рекао је Радуловић.
Привредници очекују отказе за најмање 40.000, а највише 60.000 запослених у приватном сектору. У Србији је активно 245.000 предузетника, малих и средњих предузећа, што значи да би у њима без посла могло да остане 20 одсто људи.

Τρίτη 24 Δεκεμβρίου 2013

otrovni oblak smoga i sumpora gusi Srbiju

U velikom broju gradova u Srbiji pojavio se oblak sa visokim nivoom sumpor-dioksida i čestica opasnih po zdravlje ljudi. U Beogradu nadležni apeluju na to da se ne izlazi iz kuća, a u Boru izmerena rekordna vrednost je čak 12 puta veća od dozvoljene!

Kliknuti (+) za uvećanje


Smog koji sadrži otrovne čestice koje potiču iz dizel i fosilnih goriva formirao se još prošle subote.


- Do toga je došlo zbog temperaturne inverzije, jer je pri zemlji hladno i maglovito, a na većim visinama toplo i vedro, što su upravo najbolji uslovi za zadržavanje smoga iznad gradskih sredina i industrijskih objekata - kaže Nedeljko Todorović iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.






Zagađenja i u regionu

U Skoplju u subotu, zbog opasnog aerozagađenja i enormnog prekoračenja dozvoljenih granica koncentracije otrovnih čestica proglašene su vanredne mere. Alarmantno zagađenje u Sarajevu do kog je došlo zbog guste magle i smoga koji se juče spustio na grad, Federalni hidrometeorološki zavod proglasio je prekjuče žuti meteo alarm.

Todorović dodaje da je smog na tim lokacijama stalno prisutan, ali ga povećani vazdušni pritisak i vetar teraju i raspršuju, što u poslednje vreme nije bio slučaj.


Aleksandra Dudvarski Ilić, načelnica Intenzivne jedinice u Institutu za pulmologiju, objašnjava da svi mogu da imaju probleme sa smogom.



- Ne samo bolesne osobe: kod zdravih ljudi primetan je kašalj i lako otežano disanje, dok se kod hroničnih bolesnika, pre svega astmatičara, prepoznaje po zviždanju u grudima. U tom slučaju oni ne bi smeli da izlaze napolje, a ako baš moraju, neka to urade nakon što uzmu obaveznu redovnu terapiju - kaže Dudvarski Ilić.



Ona naglašava da su najopasnije upravo suspendovane čestice, koje su ekstremno male i zato mogu da se zavuku i do najmanjih disajnih puteva, koji su ujedno najosetljiviji, a kod hroničnih bolesnika i najoštećeniji.



Deca da ne izlaze napolje

U beogradskom Gradskom zavodu za javno zdravlje upozoravaju da nivo SO2 i PM10 u vazduhu, pre svega u Obrenovcu, ali i na Novom Beogradu i u Zemunu, već sada doseže nivo na kojem “deca, stare osobe i osobe sa srčanim obolenjima treba da borave napolju samo u izuzetnim slučajevima”.
- Kada dođe do ovakvih situacija, Zavod daje preporuke za ponašanje stanovništva gde upozoravamo naročito osetljive grupe, kao što su deca, dojilje i trudnice, oboleli od respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, da se uzdrže od aktivnosti na otvorenom.

The Economist: Celom Balkanu prete socijalni nemiri osim Srbiji

LONDON – Ugledni britanski list „The Economist“ svrstao je Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju među zemlje kojima tokom sledeće godine prete socijalni nemiri. Srbija je jedina zemlja na Balkanu kojoj ne prete socijalni nemiri.
protest-reuters
U takozvanu crvenu zonu, u koju su smeštene zemlje kojima preti veliki rizik od masovnih protesta, nalazi se ukupno 19 zemalja, dve evropske: Grčka i BiH,pa zemlje poput: Argentine, Bolivije, Egipta, Sirije, Libana, Iraka, Venecuele, Zimbabvea i Libije.
U zoni visokog rizika, koja broji 46 zemalja, čak 10 je evropskih, a među njima je i Hrvatska. Tu su još i: Makedonija, Španija, Ukrajina, Moldavija, Turska, Belorusija, Rumunija, Brazil, Kina, Meksiko, Maroko, Iran…
Srbija u kategoriji srednjeg rizika. Srbija, Slovenija i Mađarska – ušli su u kategoriju srednjeg rizika, a s njima su i: Velika Britanija, Irska, Francuska, Švedska…
Najmanji rizik od socijalnih nemira imaju: Austrija, Danska, Japan, Luksemburg, Norveška i Švicarska

Sutra se slavi Božić po gregorijanskom kalendaru

Božić, dan kada se veruje da je rođen Isus, 25. decembra, obeležavaju Rimokatolička, protestantska, i anglikanska crkva, kao i neke pravoslavne crkve, koje su prihvatile gregorijanski kalendar.

Zajedno sa Uskrsom i Duhovima, Božić spada u tri najveća hrišćanska praznika. Jerusalimska patrijaršija, ruska, srpska, makedonska, gruzijska i ukrajinska crkva se drže starog, julijanskog kalendara, pa Božić obeležavaju 7. januara.






Božićno slavlje traje nekoliko dana - kod rimokatolika, sve do praznika Sveta tri kralja, 6. januara.



Prema Bibliji, Isus Hristos je Sin Božji, kojeg je rodila devica Marija, bezgrešnim začećem putem Svetog duha, u gradu Vitlejemu. Budući da se u Novom zavetu ne navodi kada se tačno rodio Isus, prvi hrišćani nisu slavili Božić, nego samo Uskrs. U prvo vreme postojanja hrišćanske crkve, Božić i Bogojavljenje su proslavljani u isti dan, a praznik je nazivan Epifanija.



Božić je poceo da se slavi u Rimu, prema mnogim izvorima, na dan kada se prethodno slavilo rođenje paganskog boga sunca, Sola.



U Rimokatoličkoj crkvi se u noći između Badnjeg dana (24. decembra) i Božića (25. decembra) služi sveta misa koja se zove ponoćka. Centralnom proslavom na Badnje veče u crkvi Svetog Petra u Vatikanu predsedava papa. Sutradan, 25. decembra u podne, papa u Vatikanu sa lođe crkve Svetog Petra drži govor i daje blagoslov Urbi et orbi (gradu /Rimu/ i celom svetu).



Simboli Božića kod rimokatolika su jasle, u kojima je Hrist rođen, jelka kao večno zeleno drvo i adventni venac. Kićenje božićnog drveta je star običaj, ali nije bio raširen sve do sredine 19. veka, kada se širi uglavnom pod uticajem nemačke
tradicije. Sada je prihvaćeno u celom svetu.



Za Božić se u crkvama postave jasle, sa scenografijom koja treba da dočara ambijent staje i skromne uslove u kojima je Hrist rođen, potiče iz 13. veka. Simbolične i stilizovane jasle u svojim domovima danas imaju i mnogi vernici.



Venac-advent je ispleten od slame i borovih grančica, ukrašen purpurnim vrpcama i ima četiri crvene sveće, zbog četiri nedelje posta, koje se pale jedna po jedna, svake nedelje uoči Božića. Višenedeljni post uoči praznika primenuju svi hrišćanski vernici.

Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2013

EU policy of conditioning is a major stimulus for regional security cooperation - See more at: http://www.bezbednost.org/BCSP-News/5379/EU-policy-of-conditioning-is-a-major-stimulus-for.shtml#sthash.bu2RaA0R.dpuf

Regional conference in Skopje has brought together think tanks from Macedonia, Albania, Serbia, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Montenegro and Croatia. External factors, primarily EU policy of conditioning, play a key role in fostering regional security cooperation, it was concluded during the introductory panel of the regional conference “Security Transitions in the Western Balkans: From Conflict Zone to Security Community?” organized on 19. December 2013. in Skopje. During the discussion on the success of police cooperation in the Western Balkans it was stated that international actors play a positive role, but that it is also important that there are internal factors which will encourage collaboration. It was pointed out that the common problems, such as transnational crime, require joint solutions, i.e. cooperation. The panelists also pointed out that it is impossible to think about national security, without thinking about regional security. As the biggest success of regional security cooperation it was stated the fact that the possibility of a new armed conflict practically does not exist, but the question remains whether regional cooperation is sustainable and whether it will exist when there will not be any external pressure (EU conditioning). "The region is divided into two sub-regions, one is a former Yugosphere and the other is Albanian part", said BCSP Director Sonja Stojanovic Gajic. Speakers agreed that encouraging cooperation in the region should be a priority in the future. It was pointed out that the situation in the field indicates that informal interactions exist between these two spheres, for example between the Macedonian and Albanian police, especially at the border. It was also stated that the normative framework of cooperation is necessary but not sufficient for good cooperation and that informal forms of cooperation between members of the security institutions are necessary and that they are a positive indicator. Participants of the first panel, besides BCSP director were Cvete Koneska (Analytica from Skopje), Sandro Knezović (Institute for Development and International Relations IRMO from Zagreb), Donika Emini (Kosovo Centre for Security Studies KCSS from Pristina) and Dženita Brčvak (Centre for Democracy and Human Rights CEDEM from Podgorica - See more at: http://www.bezbednost.org/BCSP-News/5379/EU-policy-of-conditioning-is-a-major-stimulus-for.shtml#sthash.bu2RaA0R.dpuf

Αιματηρή καραμπόλα σε αυτοκινητόδρομο της Σερβίας

Δύο νεκροί και 25 τραυματίες είναι ο τραγικός απολογισμός τροχαίου δυστυχήματος που σημειώθηκε στον αυτοκινητόδρομο Μπάτροβτσι-Βελιγραδίου, μεταξύ του Πέτσιντσι και του Σιμάνοβτσι.

Το τραγικό δυστύχημα που συνέβη χθες και στο οποίο ενεπλάκησαν συνολικά 38 οχήματα, οφείλεται - σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις - στην πυκνή ομίχλη που επικρατούσε στην περιοχή. Μεταξύ των τραυματιών είναι τέσσερα παιδιά, ενώ δύο άλλα άτομα νοσηλεύονται σε σοβαρή κατάσταση. Όλοι οι τραυματίες διακομίστηκαν σε νοσοκομεία γύρω από το Βελιγράδι.

Στο σημείο του δυστυχήματος έσπευσαν η γενική γραμματέας του υπουργείου Εσωτερικών, Βάνια Βούκιτς, ο επικεφαλής της Αστυνομίας, Μίλοραντ Βέλιοβιτς, και ο υπουργός Εσωτερικών, Αλεξάνταρ Άντιτς.

Η κυκλοφορία επανήλθε σε κανονικούς ρυθμούς ύστερα από την ολοκλήρωση των αστυνομικών ερευνών ενώ οι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Εσωτερικών της Σερβίας απευθύνουν έκκληση στους οδηγούς να είναι προσεκτικοί εξαιτίας της χαμηλής ορατότητας και της ολισθηρότητας των δρόμων.

Kilometarska kolona u Vojvode Stepe, Bulevaru oslobođenja i ka Marakani

Zbog sudara autobusa na liniji 18 i turističkog autobusa na autoputu ispod tramvajskog mosta kod Franša, kilometarske kolone se protežu uz Ulicu vojvode Stepe, Bulevar oslobođenja i ka stadionu Crvene zvezde.

Beograđani su se jutros javljali redakciji "Blica" kako bi upozorili da se niz Ulicu vojvode Stepe, Bulevar oslobođenja i Ljutice Bogdana, vozila kreću usporeno i da je potrebno više od pola sata da se pređe nekoliko stotina metara.



Zbog velike gužve, većina vozača automobila u Ulici vojvode Stepe trudila se da izađe iz kolone i pronađe sporedni put do centra grada.



Kako kažu u GSP-u gužvu je prouzrokovao sudar koji se dogodio kod restorana Franš, na autoputu, u pravcu ka Novom Beogradu.



- Zbog toga je nastao zastoj i u okolinom saobraćajnicama - kažu za "Blic" u GSP-u.

Teško do posla u naredne dve godine

BEOGRAD - Političari će nam poželeti srećnu Novu godinu i ovog decembra. Ako, po navici, obećaju punije novčanike, ekonomisti savetuju da im se ne veruje. Da bi, bar u proseku, u 2014. svima bilo bolje, prvo bi privredi moralo "da krene”, kako bi mogla više da zapošljava.
biro-nsz
Veća zaposlenost povećava domaću tražnju, a ona povratno podstiče privredni rast. Dobro upućeni u težinu ekonomskih nevolja sa kojima se Srbija suočava ne predviđaju skori rast zaposlenosti.
Ni predstavnici vlasti ne obećavaju da će u doglednoj budućnosti biti više radnih mesta.
U svojim planovima, i to "po optimističkom scenariju”, sadašnja vlada očekuje da će, nakon sunovrata od 2008. godine, "ukupna zaposlenost u 2014. i 2015. godini usporiti pad”. To zapravo znači da će se broj nezaposlenih povećavati i u naredne dve godine.
Po rečima ministra privrede Saše Radulovića, sasvim je izvesno da će u preduzećima u restrukturiranju bez posla ostati oko 20.000 ljudi. U Fiskalnoj strategiji za naredne tri godine piše da se "blagi rast” broja zaposlenih – i to samo u privatnom sektoru – očekuje tek u 2016.
Država je odlučila da do kraja 2015. ne zapošljava nove radnike. Za nepoštovanje ove odluke u Zakonu o budžetskom sistemu predviđene su oštre kazne.
Da je nezaposlenost danas najveća muka građana Srbije, jasno se čita i iz tabela zvanične statistike. U novembru je posao tražilo 761.000 ljudi.
"U prvoj polovini ove godine na posao je čekalo oko 300.000 lica mlađih od 30 godina, a u delu stanovništva između 15 i 24 godine svaki drugi bio je bez posla. Stopa nezaposlenosti mladih u Srbiji je 51,2 odsto, u Hrvatskoj 55,4, u BiH i Makedoniji 53 odsto", kaže Mirjana Radović-Marković, saradnik Instituta ekonomskih nauka.
Stopa nezaposlenosti mladih je bivala sve veća posle septembra 2008. godine, kad je svetska ekonomska kriza i kod nas počela da uzima maha.
"Ukupno je bez posla, u periodu septembar 2008. – mart 2013, ostalo oko 457.000", kaže Miladin Kovačević, saradnik časopisa "Makroekonomske analize i trendovi” beogradskog Ekonomskog instituta.
Stopa nezaposlenosti u tom periodu sa 14,4 popela se do 24,1 odsto. U sektoru privatne svojine ukupan broj zaposlenih smanjen je za oko 335.000. Najveći pad broja zaposlenih bio je kod poljoprivrednih gazdinstava i individualnih preduzetnika. Na kraju marta 2013. kod tih poslodavaca radilo je 350.000 ljudi manje nego u septembru 2008. godine.
Kriza je najviše pogodila takozvane individualne preduzetnike, odnosno vlasnike zanatskih i trgovinskih radnji, zbog čega je spisak zaposlenih kod preduzetnika u martu bio kraći čak za 200.000, a kod poljoprivrednika za oko 150.000 imena.
Kovačević naglašava da se navedeni podaci odnose na legalno i stalno zaposlene, odnosno formalno zaposlene, dok isključuje one koji rade povremeno ili u takozvanoj sivoj zoni. Svakako je jedan broj ranije formalno zaposlenih nastavio da radi, ali sada u sivoj zoni.
Zvanična statistika potvrđuje i široko rasprostranjeno uverenje da su teret krize – kako one "naše” s kraja devedesetih prošlog veka, uključujući i "tranzicione lomove”, tako i ove svetske – trpeli samo zaposleni u proizvodnji i kod privatnika. Srećnici u "državnoj službi” bili su zaštićeni. Tako je, po podacima zvanične statistike, u javnom sektoru u martu ove godine bilo više zaposlenih nego u septembru 2008.
"Ekstenzivno zapošljavanje u javnom sektoru podudaralo sa izbornim ciklusima, a najviše ga je bilo u 2011. i 2012. godini", ukazuje Kovačević.
Šta se može očekivati u neposrednoj budućnosti?
"U Fiskalnoj strategiji predviđa se da će zbog sređivanja javnih finansija stopa nezaposlenosti rasti u naredne dve godine. U 2015. će dostići 24,6 procenata, da bi se u 2016. ponovo vratila na nivo iz 2013. od 24 odsto", kaže Kovačević.
"Očigledno je da se računa sa posledicama strukturnih reformi, a pre svega u dovršavanju restrukturacije 173 preduzeća u društvenoj ili državnoj svojini i nekih javnih preduzeća. Ako se stopa nezaposlenosti povećava za 0,6 procentnih poena u 2014, može se računati sa gubitkom najviše do 20.000 radnih mesta u tim preduzećima, što deluje veoma optimistično", ocenjuje on.
Na duži rok, smatra Kovačević, u uslovima ograničenja koja nameće javni dug, verovatnije je da će stopa nezaposlenosti ostati visoka i posle 2016. godine.
Sve veće godišnje rate za otplatu državnog duga – u 2013. rata je dostigla 5,6 milijardi evra, a u 2017. godini će premašiti devet milijardi evra – i minus u budžetu, koji će postepeno opadati, sprečavaju državu da više ulaže u izgradnju infrastrukture, što bi doprinelo ekonomskom rastu i većoj zaposlenosti.
Sređivanje državnih finansija samo je jedan od neophodnih uslova za rast privrede. Potrebne su reforme kojima će se rešiti problemi u preduzećima i bankama i unaprediti privredni ambijent.
Bez godišnjeg povećanja BDP-a od najmanje četiri odsto, kažu ekonomisti, ne može biti ni rasta zaposlenosti, kao najuverljivijeg dokaza da smo izašli "na zelenu granu”.

Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Grčka: Usvojen zakon o porezu na zemljište

ATINA - Grčki poslanici usvojili su danas zakon o porezu na poljoprivredno zemljište kao što su tražili kreditori zemlje, ali je vladajuća koalicija konzervativaca i socijalista izgubila još jednog člana kada je bivši ministar Bajron Polidoras iz vladajuće Nove demokratije glasao protiv njega i odmah izbačen iz partije zbog toga.
grcka4
Od 300 članova u grčkoj parlamentu, 152 su glasala za a 143 protiv novog zakona.
Njime će biti konsolidovani prethodni porezi i zamenjena zemljišna taksa uvedena 2011, koja se plaćala kroz račune za struju.
Takođe će prvi put biti oporezovana zemlja veća od 1.000 kvadratnih metara (10 ari).
Odmah posle glasanja, premijer Andonis Samaras rekao je da je poslanik i bivši ministar Bajron Polidoras, koji je glasao protiv zakona, izbačen iz Nove demokratije.
Stotine zemljoradnika uglavnom s Krita, demonstrirale su juče u centru Atine protiv spornog predloga zakona kojim se prvi put uvodi porez na svo poljoprivredno zemljište.
Porez na poljoprivredno zemljište do sada su bili dužni da plaćaju samo veleposednici, a ne i mali vlasnici.
Poljoprivrednici su do sada plaćali porez samo na svoje prihode.
Zakon predvidja izuzeće ili smanjenje poreza za one sa niskim prihodima kao i za stanovnike malih ostrva.
Sindikati i opozicija osudili su preterano oporezivanje nepokretnosti u zemlji čijih više od 70 odsto žitelja poseduje nekretnine, odnosno stanove i kuće u kojima žive, što je jedan od najviših procenata u Evropskoj uniji.
Stručnjaci strahuju da će ovi novi nameti, koje diktiraju kreditori Grčke, zadati novi udar tržištu nekretnina gde su cene pale više od 30 odsto od izbijanja dužničke krize 2010, a neki stanovi u Atini se, zbog velikog poreza, ne mogu prodati čak ni po ceni od svega nekoliko stotina evra

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...