Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2013

Srbija na "sivom" tržištu godišnje gubi 3 milijarde evra

BEOGRAD - Zbog "sive" ekonomije država Srbija godišnje gubi potencijalne budžetske prihode od oko tri milijarde evra ili dva budžetska deficita, ocenili su večeras ekonomski eksperti.
sverc
Ti prihodi se gube u nepovrat zbog neplaćenih poreza, akciza i carine na oko 12 milijardi evra vrednosti robe, kojom se u našoj zemlji godišnje trguje nelegalnim kanalima.
Predstavnik Srpske asocijacije manadžera (SAM) Srđan Lazović je naveo da je za prvih devet meseci ove godine zaplenjeno između 3.000 i 4.000 tona švercovanih cigareta, zbog čega je samo država na gubitku od 200 miliona evra neplaćenih dažbina i još 200 miliona evra je izgubljeno u maloprodaji, jer ta roba nije išla kroz legalne tokove.
Učestvujući u programu RTS-a, Lazović je ukazao da je godišnji gubitak od šverca duvana jednak mesečnim primanjima 40.000 penzionera u Srbiji, ocenivši da rešenje nije u menjanju akcizne politike, već u pojačanoj kontroli i oštrijim kaznama da bi se taj promet sveo u leaglne tokove.
U Srbiji trenutno ima 25.000 licenciranih objekata maloprodaje za trgovinu duvanskim proizvodima, koji su na gubitku zbog ilegalne trgovine, a to znači oko 50.000 ljudi manje bez posla, naveo je on.
Lazović je skrenuo pažnju da je sada "sivo" tržište cigareta i druge robe preseljeno na interenet, u oglase, čega ima puno, svaki dan.
Lazović je rekao da je najveća prodaja rezanog duvana odvija na pijacama širom Srbije i to subotom nedeljom, procenjujući da na svaki kilogram tako ilegalnog prodatog duvana država gubi oko 8.000 dinara i napomenuo da među republičke i opštinske i gradske inspekcijne nema koordinacije, koje bi to rešila
Pre privartizacije duvanske industruije u Srbiji, oko 80 tržišta duvana je bilo neleaglno, a u roku od samo nekoliko meseci je svedeno ispod pet odsto i tako je bilo narednih 10 godina.
"Taj problem se jedino može rešiti koordioniranom akcijom svih nadležnih državnih organa", istakao je Lazović.
Generalni sekretar Udruzenja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović reako je da se svake godine u našu zemlju uveze oko 100.000 tona lož-ulja, od čega veliki deo završi kao dizel gorivo za motorna vozila i tu je država na šteti, zbog izgubljenih prihoda od akciza.
Primera radi, srpska poljoprivreda potroši 100.000 tona goriva za sve radove u agraru tokom godine, naveo je Mićović.
Prema njegovim rečima, prava mera za suzbijanje "sivog" tržišta bila bi pojačani inspekcijski nadzor i kontrola, kojim bi se nelegalni uvoz i promet derivata smanjio, pri čemu bi carina morala da bude prva barijera za kontrolu prometa.
Predstavnik Asocijacije malih i srednjih preduzeca Milan Knežević ocenio je da su zelene pijace leglo nelegalne trgovine, i ukazao da će ove godine zbog "sive" ekonomije biti ugašeno oko 40.000 preduzetničkih radnji, a trenutno je u blokadi 53.000 računa.
Protiv nelegalne trgovine na ulicama se plaća mandatna kazna, a niko ne pita odakle milionski iznosi u robi koji ti prodavci poseduju, zapitao je Knežević i ocenio da je rešenje legalizovati poslovanja uličnih i prodavaca na pijacama i uvođenje paušalnog poreza na promet

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...