Од оснивања 1852. године, Основна школа „Свети Сава” значајно доприноси образовању београдских нараштаја. – Својевремено у три смене школовала 2.000 ђака, а данас је друга кућа за око 500 основаца
(Фото Д. Јевремовић)
ОШ „Свети Сава”, највремешнија школа на Врачару и једна од најстаријих престоничких осмолетки, прославља 160 година постојања и рада. Радна недеља у одајама ове куће просветитељства протиче у знаку јубилеја, али се рођенданско славље синоћ преселило у здање општине Врачар. Тамо је отворена изложба старих фотографија школе, међу којима има и оних с почетка прошлог века. Уприличена је и свечана академија која је окупила садашње и бивше ученике и предаваче, пријатеље и сараднике куће знања која је, судећи по успеху прошлогодишњих матураната, најбоља у том делу престонице.
– Основана давне 1852. године и дан-данас доприноси образовању београдских нараштаја и очувању духа православља. Историја памти да је у раду била некада више, некада мање успешна и популарна, али да одувек достојанствено носи име просветитеља Саве. Држимо се традиције, али не бежимо од модерних учила и метода. Користимо старе књиге и компјутере, отворили смо нову библиотеку и увели најбржи интернет у граду – истиче Дејан Станковић, директор ОШ „Свети Сава”.
Ушушкана између вишеспратница, надомак Храма Светог Саве, са ограђеним двориштем, школским полицајцем и радником обезбеђења, покривена са 18 камера за видео-надзор – улива сигурност свима који је похађају и у њој раде. Здање површине 6.500 квадратних метара, има два улаза и две адресе: Авалска 8 и Макензијева 42. Некада су то биле одвојене школе.
– Зграда ка Авалској подигнута је 1940. године, а у Макензијевој је саграђена 1962. и некада је то била Основна школа „Ђуро Салај”. Ова здања су спојена у једну целину 1973. године. Архитектонски, то није урађено баш најсрећније, али зато сада имамо огроман простор, две фискултурне сале, раније је овде био и Педагошки музеј... – каже Станковић.
Својевремено, када је радила у три смене, осмолетка „Свети Сава” била је друга кућа за 2.000 ђака, сада у њој образовање стиче око 500 основаца. За идућу школску годину има уписаних првака довољно да се оформе три одељења. То значи да су планирана места за прваке заузета месец дана пре краја званичног рока за упис. Интересовање ђака и родитеља не јењава, па руководство осмолетке размишља да још једну учионицу намени будућим ученицима првог разреда.
– Више од четири одељења не можемо да примимо, да не бисмо нарушили ритам школских дана који је пресудан за бољи успех ученика и повратак наше школе у ред елитних. Устаљени ритам значи да се настава одржава искључиво пре подне, да бесплатан продужени боравак за ђаке млађих разреда траје од 6.30 до 18 сати, и да су у послеподневним часовима деца окупирана креативним, рекреативним и образовним радионицама – каже директор школе.
Школарци после наставе не пропуштају часове корективне гимнастике, одбојке, рукомета... Воле драмску, музичку, ликовну и секцију лепог писања. Од првог разреда уче енглески језик, у петом бирају још један страни језик – руски или француски; а факултативно изучавају италијански.
У ОШ „Свети Сава” постоји Руски дечји културни клуб који окупља најмлађе генерације чувара и градитеља српско-руског пријатељства. Дика осмолетке је и шаховски клуб у којем стасавају будући велемајстори.
----------------------------------------------
Учење по методама Менсе
Основна школа „Свети Сава” прва је у Београду пре три године почела да примењује Менсин програм учења.
– Менсиним методама развија се брзина размишљања и закључивања, градиво се не „буба”, већ на основу асоцијација усваја, дуже памти и практично употребљава. Овакав начин рада подстиче развој даровитости и олакшава уочавање талената. Често нам гостује и одржава предавања Урош Петровић, први човек Менсе Србије. За њега смо припремили посебну захвалницу за допринос унапређењу образовног рада у нашој школи – каже Дејан Станковић.
Миленија Симић-Миладиновић
објављено: 10.05.2012
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου