Prema rečima trgovaca nekretninama, situacija na tržištu nekretnina se popravila poslednjih meseci. Najveće promene su primetne u Beogradu, a mnogo manje u drugim gradovima Srbije.
Osim blagog oporavka, tržište nekretnina doživelo je u poslednje vreme jednu značajnu promenu - za razliku od pretkriznih godina koje računamo kao dobre za prodaju i kupovinu stanova i kuća, u Srbiji poslednjih meseci građani kupuju isključivo za "gotov“ novac, a mnogo manje uz pomoć stambenih kredita.
"U procentima, prodaja nekretnina skočila je gotovo 70 odsto u odnosu na raniji period", kaže Milun Nešković, vlasnik agencije Nešković nekretnine.
Krug dvojke precenjen
On kaže da najbolju prođu u Beogradu imaju jednoiposobni i dvosobni stanovi, za koje treba izdvojiti između 60.000 i 90.000 evra. Najviše se traže lokacije poput Cerak vinograda, Mirijeva, Voždovca, odnosno Braće Jerković, Novi Beograd, dok je najmanje onih koji kupuju u krugu dvojke.
Uži centar Beograda je nepopularan zbog naduvanih cena - a za to su krivi prodavci, jer "ne žele da priznaju da njihovi stanovi ne vrede toliko koliko ih oni cene".
Neki misle da njihov salonac u centru grada u zgradi iz 1936. vredi mnogo, ali ne shvataju da ti stanovi ne vrede toliko i da ljudi jednostavno ne žele da kupe tako stare stanove u koje treba mnogo uložiti.
Prosečan kvadrat u Beogradu 1.200 EUR
Na blagi oporavak tržišta uticao je sigurno i pad cena kvadratnog metra, koji je sad u Beogradu, prema oceni Neškovića, negde između 1.200 i 1.300 evra. Kvadratni metar u Mirijevu je od 950 do 1.100 evra, u Borči ili Batajnici od 850 do 900 evra, dok i dalje ima delova grada poput onog u Novom Beogradu, kod kineske ambasade, gde se za jedan kvadrat traži 2.800 evra.
Kvadrat u Belvilu od 1.550 EUR
U novobeogradskom Belvilu ove godine prodalo se 60 odsto više stanova u odnosu na 2010. Tome je najviše doprinela mogućnost subvencije države, koja je olakšala kupovinu.
Cena kvadratnog metra u ovom naselju je od 1.550 evra, tako da stan od 67 kvadrata može da se kupi za 103.999 evra, dok onaj od 96,8 m2 košta 149.000 evra. Na cene u Belvilu, između ostalog, utiče činjenica da su stanovi odmah useljivi, uz urednu dokumentaciju, kao i potencijal razvoja same lokacije, izgradnja vrtića koja je nedavno počela, škole, doma za stare.
Subotica pojeftinila 35 odsto
Situacija je znatno drugačija u drugim delovima Srbije, u Subotici na primer dvosoban stan u centru grada može da se kupi već za 30.000 evra, mada na severu zemlje, prema rečima Vesne Hajagoš iz subotičke agencije Top-Tip najbolje idu još manji stanovi, garsonjere ili jednosobni. „Krajem prošle godine, a to se poklopilo sa onim pričama da bi evro mogao da bude ukinut, zabeležen je blagi porast potražnje stanova, ali pre svega onih manjih, koji se prodaju ispod tržišne vrednosti“, ističe Hajagoš.
U odnosu na 2008. u Subotici su cene nekretnina pale za nekih 35 odsto, i to se odnosi i na polovne stanove, ali i na novogradnju. Kvadratni metar u ovom vojvođanskom gradu košta između 650 i 850 evra, koliko je u strogom centru grada.
U Kragujevcu bez oporavka
U Kragujevcu je cena nešto viša, pa se kvadratni metar u proseku plaća 1.000 evra. Međutim, za razliku od Beograda i Subotice, Kragujevac ne može da se pohvali oporavkom na tržištu nekretnina. Prema rečima vlasnika agencije Miljković nekretnine, Mališe Miljkovića, posao ide jako slabo. „Nisam zadovoljan kako ide posao, kupaca je jako malo i dosta njih gleda da izbegne agenciju“, ističe Miljković. Kupci u ovom gradu, napominje on, traže male stanove u užem centru grada, ako je moguće niže spratnosti
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου