Beogradski tramvaj na spojenoj liniji 13 i 7 sutra u 11 sati transformisaće se na početnoj stanici u Bloku 45 u pravu malu lekarsku ordinaciju. Tokom dva sata putovanja kardiolozi će pregledati građane, davati im savete o srčanim bolestima i raditi osnovne analize, a sve povodom 9. maja Evropskog dana srčane slabosti.
Osim ove zanimljive i edukativne vožnje, biće promovisan i Evropski kongres o srčanoj slabosti koji će biti održan tokom ovog meseca u Beogradu. Bolesti srca su svuda u svetu, pa i u Beogradu najčešći uzrok oboljevanja i smrtnosti. U akciju u Srbiji, koja se obeležava baš na Dan Evrope - 9. maj, uključilo se i Gradsko saobraćajno preduzeće koje ove godine slavi 120 godina od uvođenja tramvaja u gradski saobraćaj.
Srčana slabost je stanje u kome patološke promene u strukturi i funkciji srca smanjuje njegovu sposobnost da obezbedi dovoljnu količinu krvi koja je potrebna organizmu.
Kongres u Beogradu
Beograd će od 19. do 22 maja biti domaćin ovogodišnjeg Kongresa o srčanoj slabosti. To priznanje Beogradu i srpskim kardiolozima je dodeljeno zahvaljujući višegodišnjim naporima i intenzivnoj internacionalnoj aktivnosti vodećeg eksperta za srčanu slabost, direktora kardiologije u Kliničkom centru Srbije. prof. dr Petra Seferovića.
Zbog svoje masovnosti i visoke smrtnosti, srčana slabost je jedan od najvećih problema savremene civilizacije. Njeni najčešći uzroci su angina pektoris i infarkt miokarda, povišen krvni pritisak, šećerna bolest, bolesti srčanih zalistaka i bolesti srčanog mišića.
Srčana insuficijencija je povezana i sa vidnom redukcijom fizičkog i mentalnog zdravlja, što dovodi do narušavanja kvaliteta života bolesnika. Lečenje srčane slabosti je dugotrajno i skupo, jer se radi o onesposobljavajućem i smrtonosnom stanju.
Novi lekovi, poboljšana organizacija zbrinjavanja bolesnika, nove interventne metode i hirurške intervencije pružaju nadu da će u budućnosti prognoza ovih bolesnika biti bolja
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου