Παρασκευή 11 Μαΐου 2012

Hiljade grešaka na tablama sa nazivima ulica


Serijal “Ulicama lutam” o pogrešno napisanim nazivima ulica na tablama uskoro će početi da se prikazuje na TV Studio B. Autor serijala reditelj Boško Savković kaže da je istraživanjem za potrebe snimanja ustanovio da u gradu ima više od 1.000 tabli sa pogrešno napisanim imenima ulica.

Savković, dobitnik nagrade za najbolji ekološki film na Festivalu dokumentarog filma u Kanu, došao je na ideju za ovaj serijal još 1996. godine.

- Dok sam radio u satiričnom magazinu „Naša krmača“, neki drugari su nam poslali fotografije tabli sa pogrešno napisanim imenima ulica koje smo objavili. Javnost je mislila da je u pitanju foto-montaža, a ja sam želeo da ovaj problem bolje istražim. Ubrzo sam došao do zaključka da u Beogradu ima oko 1.000 ulica sa pogrešnim nazivima ulica - kaže Savković.

Pokušao je da ustanovi koja je institucija nadležna za ove greške. Prvo se obratio Sekretarijatu za kulturu, pa Republičkom geodetskom zavodu i na kraju Gradskom sekretarijatu za saobraćaj.

- Zaključio sam da su oni svi donekle nadležni, ali da te table i dalje stoje i ruže naš grad - navodi reditelj.

U Savkovićevom serijalu pomenuto je 20 adresa, ali su to samo primeri.
- Najviše se grešilo u padežu, pismu i fontu. Na nekim tablama fale slova, kao što je slučaj sa Ulicom Čarlija Čaplina, gde je ime poznatog umetnika napisano bez slova J i A i piše „Čarli Čaplina“ - priča Savković.






U serijalu se može videti i Trg „Ujedinjene gluposti“. Na uglu Ulice Strahinjića bana i Francuske ulice postoje tri table od kojih je na samo jednoj ispravno ime. Na jednoj, umesto Strahinjića piše „Stahinića“, a na drugoj samo „Stah. Bana“.

- Na jedinoj tabli u Aberdarevoj ulici stoji napisano “Abardareva”. Isto tako poražavajuće je i to da niko iz RTS, koji je u toj ulici, to nije primetio - kaže reditelj.

Od 15. maja proradiće i sajt www.ulicamalutam.com, gde će građani moći da pogledaju svih 20 epizoda serijala.

- Ideja je da podstaknemo građane da nam se jave ako nađu neku ulicu sa pogrešno ispisanim adresama, pa ćemo mi to proslediti nadležnoj instituciji - kaže Savković.

U Republičkom geodetskom zavodu kažu da je od 2003. ova institucija odgovorna za označavanje ulica i trgova, pa su, kažu u Zavodu, pogrešno ispisane table postavljene verovatno ranije, kada je to radila lokalna samouprava.

- Ako građani prijave pogrešno ispisane table Republičkom geodetskom zavodu, odnosno Službi za katastar nepokretnosti, neće biti problema da se one zamene s ispravno ispisanim tablama - kažu u Zavodu.

U firmi “Slovo”, jednoj od proizvođača tabli u Beogradu, dobili smo objašnjenje da su sve table izrađene na osnovu zadatih naziva i Knjige grafičkih standarda Republičkog geodetskog zavoda. Kontrola se obavlja interno i od Republičkog geodetskog zavoda i, tvrde, uočene greške u izradi odmah se ispravljaju.



Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...