Prema podacima Evrostata, stopa nezaposlenosti je u sedamnaestočlanoj evrozoni u martu porasla na 10,9 odsto, čime je izjednačen rekord iz aprila 1997.
U odnosu na prethodni mesec, stopa nezaposlenosti je u martu porasla za 0,1 odsto, navodi Evrostat.
Španija i Grčka rekorderi
Španija, koja nastoji da odagna strepnje na finansijskom tržištu da će joj zbog prezaduženosti biti potrebna međunarodna pomoć, imala je u martu najvišu nezaposlenost među članicama zone evra – od 24,1 odsto. Na drugom mestu je Grčka, koja je u dva maha od maja 2010. dobila međunarodnu pomoć, sa stopom nezaposlenosti od 21,7 odsto iz januara, što su poslednji raspoloživi podaci za tu zemlju.
Kao pokazatelj ekonomske podeljenosti severa i juga Evrope, najnižu stopu nezaposlenosti u evrozoni su u martu imale Austrija (četiri odsto), Holandija (pet) i Luksemburg (5,2 odsto).
Podaci za čitavu Evropsku uniju, koja ima 27 članica, pokazuju da je stopa nezaposlenosti u martu stagnirala na 10,2 odsto, saopštio je Evrostat.
U Nemačkoj stabilno
Istovremeno, stopa nezaposlenosti u najvećoj evropskoj privredi, Nemačkoj, pala je u aprilu na sedam odsto sa 7,2 odsto iz marta, zahvaljujući uobičajenom povećanju zapošljavanja u proleće, saopštio je juče tamošnji zavod za statistiku. Nemačka privreda je u poslednjem kvartalu 2011. zabeležila negativan rast od minus 0,2 odsto, a najnoviji podaci o industrijskoj proizvodnji i porudžbinama ukazuju da u prvom kvartalu ne treba očekivati značajniji oporavak. Ipak, dugoročniji pokazatelji navode na zaključak da bi do kraja godine rast nemačke privrede mogao da se ubrza.
Nemačka ima četvrtu (posle SAD i Kine Japana) po veličini privredu u svetu, mereno nominalnim ukupnim domaćim proizvodom (BDP), koji je u 2011. procenjen na preko tri biliona dolara, dok je po stanovniku prosečan BDP iznosio 37.896 dolara. Nemačka je drugi najveći izvoznik u svetu (posle Kine) i treći po veličini uvoznik (posle SAD i Kine)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου