Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Шиптари пале српске куће!

Синоћ око 22 часа подметнут је пожар у кући Владе Казића.
Иако су интервенисали припадници ватрогасне службе из доњег дела Ораховца, на кући су изгорели кровна конструкција, столарија и све што се од ствари у њој налазило.
Кућа се налази у близини амбуланте у српском делу Ораховца. Власник куће Влада Казић, нити било ко од укућана у тренутку избијања пожара није био у Ораховцу јер последњих неколико година живе у Косовској Митровици.
Још увек чекамо извештај стручњака за пожаре. Они су направили експертзу и сада чекамо резултате који ће показати да ли је људски фактор узрок пожара”, казао је портпарол Полиције Косова за регион Призрена Хазир Бериша.
До сукоба пре 13 година, у Ораховцу је живело око 5.500 Срба, након рата остало их је око 1.000, а данас их има 400.
Они, како кажу, живе у изолацији како безбедносној, тако и економској. Једина српска средина у близини је Велика Хоча у којој живи око 600 Срба
Од мештанина Ораховца који нам је послао вест,такође сазнајемо да је народ у паници и очекују још провокација од стране Шиптара,јер како наводи,све је то од дивљег славља над ослобађањем Рамуша Харадинаја

РУСИ ПОТВРДИЛИ: Србија улази у војну и политичку унију са Русијом!

Србија ће ускоро добити статус сталног посматрача у “Организацији споразума о колективној безбедности” (ЦСТО) коју чине Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија, Таџикистан и Узбекистан, а у наредном периоду о томе ће расправљати и Скупштина Србије која би требала да оформи делегацију парламентараца у циљу прикључења овој Евроазијској организацији.

Ово је пренео утицајни руски државни портал “Вести.ру” који чланство Србије у војно-политичкој заједници држава Евроазије (ЦСТО) наводи као један од резултата недавне посете заменика рускох премијера Дмитрија Рогозина Београду.
О могућности уласка Србије у Евроазијски савез извештавају и РИА Новости које наводе да би поред наше земље, чланица СТО могла да постане и Украјина.
-За сада се може говорити само о парламентарним и другим контактима заинтересованих страна у оквиру борбе са заједничким претњама и изазовима тероризмом, трговином наркотицима и људима али је то свакако пут ка пуноправном чланству у Евроазијски савез, наводе РИА Новости.
Москва, која је иницирала стварање ЦСТО, у последње време инсистира на јачању и институционализацији те организације. Са тим циљем формиране су колективне оружане снаге за оперативно деловање, које би могле да делују на територији било које земље чланице, а чију окосницу чине руске трупе. Евроазијску организацију ЦСТО на Западу карактеришу као својеврстан одговор Москве и Руске федерације НАТО пакту.
Војно-политичка заједница ЦСТО створена је од стране једног броја држава Евроазије на основу Уговора о колективној безбедности (ЦСТ) који је потписан ј15. маја 1992.
Према Уговору, државе чланице гарантују своју безбедност на колективној основи. Према члану 4 предвиђено је да у случају акта агресије против било које од држава чланица остале чланице пруже неопходну помоћ укључујући и војну помоћ.
У Русији али и ван ње , организацију ЦСТО виде као наследницу некадашњег Варшавског уговора који је током хладног рата педесетих година али и касније представљао противтежу НАТО пакту.
Генерал-пуковник Леонид Ивашов, који је био један од учесника уговора потписаног у Ташкенту 1992. којимје створен Евроазијски савез недавно је изјавио како је стварање овакве организације било замишљено још пре 20 година како би се осигурала сигурност на “постсовјетском простору” и да ЦСТО свакако предтавља велики корак напред за глобални мир.

Извор: Правда

Влада Србија по диктату ММФ укида радничка права: Ко штрајкује остаје без плате

 
По новом нацрту још није договорено да ли би радници требало да буду плаћени током бојкота или би им плата била замрзнута.
Штрајк више неће бити алат којим ће незадовољни радници моћи да притискају своје послодавце – оцењују синдикалци Нацрт закона о штрајку.
Нови пропис, који ће важити од идуће године, запосленима забрањује ”параду” изван радних просторија, а у неким делатностима је обустава рада сасвим забрањена или веома ограничена.
Иако су разговори о овом закону у самој завршници, још нема консензуса између партнера – државе, синдиката и послодаваца. А још није договорено ни да ли би радници требало да буду плаћени током бојкота или би им примања била замрзнута.
Синдикати сматрају да је овај нацрт рађен по директиви Међународног монетарног фонда и да је веома репресиван.
“Одредба по којој запослени имају могућност да изразе незадовољство својим социјално-економским положајем само на свом радном месту обесмишљава институцију штрајка. У време када већина фирми не ради и радници траже заостале зараде, они морају на улице или испред Владе да би уопште били примећени. А када дође неко зрелије време, онда ћемо преговарати за столом”, каже Љубан Жигмунд из Савеза самосталних синдиката.
Послодавцима, пак, прија да се штрајк убудуће организује само у кругу предузећа, али и они траже право на обуставу.
“Увођење ”локаута” подразумева да и послодавци могу да затворе фирму док траје штрајк, уколико процене да им преостали део радника није довољан да наставе несметано са пословањем” , каже Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца Србије.
А у Министарству рада, запошљавања и социјалне политике цене да је овај нацрт закона бољи од досадашњег.
“Ово не значи да радници не могу на улице, али то је онда већ протест и у том случају мора да буде организован у складу са Законом о окупљању грађана, односно пријављен МУП”, објашњава Зоран Мартиновић, државни секретар.
Мартиновић додаје и да ће убудуће штрајк моћи да организује и полиција, али да је он апсолутно забрањен за војску, БИА, државне службенике на положају, Хитну помоћ:
“Минималан процес рада потребан је само у делатностима од општег интереса, односно на пословима који су важни за живот и здравље становника, као што је, на пример, водовод и енергетика. А технолошки минимум производње мораће да одрже и запослени у предузећима у којима би заустављање процеса рада довело до ненадокнадивих губитака и штете, а то су хемијска и металска индустрија”.

Σήμα κινδύνου από ΕΕ για το AIDS στην Ελλάδα

Η διάδοση του AIDS στην Ελλάδα, η οποία πλήττεται από το χρέος, μπορεί να βγει εκτός ελέγχου, αν δεν αναληφθεί επειγόντως δράση, ανακοίνωσαν σήμερα ευρωπαίοι υγειονομικοί αξιωματούχοι.

Το Ευρωπαϊκό Κέντρο για την Πρόληψη και τον Έλεγχο Ασθενειών (ECDC) ανακοίνωσε πως οι μολύνσεις από τον ιό που προκαλεί το AIDS μεταξύ χρηστών ναρκωτικών και άλλων ομάδων υψηλού κινδύνου αυξάνονται γρήγορα και πως αν δεν αναληφθεί τώρα δράση, το κόστος θα είναι πολύ υψηλότερο στο μέλλον.

Православни календар 30. новембар (17.нов.): Свети Григорије чудотворац, епископ неокесаријски

 
Свети Григорије чудотворац, епископ неокесаријски
Ево човека Божјега и силнога чудотворца, прозваног другим Мојсејем.
Рођен од родитеља незнабожних, но знатних и богатих, Григорије најпре учи философију јелинску и мисирску, но познавши њену штурост и недовољност, обрати се учитељима хришћанским, а нарочито Оригену у Александрији, код кога се учаше неколико година и од кога прими крштење.
Чист душом и телом, он хтеде себе целога посветити само Христу Богу, због чега се удаљи у пустињу, где у мучним подвизима проведе дуго времена.
Слава о њему пронесе се свуда, и Федим, епископ амасијски, хтеде га посветити за епископа кесаријског. Прозорљиви Григорије опази намеру Федимову, па се кријаше по пустињи од изасланика његових, да га не би нашли.
Најзад га Федим чудним начином посвети, и Григорије мораде се примити службе архипастирске. Јавила му се Пресвета Богородица са светим Јованом Богословом, и по наредби Богородице свети Јован му предао Символ Вере, познат под именом Григоријевим. Ко ће избројати сва чудеса овога другог Мојсеја?
Заповедао је злим дусима, заповедао горама и водама, лечио све муке и болести, пред гонитељима бивао невидљив, прозирао у даљини не само догађаје него и мисли људске. Скончао земни живот 270. године у дубокој старости. Када је дошао за епископа у Кесарију, затекао је сав град незнабожачки, само са седамнаест хришћана, и када је одлазио из овог живота, оставио је сав град хришћански, само са седамнаест незнабожаца. Зато је примио венац славе од Господа свога у Царству небеском.

Преподобни Никон Радонешки
Ученик и наследник у игуманству светог Сергија Радонешког. Када варвари нападоше на Русију, он се мољаше Богу да отклони беду од руског народа.
Тада му се јави свети Сергије са Петром и Алексијем, упокојеним митрополитима московским, и рече му, да не тугује, јер та навала бива по допуштању Божјем за неко добро, но да ће она проћи, и ми се опет зацарити. Обновио манастир Свете Тројице и послужио многима примером подвижништва.
Упокојио се 17. новембра 1426. године.

Препотобни Генедије Ватопедски
Монах ватопедски на дохијарској (економској) дужности. При њему се чудесним начином напунило зејтином испражњено буре. То чудо приписано је Пресветој Богородици, којој је манастир и посвећен, а понаособ икони њеној, која је стајала онде.

РАСУЂИВАЊЕ
Али ко претрпи до краја, спашће се (Мат. 10, 22), рекао је Господ. Вера је једина светлост трпљењу, јер трпљење само по себи представља неподносиви мрак. Вера је сјајна звезда у томе мраку; вера ублажава оштрину страдања; она подржава на својим крилима сву тежину трпљења. Св. Аврамије пружа нам прекрасан пример истрајности у трпљењу.
Досаде, које му је причињавао ђаво разноврсним искушењима и застрашивањима, мало кога да не би покренуле, да остави једно место и пресели се на друго. Али Аврамије није се хтео пресељавати, да не би демон зли ликовао, него је истрајао на своме месту и победио је ђавола. Епископ тога предела пошље Аврамија, да иде у једно незнабожачко село и покуша да то село преведе у веру Христову. После дугог нећкања крете се Аврамије говорећи: „воља Божја нека буде, идем због послушања.” Прво сагради цркву у ономе селу.
По том полупа идоле пред лицем сељака. Тада га сељаци избише и на мртво испребијаше, па из свога села изагнаше. Но он се с плачем Богу мољаше за те људе, да им Господ отвори очи срца за познање истине Христове. И тако га незнабошци непрестано тукоше и ружише у току три године, а он се непрестано за њих Богу мољаше, и не прогневи се на њих „трпећи у вери као камен тврди”. И тек после 3 године његов труд и сузе и праштање и вера бише награђени. Одједанпут се отвори сељацима оним савест, и они сви скупљени одоше к Аврамију и поклонише му се, и примише веру Христову од њега.
СОЗЕРЦАЊЕ
Да созерцавам страшну казну, којом Павле казни врачара (Дела Ап. 13), и то:
1. како неки врачар Јеврејин држаше кнеза Срђа под својом тамном влашћу;
2. како Павле речју учини слепим тога врачара;
3. како кнез виде то чудо, поверова у Христа, и крсти се.
БЕСЕДА
о слави имена Божјега
Благословено име славе његове во вјек
и во вјек вјека, и испуниће се славом
његовом сва земља, амин и амин (Пс. 71, 19).
Из срца пророчког, испуњеног благодаћу, точе се речи благодатне. О Цару и Сину Царевом говори пророк, о најнеобичнијем Цару какав се икад јавио на земљи. Име ће његово бити благословено во вјеки, рекао је пророк најпре; па као да је недовољно рекао, сада понавља и додаје име славе његове. Црква Христова слава је Христова. Благословена Црква Његова света — плод трудова Његових, венац понижења Његових, дело руку Његових, цвет из крви Његове!
Благословено и само име Цркве Његове, свете и спасоносне! И испуниће се Црквом Његовом, то јест делом Његовим, славом Његовом, сва земља. Речима во вјек и во вјека пророк прориче бесмртност дела Христовог, тј. Цркве Његове. Она ће се у времену зидати а у вечности показати. Зидаће се до краја времена, и показаће се цела у вечности. О браћо моја, потрудимо се, да се и ми душом узидамо у Цркву Христову, у то живо и бесмртно тело, чијем животу краја нема и чијој красоти имена нема. Потрудимо се, да не будемо одбачени као незгодно и непотребно камење, и отиснути у бездан вечног мрака.
О Господе Исусе Христе, Царе и Сине Царев, упиши и нас у књигу бесмртних и спомени нас у царству Твом небеском. Теби слава и хвала вавек. Амин.

Studija: Stižu duboke ekonomske promene, značajno usporavanje privrednog rasta

LONDON - Ekonomska situacija u svetu znatno će se promeniti u narednih 20-25 godina, dok će privredni rast biti znatno usporen.
svet
U studiji londonske kompanije Sćroder Investment navodi se da će u narednih četrdesetak godina svet biti suočen sa posledicima suše, klimatskim promenama, demografskim promenama i smanjenjem zaliha prirodnih resursa, što će dovesti do ograničenog i skromnog privrednog rasta.
Broj stanovnika zemlje će se do 2050. povećati za dve milijarde odnosno za 30 odsto, i za to vreme grupi potrošača odnosno osobama koje troše od 10 do 100 dolara dnevno pridružiće se tri milijarde stanovnika u zemljama u usponu.
Zbog toga će obim svetske ekonomije biti utrostručen uz istovremen rast potražnje za hranom, stambenog prostora, automobila. Da bi se zadovoljile potrebe biće potrebno 35 odsto hrane više i 37 odsto više energenata.
Jedan broj zemalja suočiće se sa starenjem stanovništva i smanjenjem radne snage, dok će zemlje u usponu, kao Indonezija i Indija, ili još neke afričke zemlje, imati veliku korist od mlade populacije.
Kina sa udelom u svetskoj ekonomiji od 28 odsto i Indija sa 18 odsto 2060. bće vodeće ekonomije sveta.
U izveštaju se navodi da će zemlje u usponu da potisnu sadašnje najrazvijenije ekonomije koje moraju iz sadašnje krize da izvuku pouku i da naprave strategiju dugoročnog razvoja.
Vlade moraju da usvoje fiskalne politike koje će između ostalog podsticati izgradnju manjih stambenih prostrora, korišćenje javnog transporta i umereniju potrošnju hrane.
Novi ekonomski model podrazumeva odgovorniju ekološku politiku zasnovanu na ograničenom i kontrolisanom korišćenju prirodnih resursa.
Reforme na planu energetike mogu da povećaju životni standard stanovnika zemlje za 16 odsto u narednih 50 godina, zaključuje se u izveštaju koji je preneo kanadski list Pres

Od subote beogradski Trg Republike postaje "Trg otvorenog srca"

Blic | 30. 11. 2012. - 00:40h | Komentara: 6

Manifestacija "Trg otvorenog srca" biće otvorena u subotu na Trgu Republike gde će biti postavljeni romantični zimski detalji i kućice iz kojih prolaznike mame mirisi kolača, kuvanog vina, čaja i drugih ukusnih napitaka i zalogaja. Manifestacija će trajati do 10. januara 20013. godine, svakoga dana od 10 do 23 sata.



Ovaj događaj, u okviru gradskog novogodišnjeg programa, organizuju Beogradska kulturna mreža i Grad Beograd, uz podršku Turističke organizacije
Beograda i BELEF centra.



U skladu sa duhom praznika, ova manifestacija će imati i humanitarni karakter. Kao i prošle godine, kupovinom jedinstvenog suvenira, novogodišnje šolje, po ceni od 200 dinara, svaki posetilac pomaže da se prikupe sredstva namenjena kampanji Skupštine grada Beograda "Beogradski bebi klub". Prodaja novogodišnjih šolja počinje tokom sledeće nedelje.


Novina ove godine je posebna humanitarna kućica, u koju će posetioci moći da donose igračke i garderobu za decu, svakog radnog dana od 16 do 20 časova, kao i vikendom od 12 do 20 časova. Po završetku manifestacije, sve što bude prikupljeno, poklonićemo domovima za nezbrinutu decu u Beogradu.


Turistička organizacija Beograda je, u želji da ukaže na kvalitetne suvenire Beograda, izabrala jedan broj karakterističnih proizvoda i označila ih pečatom Beogradski suvenir. Ove, nove suvenire naše prestonice, posetioci će prvi put moći da vide i kupe, upravo na Trgu otvorenog srca.



Tokom vikenda koji prethodi dočeku Nove godine biće održani koncerti i novogodišnje predstave za decu

Η Ρωσία εγκρίνει επίσημα ευνοϊκό δάνειο προς τη Σερβία

Ανταποκριτής του Balkans.com Business News - 30.11.2012

Ο Ρώσος αναπληρωτής πρωθυπουργός, Dmitry Rogozin, επιβεβαίωσε μαζί με τον Πρόεδρο της Σερβίας, Tomislav Nikolic, ότι η Ρωσία ενέκρινε επισήμως ένα ευνοϊκό δάνειο προς τη Σερβία.
Ο Nikolic ενημέρωσε τον Rogozin ότι η Σερβία ενδιαφέρεται πάρα πολύ για συνεργασία με τη Ρωσική Ομοσπονδία σε πολλούς τομείς και ότι ο αγωγός South Stream θα φέρει σύντομα τις δύο χώρες πολύ κοντά

Захтеви за пензију до 30. децембра

Већ идуће године до пензије по новим правилима (Фото А. Васиљевић)

Запослени који су стекли услов за пензију по старим прописима, који важе за ову годину, требало би закључно с 30. децембром 2012. Фонду за пензијско и инвалидско осигурање запослених да поднесу захтев за пензионисање.
Уколико то буду урадили само дан касније 31. 12. или било који дан од Нове године мораће да испуне нове, законом пооштрене услове за пензионисање, који подразумевају померање старосне границе и за мушкарце и за жене.
Бранислав Рашић, помоћник директора Сектора за остваривање права из пензијског и инвалидског осигурања, не очекује да ће до краја децембра бити много повећан број захтева за одлазак у пензију, јер сви они који су остварили право за пензију у 2012, документе су већ поднели.
– Закључно с октобром ове године ПИО фонду је поднето 129.373 захтева за старосну, 47.889 за инвалидску и око 46.703 за породичну пензију, каже Рашић.
То је приближно исти број захтева као и у прошлој години, када је реч о старосним пензијама, дакле, оним који су по основу година живота или радног стажа стекли право на пензионисање.
Број захтева за инвалидске пензије у последње три до четири године стално опада, а смањен је и број захтева оних који траже породичну пензију за око 1.000, објашњава Рашић.
Он подсећа да се од 1. јануара наредне године за жене повећава и старосна граница и године стажа и то тако што ће жене у пензију моћи тек пошто напуне 53,4 године старости и 35,4 године стажа. За по четири месеца више него што је то за ову годину. Зато се и апелује на све који су ове услове испунили, да их не би качило пооштравање услова, да се на време обрате пензијском фонду.
Мушкарци ће од Нове године у пензију уместо с 53,8 морати с пуних 54 године живота и 40 година стажа. И за једне и за друге ће се сваке наредне године старосна граница повећавати за по четири месеца све до 2023. године када ће жене у пензију моћи с најмање 38 година радног стажа и 57,6 година старости. А мушкарци с навршених 57,8 година и 40 година радног стажа.
Измене услова за одлазак у старосну пензију нису једине. Нови прописи важиће и за удовице, које ће пензије својих мужева моћи да наследе тек пошто напуне 51, а до сада су могле с 50 година, а удовци ће исто право моћи да остваре с 56 година, док су у овој години могли да буду млађи за шест месеци.
И ови услови ће се мењати из године у годину, да би од 2017. године удовице пензију могле да затраже с 53, а удовци с 58 навршених година.
Закон се мења и за оне с бенефицираним радним стажом, с тим што, истиче Рашић, промена нема за оне којима се година рачуна 18 месеци. Они ће у пензију и даље ићи с навршених 50 година живота.
Остали којима се стаж рачуна с увећаним трајањем захтев за пензију моћи ће да поднесу када напуне 54 године, с тим што ће се и ова граница постепено подизати до 2016. док не напуне 55 година.
Када је реч о запосленима у МУП-у, Министарству спољних послова, БИА, Управи за извршење кривичних санкција, професионалној војсци од Нове године ће моћи да се пензионишу с навршених 53 године старости и 21 годином стажа под условом да су на тим радним местима провели најмање 11 година.
До 30. децембра ове године захтев за пензију могу поднети и запослени с бенефицираним радним стажом који су млађи за два месеца и имају за четири месеца мање стажа. Они полицијски службеници који су се у овој години пензионисали с 55,8 година у 2013. години ће то право моћи да остваре с навршених 56 уколико имају 25 година радног стажа.
Услови се једино не мењају за оне који су одрадили пун радни век – дакле 45 година. Они с толиким радним стажом могу у пензију без обзира на године старости.
Мушкарци у пензију могу да иду с навршених 65, а жене с 60 година, уз услов да су радили најмање 15 година, закључује Рашић.

Ј. Петровић

Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

Патријарх Иринеј: Захвалимо се Европи и окренимо себи и својој вери

Београд – Уместо коментара поводом ослобађајуће пресуде Хашког трибунала бившем команданту такозване ОВК Рамушу Харадинају, патријарх Иринеј је у изјави Танјугу упутио на речи из његове беседе у Саборној цркви у недељу, након парастоса српским жртвама ратова 90-тих година, када је изјавио да би Србија требало да се захвали Европи и крене другим путем.
- Све што сам имао да кажем о Хашком трибуналу, рекао сам у тој беседи – казао је патирјарх.
На помену организованом поводом ослабађајуће пресуде Хашког трибунала хрватским генералима Анти Готови и Младену Маркачу, у недељу у Саборном храму у Београду, патријарх је рекао да је тај суд “политички” и да је као такав “лишен моралних и правних норми”.
- Овом пресудом, Хашки суд је потврдио оно што се знало и говорило, да то није суд утемељен на праву и правним нормама, већ интересима моћника, који суде по нашој народној пословици ‘кадија те тужи, кадија те суди’ – казао је патријарх.
Он је рекао и да Хашки суд прикрива злочине над Србима, јер испада да су “Срби сами над собом чинили злочине”.
- Питамо неправичне судије ко је онда крив – рекао је патријарх.
Патријарх је тада иронично приметио да након, како је рекао, овог подвига Хашки трибунал тешко да може да задржи назив суда, а ни атрибут међународног.
- У оваквој ситуацији где влада неколико земаља моћника, Срби треба да се окрену себи, својој вери, човекољубљу и родољубљу. Наша снага је у слози и јединству. Вратимо се духовним вредностима на којима нас је водила наша духовност и историја – рекао је патријарх српски.
(Танјуг)

Сродни чланци

У Хагу је свако невин док се не докаже да је Србин

Руси поручују: Браћо Срби, нећемо дозволити Западу и САД да вас и даље газе!


БЕОГРАД-После ослобађајуће Хашке пресуде хрватским генералима Готовини и Маркачу и најновије одлуке Схевенингена да на слободу пусти и Рамуша Харадинаја, јавност у Србији је у потпуности огорчена на неправду из Хага. Након још једног шамара са Запада, помоћ Србији и српском народу су свега неколико сати после пуштања Харадинаја на слободу понудиле путем друштвених мрежа бројне патриотске снаге из Руске федерације.
Фејсбук, Твитер, Тумбир, Линкдин, само су неке од бројних друштвених мрежа које су почеле да окупљају националне снаге у Русији које јавно позивају на помоћ Србији и исправљању хашке неправде. Осим вербалне подршке, многи Руси нуде нашој земљи и помоћ у лобирању, организовањем трибина широм Европе и света на тему истине о Србима као и иницијативом за уједињењем Русије и Србије.
-Православна српска браћо, никада вас нећемо оставити саме светским сотонама и допустити да Хаг, Брисел и Вашингтон газе храбри српски народ који је током целог прошлог века и у два светска рата бранио и одбранио Европу и свет од фашизма и пропасти. И на универзитету где предајем али и у свакој другој прилици преносићу свима праву истину о српским патњама и страдањима на Косову и протекле две деценије, каже на свом Твитер профилу Јевгениј Камилак, професор матемаричког факултета у Москви.
Председник покрета „Јака Русија“ Михаил Јегоревић у својој Фејсбук групи позива све младе широм Русије да свако на свој начин помогну Србији и Србима.
-Куцнуо је одсудни тренутак јер Запад покушава да уништи православље на Балкану а Срби су последња брана том науму Европе и Америке. Зато и ослобађају убице Срба и Хашког суда не би ли им на тај начин дали још једну шансу да доврше свој крвави посао и истребе Србе. Помозимо деци на Косову, бебама и старима, пошаљимо одећу, храну, новчане прилоге… Ако буде требало и оружјем ћемо бранити Србе од зла, каже на крају овај млади Рус.
Његов колега из групе Аљоша, предлаже петицију широм Русије у циљу стварања уније између Русије и Србије и дса се потом та петиција да Думи на гласање.
-Руси и Срби су вековима братски народи и веже нас скоро све, почев од историје, културе па и језика који је лако разумљив. Срби су данас сами и остављени себи да се бране и боре од готово целог света и Русија је дужна да им помогне а најбоља ће помоћ бити примање Србије у унију са Руском федерацијом. Организујмо референдум и питајмо руски народ желел ли да помогну својој православној браћи а ја немам никакве сумње у позитиван одговор, каже Аљоша из града Горког.
Подсетимо, у јавности су се недавно појавила занимљива размишљања о могућности да Србија, сачувавши основне елементе своје државности, постане до лета 2013. године чланица Руске федерације. Оваква иницијатива иначе није нова а „ни од јуче“ јер је још деведесетих година прошлог века скупштина СР Југославије упутила званичан захтев за пријем у тадашњу Заједницу независних држава (ЗНД). Тај захтев до дана данашњег није повучен, а из ЗНД-а, односно касније Руске федерације никада није стигао одбијајући одговор.

(Правда)

Сродни чланци

Loznica: Zemljište na 99 godina po zakupnini koja je manja od tržišne

Autor Gdeinvestirati/Beta
LOZNICA - Gradska uprave Loznica raspisala je poziv za prikupljanje ponuda, radi davanja u zakup zemljišta na 99 godina po zakupnini koja je manja od tržišne.
zemljiste1
Zemljište se nalazi na lokacijama Lagator i Industrijska zona "Šepak".
Na Lagatoru je ponuđeno 60 parcela, ukupne površine 6,7 hektara, od čega dve za izgradnju poslovnih objekata, 39 za gradnju više porodičnih objekata srednje i visoke gustine naseljenosti, dok je 19 parcela namenjeno za individualnu stambenu izgradnju, navedeno je na sajtu Grada Loznice (www.loznica.rs).
Budući stambeno poslovni prostor Lagator, zauzima površinu od 28 hektara, i do sada je na toj lokaciji izdato 14 parcela. Između ostalih, urađeni su olimpijski bazen, obdanište, zgrada za vojne invalide i parkovski kompleks.
U oglasu objavljenom na sajtu grada kao krajnji rok za dostavljanje ponuda, naznačen je 21. decembar, a otvaranje ponuda tri dana kasnije u maloj Sali Gradske uprave.
Budućim investitorima u industrijskoj zoni "Šepak", ponuđena je 31slobodna infrastrukturno opremljena parcela, ukupne površine 26,5hektara. Industrijska zona "Šepak" nalazi se u neposrednoj blizini granice saRepublikom Srpskom i zauzima površinu od 83 hektara. Rok za podnošenje prijava je 14. decembar, a otvaranje je tri dana kasnije u prostorijama zgrade Grada Loznice.

Η Σερβία επιθυμεί την ΙΚΕΑ στη χώρα

Ανταποκριτής του Balkans.com Business News - 29.11.2012

Ο Πρωθυπουργός της Σερβίας, Ίβιτσα Ντάτσιτς, συναντήθηκε με αντιπροσωπεία της εταιρείας ΙΚΕΑ και συζήτησαν τα σχέδια της εταιρείας να επενδύσει στη Σερβία.
Ο Ντάτσιτς δήλωσε κατά τη συνεδρίαση ότι η σερβική κυβέρνηση υποστηρίζει την είσοδο της ΙΚΕΑ στη Σερβία και πρόσθεσε ότι είναι απαραίτητο να επιταχυνθούν οι διαδικασίες για να εξασφαλιστεί ότι η επένδυση αυτή θα συμβεί

Χάγη: Αθώοι οι Αλβανοί για τα εγκλήματα στην Γιουγκοσλαβία .Το δικαστηριο της χαγης ειναι απλα ενα τσιρκο !!

Απηλλάγη από όλες τις κατηγορίες ο πρώην διοικητής του Απελευθερωτικού Στρατού του Κοσόβου και πρώην πρωθυπουργό, Ραμούς Χαραντινάι, σύμφωνα με απόφαση του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου της Χάγης για τα εγκλήματα πολέμου στην πρώην Γιουγκοσλαβία.Το δικαστικό συμβούλιο έδωσε εντολή για την άμεση αποφυλάκιση του Χαραντινάι και των δύο βοηθών του, Ιντρίζ Μπαλιάι και Λιάχιγια Μπραχιμάι, οι οποίοι επίσης κρίθηκαν αθώοι. Το δικαστήριο είχε απαλλάξει τον Χαραντινάι από τις κατηγορίες το 2008, ωστόσο η δίκη επαναλήφθηκε λόγω κατηγοριών για εκφοβισμό μαρτύρων.Οι τρεις κατηγορούνταν για εγκλήματα σε βάρος Αλβανών, Σέρβων και Ρομά αμάχων στο στρατόπεδο αιχμαλώτων στη Γιαμπλάνιτσα το 1998. Με την απόφασή του το Δικαστήριο απλά καταλήγει στο πολιτικό συμπέρασμα πως στον Γιουγκοσλαβικό εμφύλιο οι Αλβανοί Μουσουλμάνοι δεν έκαναν κανένα έγκλημα.
Γιά όλα φταίνε οι Σέρβοι. Ο νοών νοεί τω για την αντικειμενικότητα του δικαστηρίου

Po visini plata Srbija na 34. mestu od ukupno 42 evropske zemlje

Gdeinvestirati/Novosti
BEOGRAD - Prosečan Srbin raspolaže sa tri puta nižim godišnjim dohotkom od prosečnog Evropljanina.
dinar9
Prema studiji o kupovnoj moći nemačke agencije za istraživanje tržišta GfK, građani Srbije nalaze se na 34. mestu od ukupno 42 evropske zemlje, a raspolažu sa 2.996 evra po glavi stanovnika godišnje.
"U poređenju sa državama bivše Jugoslavije, Srbija se prema kupovnoj moći stanovnika može svrstati u zemlje srednjeg ranga“, ističu u GfK agenciji.
Prosečan iznos kojim raspolažu potrošači ove godine najbliži je onom u Bugarskoj, ali čini svega oko tri petine iznosa koji je na raspolaganju građanima Hrvatske. Sa 10.356 evra po glavi stanovnika, Slovenija je neprikosnoveni lider među zemljama istočne Evrope.
Postoje značajne razlike između severnih i južnih delova Srbije kada je reč o kupovnoj moći stanovnika. Kada je reč o regionima, najviši standard je u Vojvodini, tako su tri od četiri okruga sa kupovnom moći iznad republičkog proseka nalaze upravo u toj pokrajini.
Okrug grada Beograda ističe se po najvišoj kupovnoj moći, 30 odsto iznad republičkog proseka. Interesantno je da stanovnici Beograda na godišnjem nivou raspolažu sa 500 evra više nego stanovnici Rumunije u proseku, ali i 500 evra manje od žitelja Crne Gore.
"Najveći deo jugoistočnog dela Srbije raspolaže kupovnom moći ispod proseka. Sa skoro četrdeset posto manjim iznosom od prosečnog, raspolažu stanovnici Topličkog okruga, koji je ujedno i najsiromašniji okrug u zemlji", pokazuje najnovije istraživanje GfK.
I dok Srbi raspolažu sa dohotkom koji je skoro sedam puta niži od nemačkog, prosek za Evropu iznosi 12.806 evra. Najsiromašnija je Moldavija sa 1.257 avra po stanovniku, a najbogatiji Lihtenštajn, gde je kupovna moć dostigla 57.000 evra godišnje. Ako je za utehu, bogatije države imaju i daleko više troškove života.

komentar : Hristos Rigasa

haag je cirkus. vreme je da zaboravimo E.U. & NATO i da se okrenemo Rusiji !!!!!
do kada ce da vozaju Srbiju  ????


pravoslavnabraca.blogspot.com 

Трибунал по други пут ослободио Харадинаја

Хашки Трибунал јутрос је по други пут ослободио бившег вођу ОВК Рамуша Харадинаја кривице за злочине над цивилима на западу Косова 1998. године. Заједно с Харадинајем, тадашњим заповедником албанске паравојске у подручју Дечана, ослобођени су и њему тада потчињени Идриз Баљај и Љах Брахимај.


Рамуш Харадинај Фото РТС

ХАГ – Харадинај (44), Баљај (41) и Брахимај (42) били су оптужени за убиства, окрутно поступање и нехумане поступке, као кршење закона и обичаја ратовања у импровизованом заробљеничком логору ОВК у селу Јабланица код Дечана.
Баљај је у то време предводио специјалну јединицу те паравојске, а Брахимај је командовао логором у Јабланици.
На терет им је било стављано злостављање и мучење 16 заробљеника у Јабланици, као и убиство најмање осморице заробљених, од којих су двојица били Срби, а остали Роми и Албанци. Ти злочини, по оптужници, почињени су у оквиру удруженог злочиначког подухвата.
Образлажући пресуду, председавајући судија Баконе Молото из Јужне Африке рекао је да је утврђено да „не постоје веродостојни докази да је Рамуш Харадинај знао за злочине у Јабланици”, нити да их је наређивао или подстицао.
Претресно веће утврдило је да је већина од 16 заробљеника у Јабланици била пребијана и мучена, и да је један - Албанац Скендер Кући - умро од последица пребијања, али да не постоје докази о одговорности оптужених.
Трећеоптужени Брахимај је за пребијање и мучење заробљеника у Јабланици био проглашен кривим после првог суђења и одслужио је казну од шест година затвора.
Докази које је током суђења презентирало тужилаштво, по пресуди, нису били довољни за утврђивање да су у рукама ОВК били убијени српски полицајац Ненад Ремиштар, затим Иван Зарић и Роми, Бурим Бејта и Агрон Бериша, те Албанци Ука Реџепај, Несрет Аљај и Пал Краснићи.
Њих нико - пошто су их одвели припадници ОВК - није више видео живе, а Краснићијево тело с ранама од метака било је пронађено у септембру 1998. у каналу код Радоњићког језера, недалеко од Јабланице и Харадинајевог штаба у селу Глођане.
Као недоказан, судије су одбиле и навод оптужнице да су Харадинај, Баљај и Брахимај били протагонисти удруженог злочиначког подухвата чији је циљ било уклањање неалбанских цивила и Албанаца које је ОВК сматрала нелојалним.
„Напротив, доказима је утврђено да је Харадинај, када је сазнао за притварање и злостављање Скендера Кућија, отишао у Јабланицу и са Назмијем Брахимајем разговарао о његовом ослобађању, рекавши да се 'такве ствари не смеју дешавати више зато што штете нашој ствари' “, рекао је судија Молото.
Назми Брахимај је рођени брат Љаха и, према пресуди, заједно су учествовали у пребијању и мучењу заробљеника. Кући је касније пренет у болницу где је умро, утврђено је пресудом.
У пресуди је наведено и да је Харадинај ослободио сведока оптужбе кога је претходно отео Љах Брахимај, који је иначе ујак Харадинаја.
За другооптуженог Баљаја, веће је, такође, утврдило да није доказано ни да је био у Јабланици, нити да је знао за злочине.
Исказ јединог сведока који је тврдио да је био очевидац када су Баљај и Брахимај у присуству Харадинаја у Јабланици мучили и злостављали Зарића, Бејту и Беришу, судије су одбациле као непоуздан, нагласивши да је он више пута мењао исказ и противречио сам себи и другим сведоцима.
На крају поновљеног суђења Харадинају, Баљају и Брахимају, у јуну ове године, тужиоци су затражили да свим оптуженима буде изречена казна од „најмање” 20 година затвора. Одбране су затражиле да они буду ослобођени.
Први пут, Харадинај је био ослобођен у пролеће 2008, заједно са Баљајем, а Брахимај је због злочина у Јабланици осудило на шест година затвора.
Две године касније, жалбено веће Трибунала наложило да суђење буде поновљено по знатно ужој оптужници због тога што на првом процесу нису била саслушана двојица сведока која су одбила да дају исказ, а које је тужилаштво сматрало кључним.
Поновљено суђење Харадинају и саоптуженима почело је у августу 2011, а последњи сведок оптужбе саслушан је у априлу ове године у потпуној тајности.
Тужиоци су тог заштићеног сведока, под псеудонимом ПW-80, заједно са Шефћетом Кабашијем, сматрали кључним. Њихово одбијање да сведоче на првом суђењу Харадинају 2007. било је основни разлог за понављање процеса.
Кабаши је, међутим, поново одбио да сведочи на почетку новог суђења у августу прошле године. И Кабаши и ПW-80 бивши су припадници ОВК који су у време обухваћено оптужницом били у логору Јабланица.
Једини сведок оптужбе који је тврдио да је био очевидац злостављања и убиства заробљеника у присуству Харадинаја и саоптужених, у судници је више пута мењао исказ, противречно описујући догађај.
Током поновљеног суђења, тужиоци су пред судије извели 12 сведока, а још 44 изјава сведока су у спис увели у писаном облику.Ниједан од оптужених није изводио доказе одбране, пошто, по речима Харадинајевог браниоца, нису имали од чега да се бране, уверени да тужиоци нису доказали њихову кривицу.
На крају првог суђења по много широј оптужници, Харадинај и Баљај су 2008. били ослобођени кривице, а Брахимај је осуђен на шест година затвора и ту казну је, у међувремену, издржао.
Усвојивши жалбу тужилаштва на првостепену пресуду, апелационо веће Трибунала наложило је, крајем јула 2010, да суђење буде поновљено по шест од 37 тачака првобитне оптужнице, ограничених на злочине у Јабланици.
Харадинај је био ухапшен у Приштини, 20. јула 2010. и пребачен у притвор Трибунала. Другооптужени Баљај је у Схевенинген пребачен из затвора на Косову, где је служио казну на коју је осуђен пред локалним судом.
Делимично понављање суђења, жалбено веће Трибунала наложило је зато што на првом процесу нису била саслушана два кључна сведока, ПW-80 и Шефћет Кабаши, који су одбили да сведоче зато што су били „узнемиравани” и „застрашени”.
На застрашивање и узнемиравање сведока на Косову, указало је и расправно веће у првостепеној пресуди у којој је назначено и да су почињени злочини над неалбанцима и Албанцима које је ОВК сматрала нелојалним, али да није доказана кривица Харадинаја и Баљаја.
Харадинај се, уочи првог процеса, у пролеће 2005. био добровољно предао Трибуналу, одмах пошто је поднео оставку на дужност премијера Косова, на коју је био изабран као лидер Алијансе за будућност Косова. У јуну те године, Трибунал га је пустио на привремену слободу и омогућио му да „у ограниченој мери” јавно наступа као политичар.
Прво суђење Харадинају и саоптуженима је почело 5. марта 2007., а првостепена пресуда изречена је 3. априла 2008. године. Тужиоци су пред судско веће током процеса извели 81 сведока, а двојица су одбила да сведоче упркос обавезујућем налогу суда.
Оптужени се ни тада нису бранили.
-----------------------------------------------------------
Селаковић: Ослобађање Харадинаја срамота за међународно право
БЕОГРАД – Министар правде и државне управе Никола Селаковић изјавио је данас да је ослобађајућа пресуда Рамушу Харадинају срамота за међународно право и правосуђе, а за Србију и њене органе озбиљна дилема да ли уопште треба наставити и у којој форми сарадњу са Хашким трибуналом.
„Ово је други пут за десет дана да је Хашки трибунал пљунио у лице свим српским жртвама и показао да у његовом деловању најмање има правде и права”, рекао је Селаковић новинарима у Палати Србије.
Према његовим речима, Хашки трибунал је бацио велику сенку на једнаку примену и важење међународног права и примену међународне правде.
„У ситуацији када је Република Србија кроз своје правосуђе показала како треба санкционисати одговорне за ратне злочине Трибунал је све време показивао како то не треба да се ради”, рекао је Селаковић.
Овакво понижење за жртве, како је рекао Селаковић, може да се пореди, са ситуацијом када би се „случај Павелића или Артуковића нашли пред овим Трибуналом могли бисмо да очекујемо исту пресуду”.
Министар правде је истакао да држава сада треба да заузме јединствен став у односу према Хашком трибуналу и одлучи како ће и у каквој форми да настави сарадњу са њим.
Осврћући се на дијалог Београда са Приштином Селаковић је подсетио да су до сада и много мање важне ствари утицале на климу међу људима на Косову и Метохији и да ће сада ослобађајућа пресуда Харадинају дефинитивно утицати и на позицију и положај нашег државног руководства у решавању тог комплексног питања.
„У најбржем року очекујем одговор државе у односу на поступање према Хашком трибуналу и борби против неправде и дискриминације жртава које очигледно постоји”, рекао је Селаковић.
--------------------------------------------------------------
СНС: Прекинути све разговоре с хашким Трибуналом
БЕОГРАД –Српска напредна странка (СНС)данас је предложила да, због ослобађајућа пресуда бившем вођи ОВК Рамушу Харадинају, Србија треба да обустави „сваки разговор са хашким Трибуналом”.
„Најоштрије осуђујемо ослобађајућу пресуду Рамушу Харадинају која је, после срамног ослобађања хрватских генерала, друго узастопно, најстрашније понижавање српских жртава од стране Трибунала у последњих десет дана”, пише у саопштењу СНС.
Та странка је оценила да је Трибунал „сада коначно скинуо све маске и по својим аршинима утврдио да нико није крив за убијене Србе и за њихов езгодус у ратовима на територији бивше Југославије”.
„Јасно нам је стављено до знања да међународна правда и међународно право не важе за све, да се доносе политичке, а не правне пресуде и да нема непристрасности на коју нам је константно указивано”, указала је СНС.
Та најутицајнија странка у коалицији која чини Владу Србије истакла је да је Србије прихватила да се правно обрачуна са свима који су чинили злочине, али да „то нису у стању да учине ни хашки Трибунал, нити део наших комшија”.
СНС сматра да Србија мора да буде јединственија него икада и да сви разговори са Трибуналом морају бити обустављени.
------------------------------------------------------------
Шиптари ватрометом дочекали одлуку Трибунала
ПРИШТИНА – У тренутку када је Трибунал у Хагу данас саопштио да су Рамуш Харадинај, Идриз Баљај и Љах Брахимај ослобођени оптужби, у Приштини је почео велики ватромет.
Пред великим екраном на Тргу Мајке Терезе у центру града неколико стотина грађана, међу којима највиши званичници Алијансе за будућност Косова, пратили су извештај из Хага.
У Приштини се и очекивало да ће пресуда бити ослобађајућа.
На видним местима у центру града су већ данима панои на којима се грађани позивају да учествују у дочеку Харадинаја. Радио-телевизија Косово већ три дана емитује спотове исте садржине.
Трибунал је јутрос, по други пут, ослободио бившег вођу ОВК Рамуша Харадинаја кривице за злочине над цивилима на западу Косова 1998. године.
Заједно са Харадинајем, тадашњим заповедником албанске паравојске у подручју Дечана, ослобођени су и њему потчињени Идриз Баљај и Љах Брахимај.
Образлажући пресуду, председавајући судија Баконе Молото из Јужне Африке рекао је да је утврђено да „не постоје веродостојни докази да је Рамуш Харадинај знао за злочине у Јабланици”.
-----------------------------------------------------------
Тахири: Историјска пресуда, Харадинај се враћа политици
ПРИШТИНА – Саветник лидера Алијансе за будућност Косова (ААК) Рамуша Харадинаја И члан председништва странке Бесник Тахири поздравио је данас ослобађајућу пресуду Хашког трибунала И најавио да се некадашњи косовски премијер враћа у политички живот.
Он је, у изјави Танјугу, рекао да историјска одлука Трибунала показује још једном да су напори одбране били исправни.
Тахири је казао да је Харадинај увек имао поверења у међународну правду И да су грађани срећни да је правда победила.
За нас је ово важна И историјска одлука, подвукао је Тахири изражавајући наду да ће се Харадинај брзо вратити својој породици на Косово, али И у политички живот.
Упитан да прокоментарише спекулације о прекомпоновању косовске владе И гласинама да ће Харадинај преузети место премијера он је казао да у овом тренутку не би желео да улази у детаље политичких питања.
Тахири је оценио да ће динамика у земљи бити убрзана И да ће Харадинај преузети активну улогу у политичком животу Косова.
-----------------------------------------------------------
Марковић: Ослобађање Харадинаја очекивано
ЈАГОДИНА – Председник Јединствене Србије Драган Марковић - Палма, изјавио је данас Танјугу да је ослобађајућа пресуда, у поновљеном поступку, Хашког тирбунала, бившем комаданту Рамушу Харадинају, „била очекивана”.
„Била је очекивана јер су пре тога ослобођени Насер Орић и Анте Готовина и други који су чинили злочине над Србима”, рекао је Танјугу Марковић.
Према његовим речима, мозе се ускоро очекивати да ће председник косовске владе бити Харадинај, Хрвтске Готовина, а БиХ Орић.
„И сада међународна заједница тражи да имамо добре међусуседске односе да би ушли у Европску унију. Како можемо да имамо добре међусуседске односе када ће председници бити ратни злочинци са материјалним доказима”, рекао је Марковић.
Марковић је нагласио да по пресудама Хашког суда испада да су се Срби сами протерали, сами поубијали и да су Срби камиказе.
Ослобађајући ратне злочине, суд у Хагу примењује двоструке аршине, закључио је Марковић.

Агенције

објављено: 29.11.2012

Stiže jeftinija roba iz Evrope

Vlada Srbije usvaja uredbu kojom će se omogućiti jeftinija kupovina razne robe iz zemalja Evropske unije. Automobili, bela tehnika, šamponi bez nameta. Stope na promet hrane nešto niže

Vlada Srbije narednih dana usvojiće uredbu koja će, od Nove godine, značiti jeftiniji uvoz razne robe iz zemalja Evropske unije - potvrđeno je u utorak „Novostima“.


Snižavanje carina vrši se prema dinamici koju je, kroz primenu Prelaznog trgovinskog sporazuma, Srbija ugovorila sa Briselom.


Tako će se od Nove godine iz Unije uvoziti automobili, od 1.500 do 3.000 kubika, bez carine.


Za kupovinu televizora iz EU naplaćivaće se tri, umesto dosadašnjih šest odsto carina.


Na frižidere, radio-aparate za automobile, šporete i mnogu drugu belu tehniku neće se ni plaćati carina.
Isto važi i za šampone, paste za zube... dok će se na kozmetičke proizvode (preparate za brijanje, kupanje, taoletne vode i parfeme) plaćati carina od tri odsto.


Uvozne čokolade ostaće bez nameta od deset odsto, isto važi i za mineralne vode, sladoled, testenine....


Iako stručnjaci kažu da je primena Prelaznog trgovinskog sporazuma danas, u vremenu krize, za privredu Srbije pogubna i da će smanjenje ili ukidanje carinskih zaštita urušiti našu ekonomiju, u nadležnom Ministarstvu za unutrašnju i spoljnu trgovinu tvrde suprotno.


"Proces snižavanja carina je, prema Sporazumu, bio postepen. Znači, nema govora o tome da će doći do naglih šokova, jer su carine fazno smanjivane iz godinu u godinu" kaže za „Novosti“ Bojana Todorović, pomoćnik ministra za spoljnu trgovinu.


Pored toga, postoje proizvodi koji će imati carinsku zaštitu i nakon isteka tranzicionog perioda.


Carinska zaštita do ulaska Srbije u EU postojaće za sve vrste mesa, klanične proizvode, jogurt, kiselo mleko, maslac, razne sireve, med, krompir, salatu, krastavce, kukuruz šećerac, povrće, pšenicu, brašno, kobasice, voće, voćni sokovi, duvan, šećer, ulje od suncokreta...


Istine radi, već naredne godine ćemo, sa tri odsto manje nameta, uvoziti jabuke, pasulj, jogurt, sir, maslac, junetinu, dok će carina na krompir biti manja za pet odsto. To, nažalost, ne znači i niže cene za konačne kupce, jer trgovci već sada najavljuju da će se nastaviti trend povećanja cena tih roba.


Kažu, suša je uticala na smanjen rod, a što je već dovelo do toga da, recimo, krompir plaćamo za 50 odsto, pasulj za 66 odsto, živinu i jaja za 26 odsto, a voće za 55,7 odsto više nego prošle jeseni.


Pomoćnik ministra spoljne trgovine Bojana Todorović negira tvrdnje stručnjaka da nismo konkurentni u odnosu na agrar EU.


U Ministarstvu spoljne trgovine, ipak, podsećaju i da Prelazni trgovinski sporazum predviđa određene situacije koje bi mogle da utiču na ugrožavanje domaće proizvodnje od prekomernog uvoza iz EU.


"Postoji zaštitna klauzula koja predviđa privremeno podizanja carina ukoliko dođe do naglog i prekomernog uvoza bilo kog proizvoda koji bi mogao da ugrozi domaću proizvodnju. Na nama je samo da podacima dokažemo da takva situacija postoji", zaključuje Todorovićeva.

(MONDO)

Βίζα πενταετούς διάρκειας για υπηκόους τρίτων χωρών που θα επενδύσουν στη χώρα μας

Δελτίο Τύπου Ελληνο-Ρωσικού Επιμελητηρίου - 29.11.2012

Αθήνα, 28.11.2012. Το Ελληνο-Ρωσικό Επιμελητήριο χαιρετίζει την πρωτοβουλία της Ελληνικής Κυβέρνησης σχετικά με έκδοση θεωρήσεων πενταετούς διάρκειας, που θα μπορούν να λαμβάνουν οι υπήκοοι τρίτων χωρών συμπεριλαμβανομένης και της Ρωσίας, οι οποίοι θα επενδύσουν στην Ελλάδα σε ακίνητο αξίας 300.000 ευρώ και άνω.

Η εξέλιξη αυτή και το συγκεκριμένο κίνητρο είναι πολύ επίκαιρο αφού ανταποκρίνεται στις επανειλημμένες τοποθετήσεις και προσπάθειες του Επιμελητηρίου και ειδικότερα στα πλαίσια του πρόσφατου 2ου Ελληνορωσικού Φόρουμ Ακινήτων στην Αθήνα και στην Κρήτη στις 23-24 Οκτωβρίου 2012, όπου σε συνεργασία με τους άλλους ελληνικούς φορείς ετέθει και πάλι το ζήτημα, προκειμένου να υπάρχουν άμεσα θετικά αποτελέσματα στον τομέα επενδύσεων.

Συγκεκριμένα, η ρύθμιση έχει ως εξής: Βίζα πενταετούς διάρκειας θα μπορούν να λαμβάνουν οι υπήκοοι τρίτων χωρών που θα επενδύσουν στη χώρα μας σε ακίνητο αξίας 300.000 ευρώ και άνω, ενώ για όσους ασχοληθούν επιχειρηματικά και πραγματοποιήσουν επένδυση άνω των 100 εκατ. ευρώ θα μπορούν να εξασφαλίσουν άδεια παραμονής για δέκα στελέχη τους, προκειμένου να εργαστούν στη χώρα μας.

Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις θα περιλαμβάνονται στο σχέδιο νόμου του υπουργείου Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων που θα δημοσιοποιηθεί τις επόμενες μέρες και αφορά στη διευκόλυνση των στρατηγικών επενδύσεων στη χώρα.
Η "εύκολη βίζα" όπως αναφέρουν παράγοντες του υπουργείου Ανάπτυξης στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, αφορά σε υπηκόους τρίτων χωρών και τα μέλη της οικογένειάς τους που αποκτούν κατοικία στην Ελλάδα αξίας άνω των 300.000 ευρώ και η αγορά αφορά σε έναν και μοναδικό ιδιοκτήτη.
Η πενταετής διάρκεια της βίζας δεν θα συνυπολογίζεται για τη χορήγηση ελληνικής ιθαγένειας και δεν θα επιτρέπει την άσκηση οποιασδήποτε εργασίας στην Ελλάδα. Επίσης η βίζα θα μπορεί να ανανεώνεται για όσο χρόνο διατηρείται η ιδιοκτησία.

Παράγοντες της αγοράς εκτιμούν ότι το κίνητρο αυτό θα βοηθήσει σημαντικά στην αναθέρμανση της αγοράς ακινήτων ιδιαίτερα από ρωσικά κεφάλαια.
Επιπλέον, στο ίδιο πλαίσιο της προσέλκυσης επενδύσεων, σχεδιάζεται από το υπουργείο Οικονομικών, για όσους θέλουν να ξοδέψουν το εισόδημά τους στη χώρα μας να απολαμβάνουν φορολογικά κίνητρα, όπως ισχύει και σε διάταξη του βρετανικού δικαίου

Кутинска река мора да се укроти

Мештани Лазаревог Села не дозвољавају враћање водотока у старо корито, што је једини спас од могуће поплаве

Поплава на подручју Заплања у јуну, ове године (Фото Т. Тодоровић)

Ниш – Град Ниш је обезбедио четири милиона динара за регулацију Кутинске реке, која је много невоља донела мештанима претходних година, каже за „Политику“ др Жарко Ранковић, заменик команданта градског штаба за ванредне ситуације. Али, од стварне реализације пројекта изгледа неће бити ништа.
За најкритичније подручје у Заплању, односно за око 500 метара обале ове реке у атару Лазаревог Села, у општини Гаџин Хан, најстручнији људи из области хидроградње у нашој земљи у сарадњи са нишким Заводом за урбанизам и Водопривредним предузећем „Ерозија“, урадили су пројекат који предвиђа враћање ове реке у старо корито.
На тих пола километра, у облику потковице, много је породичних објеката и обрадивог земљишта, али и десетак домаћинстава, која су током претходних поплава увек била најугроженија и имала непроцењиву штету. Ту је и индустријски погон за грађевинску столарију, чијих се сто одсто производа извози, који је прошлог пролећа у поплави претрпео штету од преко 300.000 евра.
Зато је цео пројекат реконструкције водотока и посебно значајан, јер у тој фирми је, поред осталих, запослено и више мештана Лазаревог Села, испричао нам је Ранковић.
Снимањем подручја закључено је да је најефикасније и најјефтиније решење враћање Кутинске реке у старо корито, јер се она годинама, рушећи обале, померала према Лазаревом Селу. Колико је то подручје угроженo говори податак да је јуна, ове године, цео Републички штаб за ванредне ситуације, боравећи на поплављеном подручју у општини Гаџин Хан наложио је да се без одлагања пронађе решење за проблем у Лазаревом Селу.
Регулацијом реке кроз ово место били би решени и многи проблеми низводно на Кутинској реци до ушћа у Нишаву, чиме би се заштитили и насеља Прва Кутина, Никола Тесла и Брзи Брод, саобраћајна инфраструктура и обрадиво пољопривредно земљиште. Уместо да мештани подрже реализацију овог пројекта, они не дозвољавају никакве радове.
Оптужују нас да је пројекат, наводно, урађен за заштиту фабрике и да држава шити приватне предузетнике а не становништво. Њима, што је скоро невероватно, смета што је власник фабрике понудио да финансијски помогне реализацију пројекта, без обзира што многи од мештана раде у тој индустрији и од тога живе, каже Ранковић.
Информација да су из Водопривредног предузећа „Србијаводе“ у Београду запретили подношењем кривичне пријаве против реализатора пројекта уколико започне радове на регулацији Кутинске реке овај случај чини још чуднијим.
А те исте „Србијаводе“ нису обновиле уговор о одржавању водотокова на југу Србије, који је истекао јуна ове године и не издвајају ни динар за санацију стања и неопходне радове на спречавању евентуалних, нових поплава.

Т. Тодоровић

Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2012

Проплакала икона Пресвете Богородице на Косову и Метохији

Један наш редован посетилац са Косова и Метохије послао нам је писмо у коме говори о чуду које се догодило у манастиру Будисавцима. Његово писмо, укључујући и фотографију проплакале иконе Пресвете Богородице, доносимо у наставку.
Уредништво
+++
На дан Светога Јована Златоустог, чију Литургију сакате новоградитељи херетичке куле вавилонске - „екуменистички црни бомбардери“ и папски нискодостојници под православним митрама, а паралелно са почетком градње административне границе са КиМ - проплакала је Икона Пресвете Богородице.
Икона која се налази на иконостасу манастира у Будисавцима (КиМ, општина Клина) проплакала је за време акатиста који је Пресветој читао игуман - јеромонах Алексеј.
Подсећања ради, на целоме КиМ Света Литургија (неизмењена, онаква какву су служили Свети Сава, Свети Василије Острошки, Свети Николај, Свети Авва Јустин) служи се још једино у манастирима Девич и Будисавцима где се и догодило чудо плача Мајке Божије.


Image
Последњи пут ажурирано ( Wednesday, 28 November 2012 )

http://borbazaveru.info/content/view/5263/1/

Наташа Чворовић: Љубав је најјача сила на свету

Одговорити на то шта је љубав је најлакше и најтеже на свету. Најлакше је јер просто рећи волим неког или нешто подразумева се да је љубав, а најтеже, јер љубав је доживела тотални суноврат у значењу речи и онога што се у овом себичном времену у животу доживљава у њеном одјеку.
28.11.2012. ФБ Наташа Чворовић, kakonarodkaze.com

Најтачнију дефиницију љубави можемо прочитати и осетити у речима Химне Љубави које су настале из поетске душе Апостола Павла, које представљају изражен вид Хришћанског учења о њој и као конкретна поука нашим животима, јер извор љубави је Бог, јер он је из љубави и због љубави створио цео свет, сва жива бића и човека као Боголико створење.
ХИМНА ЉУБАВИ

Ако језике човечије и анђеоске говорим, а љубави немам, онда сам као звоно које јечи, или прапорац који звечи.
И ако имам дар пророштва и знам све тајне и све знање, и ако имам сву веру да и горе премештам, а љубави немам, ништа сам.
И ако раздам све имање своје, и ако предам тело своје да се сажеже, а љубави немам, ништа ми не користи.
Љубав дуго трпи, благотворна је, љубав не завиди, љубав се не горди, не надима се,
Не чини што не пристоји, не тражи своје, не раздражуј се, не мисли о злу,
Не радује се неправди, а радује се истини,
Све сноси, све верује, свему се надај, све трпи.
Љубав никад не престаје, док ће пророштва нестати, језици ће замукнути, знање ће престати.
Јер делимично знамо, и делимично пророкујемо;
А када дође савршено, онда ће престати што је делимично.
Кад бејах дете, као дете говорах, као дете мишљах, као дете размишљах; а када сам постао човек одбацио сам што је детињско.
Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам делимично, а онда ћу познати као што бих познат.
А сад остаје вера, нада, љубав, ово троје; али од њих највећа је љубав.
Ове речи нас управо уверавају да је љубав најача сила на свету. Онај ко уме искрено да воли заиста не би требало ништа друго да ради, јер то је најлепши и најблагодарнији посао на свету, јер без љубави праве ништа смо, џабе нам сва знања и имања, способности, чак и вера и нада без љубави су делимичне, само је љубав савршено целовита. Она побеђује све страхове и сву бесмисао живота, јер ми као свој циљ видимо добро оног другог, заборављамо на егоизам. Излазимо из себе и својих потреба себичности с тим што се видимо као Боголико створење а онда и оног другог до нас, потпуно га осећајући, а не као објекат наших жеља и потреба, градећи однос потпуног поверења.

Духовник Епифаније је рекао: “Љубав личи на пламен свеће, колико год да упалиш других свећа први пламен ће остати цео, он се уопште не смањује и свака нова свећа има исто толико пламена колико и прва”. Заиста, пламен љубави је неуништив, што је више дајемо, више је умножавамо. Када волимо ми у разговору наше душе са Богом се молимо за оног кога волимо, славећи Бога, захваљујући му и желећи да нама и нашој вољеној особи буде воља његова пратилац у животу. Потпуно се предајемо извору Божије љубави, Божије клице стварања. Тада нипошто нисмо завидни ни зависни кад волимо јер Логос је дубљи од логике а завист није чак ни логична, па и по цену тога да особа према којој осећамо љубав нам то не узвраћа. У нашим срцима остављамо чист улаз љубави према тој особи какав је био на почетку не дозвољавајући јој да изађе и доживимо духовну реуму, јер како је рекла Исидора Секулић: “Оно што ја немам није оно што други има него оно што мени није дато”. Треба препознати своју улогу у овом свету и увек проналазити смисао и шансу за спасење и у добру и у лошем по нас, јер добро знамо да без Божјег допуштења ни длака са главе не може нам пасти, крст који носимо треба да славимо са захвалношћу и стрпљењем. Онај ко уме да трпи, стрпљењем да воли тај је у истинској љубави према Богу, свету, себи и људима, а не ако све то остане на нивоу заљубљености без спремности на жртву.

Само онда кад прималним, истинским, инстиктивним осећајем у себи би за неког учинио све и дао му све што имаш и не би траажио ништа заузврат и не би ти било зао без обзира сутра шта се деси тада си у искреној љубави са собом, светом око себе и оним кога волиш. Тада је по среди наш Исус Христ. Не заборавимо Бог је жртвовао сина свога зарад љубави према нама људима и нашем очишћењу, па зар има веће љубави, а опет по промисли његовој Исус је као човек изнео свој крст, Васкрсао и изједначио се у љубави са Оцем и Духом Светим.

Зато слободно можемо рећи, молитва највећег степена љубави према себи и другима је: Господе Исусе Христе, сине и Логосе Божији помилуј ме грешног.

Συνεργασία Σερβίας –Ρωσίας για την παραγωγή τεθωρακισμένων οχημάτων

Η Ρωσία και η Σερβία θα παράγουν από κοινού τεθωρακισμένα οχήματα πεζικού που θα προορίζονται για εξαγωγή αλλά και για τον εξοπλισμό των σερβικών ενόπλων δυνάμεων. Αυτό συμφωνήθηκε, σήμερα, στη συνάντηση που είχαν, στο Βελιγράδι, ο αντιπρόεδρος της σερβικής κυβέρνησης και υπουργός Άμυνας Αλεξάνταρ Βούστιτς με τον αντιπρόεδρο της ρωσικής κυβέρνησης Ντμίτρι Ρογκοζίν.

Ο κ. Βούτσιτς ανέφερε ότι το εργοστάσιο για την παραγωγή των τεθωρακισμένων οχημάτων θα αρχίσει να λειτουργεί μέχρι το τέλος του έτους κοντά στην πόλη Βέλικα Πλάνα στην Κεντρική Σερβία. Η συμφωνία προβλέπει ότι η Ρωσία θα εξασφαλίσει το πλαίσιο (κέλυφος) του οχήματος και η Σερβία τα υπόλοιπα μέρη όπως επίσης και τον οπλισμό. Το τεθωρακισμένο όχημα μεταφοράς προσωπικού θα συναρμολογείται εξ ολοκλήρου στη Σερβία και θα εξάγεται στο Μπαγκλαντές και την Κένυα ενώ θα ενταχθεί και στον εξοπλισμό των σερβικών ενόπλων δυνάμεων. Στη συνάντηση Βούτσιτς -Ρογκοζίν συμφωνήθηκε, επίσης, η συναρμολόγηση στη Σερβία του ρωσικού αυτο -προωθούμενου πυροβόλου τύπου "Nora".

Ο κ. Ρογκοζίν δεσμεύτηκε ότι η Ρωσία θα εργαστεί για την προώθηση προϊόντων της στρατιωτικής βιομηχανίας της Σερβίας σε τρίτες αγορές επισημαίνοντας ότι σ΄ αυτόν τον τομέα υπάρχουν τεράστιες δυνατότητες συνεργασίας. Ο αντιπρόεδρος της ρωσικής κυβέρνησης επισκέπτεται, σήμερα, το Βελιγράδι, μία ημέρα μετά την παραμονή στη σερβική πρωτεύουσα του αναπληρωτή υφυπουργού Εξωτερικών των ΗΠΑ Φίλιπ Ρίκερ.

Zašto nema vetrenjača u Srbiji?

Datum kreiranja sreda, 28 novembar 2012 12:29
Autor Gdeinvestirati/24sata
BEOGRAD - Iako je Zakon o energetici donet još prošle godine, nisu donete i neophodne uredbe koje bi omogućile investicije u vetroparkove - o stimulativnim merama, o priključenju na mrežu, nova verzija uredbe o fid in tarifama…
vetrenjace
"Investicije koči i EPS koji već dve godine nikako da napravi ugovor o otkupu struje. Vetraši ne mogu da prodaju struju direktno građanima, nego moraju preko EPS-a, i bez tog ugovora sve pada u vodu", rekao je dobro upućeni izvor „24 sata”.
On podseća da EU insistira da i zemlje koje nisu članice do 2020. koriste i energiju iz obnovljivih izvora. Naš udeo je oko 21 odsto, a trebalo bi da dostignemo 27 %.
"To mogu da budu hidroelektrane, ali toliko povećanje može da se dobije jedino ako gradimo Đerdap 3. Ostaju nam još vetar, sunce i biomasa. Država mora svima da doplaćuje struju koju prave (to je fid in tarifa), što je za struju iz vetra 9,5 centi, od sunčeve energije 23 centa, a za biomasu je do 13,85 evrocenti", rekao je naš sagovornik.
U Srbiji je dozvoljeno da se izgradi 450 megavata u vetrenjačama. „Continental wind” kod nas planira da gradi vetroparkove, a u prvoj fazi biće 170 megavata.
"Radimo od 2009, a sve to vreme Vlada nije završila svoj deo posla. Ugovor o otkupu energije sa EPS zasad postoji samo za male projekte, ali za velike tog modela nema. Nama je bitno da ugovor bude prilagodljiv da bismo dobili kredit od banaka, jer 30 odsto ulažemo mi, a ostalo ide iz kredita", kaže Ana Barnabić iz „Continental winda“ i navodi da je Zakon o energetici dobar pomak.
"Potrebne uredbe je trebalo usvojiti nekoliko meseci nakon usvajanja zakona, a ni danas ništa nismo bliži tome. Ipak, ministarstvo je najavilo da će do tada usvojiti novu uredbu o fid in tarifama. Meni to onda govori da su vetrenjače na sajtu ministarstva dobar znak", rekla je Barnabićeva

Έτοιμος ο αγωγός της «Στρόϊτρανσγκάζ» στην Ελλάδα


Την ολοκλήρωση της κατασκευής στην Χαλκίδα του δικτύου αγωγών αερίου μέσης πίεσης, ανακοίνωσε η ρωσική εταιρεία «Στρόϊτρανσγκάζ».
Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση, το συνολικό μήκος όλων των αγωγών φτάνει τα 20χιλιόμετρα. Για την παροχή αερίου κατασκευάστηκαν στο βυθό του πορθμού του Ευρίπου, δύο αγωγοί από ατσάλι, μήκους 1χιλιομέτρου ο καθένας.. Η κατασκευή του δικτύου ξεκίνησε τον Μάϊο του 2010, ενώ η «Στρόϊτρανσγκάζ» μαζί με την ελληνική «Prometheus Gas S.A.» είχαν αναλάβει την εργολαβία του έργου από την ΔΕΠΑ. Σημειώνεται ότι μεταξύ των ιδρυτών της «Στρόϊτρανσγκάζ» είναι και ο ρωσικός γίγαντας «Γκαζπρόμ».

Tračak nade za sve Grke

Posle 13 sati pregovaranja u Briselu, predstavnici evrozone i Međunarodni monetarni fond postigli su dogovor o novom kreditu za Grčku od 43,7 milijardi evra, kao i o otpisivanju velikog dela duga te zemlje narednih decenija.

"Grčka treba da ispuni niz dogovorenih uslova, ali odluka će sigurno smanjiti neizvesnost i ojačati poverenje u Evropu i Grčku", izjavio je predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Dragi.


Grčki premijer Antonis Samaras je pozdravio dogovor, dok je nemački ministar finansija Volfgang Šojble rekao da će dogovoreni paket biti predstavljen nemačkim poslanicima do kraja nedelje.


I parlamenti ostalih zemalja članica će morati da odobre dogovor.


"Sve je dobro pošlo. Svi Grci su se borili za tu odluku i sutra je novi dan za svakog Grka", kazao je Samaras, preneo je AFP.


Ministri finansija, MMF i ECB su saopštili da će Grčka dobiti novac u četiri rate koje će biti isplaćivane od 13. decembra do kraja marta, pod uslovom da Grčka vrati ostvareni prihod izvornim kreditorima i da sprovede poreske reforme dogovorene sa kreditorima.


Direktorka MMF Kristin Lagard je izjavila da je cilj pregovora da se odnos grčkog duga i BDP do 2020. godine smanji sa sadašnjih 144 na 124 odsto, a da do 2022. bude znatno ispod 110 odsto.


"MMF želi da bude siguran da će partneri u evrozoni preduzeti neophodne mere da dovedu grčki dug na održivi put i danas mogu reći da je to postignuto", rekla je Lagardova. (Tanjug)

Izvor:Mondo.rs

Косово – у души или у рукама

Протест Срба у Грачаници (Фото Бета)

После ослобађајуће пресуде хрватским генералима у Хашком трибуналу из политичког врха и из Српске православне цркве стижу различите изјаве о томе да ли Србија и даље треба да иде ка Европској унији. Председник Томислав Николић изјавио је да Косово не може да буде отето од Србије никада и да би био ред да почнемо преговоре са ЕУ или да нам кажу за колико година то можемо да очекујемо.
Његов саветник Оливер Антић оценио је да се може закључити да ЕУ нема велику жељу да Србија у њу уђе. Истовремено, патријарх српски Иринеј, на парастосу српским жртвама ратова из деведесетих година прошлог века поручио је да Србија не треба да иде у ЕУ ако нас условљавају Косовом и да „свој мали чамац треба да вежемо за велики брод нашег великог словенског братског народа”.
Коментаришући ове патријархове речи, премијер Ивица Дачић је истакао да Србији нико неће вратити Косово, ако одустане од ЕУ. Он је указао да не треба полазити од тога да ће ЕУ тражити од нас признање независног Косова.
На страну то што је, поводом поменуте патријархове изјаве, посланик ДС-а Борислав Стефановић јуче рекао да је црква јако важан друштвени фактор, али да треба да се чува уласка у политику и вођења државних послова и што је председник ЛДП-а Чедомир Јовановић навео да цркви није место у политици, очигледна је извесна разлика у ставовима Председништва Србије и СПЦ, с једне стране, и владе, с друге стране. Колика је та разлика?
Политички аналитичар Бранко Радун сматра да није велика нити суштинска, већ да су то више различити аспекти исте приче. „Пошто је Дачић као премијер оперативни орган, он на том нивоу мора да сарађује са ЕУ. А наша влада и да хоће не може да прекине тај процес. Сувише смо, са хиљаде нити, испреплетани са ЕУ, да он не може, рецимо, да каже: ’Ми сад прекидамо са ЕУ’. А не постоји ни политичка идеја ни воља да се прекида сарадња са ЕУ. Мислим да се ми ни не питамо о томе него се пита ЕУ. С друге стране, изјаве патријарха и председника су одраз стања духа у Србији, да смо ми понижени и увређени одлукама трибунала и ЕУ”, казао је Радун.

Драган Стојановић
У уверењу да је ЕУ блокирала наш пут евроинтеграције и да је патријарх рекао оно што већина људи у Србији мисли „којима је доста неправди и понижења из институција Брисела и Хага”, Радун истиче да је „проблем то што земља сада не зна шта да ради”. „Ми као народ желимо у ЕУ, јер мислимо да ћемо тамо боље живети, а, с друге стране, имамо јако негативан став према институцијама те Европе. Кад овде кажете Солана или Карла дел Понте, то су најнепопуларније личности, а, истовремено, ЕУ је популарна. То је наша шизофрена ситуација”, објашњава наш саговорник и додаје да таква ситуација траје одавно и да ће још потрајати.
Да ће тако бити мисли и његов колега Дејан Вук Станковић. „Мислим да ће ово стање ствари које дефинише те противуречности у излагањима политичара и утицајних друштвених субјеката, као што су Црква или Академија наука, потрајати, јер ми смо далеко од тога када ствари можемо да гледамо крајње рационално, хладне главе и са свешћу о томе шта нам ваља чинити”, каже он.
Станковић је уверен да различитост у политичким ставовима у неку руку показује колико је питање односа према ЕУ, односа у региону и питање става Србије према Косову компликовано и осетљиво и у овом тренутку јако тешко решиво.
Читаву ствар, према његовим речима, такође, компликује то што ЕУ нема више онај ентузијазам за прикључивање нових чланица какав је раније постојао и што је извесно да у следећих неколико година она неће изгледати исто као што је до сада изгледала.
Станковић заправо мисли да је ситуација у којој се Србија налази одраз духа времена у којем живимо. „Политичка конфузија која постоји показује заправо да ми још увек осцилујемо између великих екстрема и да је јако тешко садашњој политичкој гарнитури, без обзира на то да ли се ради о власти или опозицији, да пронађе неку чврсту политичку агенду”, рекао је он.
Истичући да су многа различита опредељења исказана у протеклих неколико дана, као и да је много различитих интерпретација догађаја, на основу којих је тешко створити чврст план и јасно рећи шта треба радити поводом питања ЕУ, Станковић указује на то да се земља сада суочава са правом политичком ценом европских интеграција, која подразумева болне уступке поводом питања Косова, за које је отворено питање да ли ће она бити спремна да их пружи. И друго, што се такође појављује, јесте чињеница да ће се од Србије захтевати да успоставља добросуседске односе са свим државама у региону, што је негде услов европских интеграција, који сам по себи није проблематичан. Напротив, чак је морално и политички пожељан. Али у историјском контексту ратова из деведесетих година прошлог века он је повезан такође и са не тако малом моралном и политичком ценом коју би требало да плати наше друштво.

Б. Чпајак

Σερβία: φορητότητα 100.000 κινητών αριθμών

Η Υπηρεσία Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών Σερβίας (Ratel) ανακοίνωσε ότι 100.000 αριθμοί κινητών τηλεφώνων μεταφέρθηκαν σε άλλο δίκτυο από τη στιγμή που ξεκίνησε να λειτουργεί η υπηρεσία φορητότητας τον Ιούλιο του 2011. Από την υποβολή της αίτησης, τέσσερις εργάσιμες ημέρες είναι απαραίτητες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ratel, οι τρεις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μαζί έχουν εκδώσει πάνω από 10 εκατομμύρια αριθμούς.

Narodna banke Srbije organizuje turnir 5. decembra: Okušajte se u ulozi guvernera u društvenoj igri „monetura“

BEOGRAD - Kako bi upoznali širu javnost sa onim čime se bave, NBS je osmislila društvenu igru koja na zabavan i maštovit način uvodi njene učesnike u svet kreiranja i sprovođenja monetarne politike, u skladu sa izazovima koji se pred nju postavljaju u stvarnom životu.
nbs
Igrač u igri postaje guverner koji se suočava s realnim životnim situacijama u kojima naš monetarni sistem može da se nađe i korišćenjem odgovarajućih mera, koje inače primenjuje NBS, utiče na datu situaciju. Primenom odgovarajućih mera, igrač osvaja ili smanjuje broj poena i inflaciju održava u granicama normale. Igra počinje tako što prvi igrač baca kockicu i pomera svog piona duž table koja ima unutrašnji i spoljašnji krug. Prelazak iz jednog u drugi krug vrši se na polju „pregovori sa EU“. Kretanje u unutrašnjem krugu ne podrazumeva bacanje kockica, nego se igrač kreće polje po polje, dok ne ispuni sve uslove i dođe do kraja. Ono što su u „monopolu" „šansa” i „iznenađenje”, ovde su „situacije“ i „mere“, a cilj je da održavate kontrolisanu inflaciju.
"Poeni koji se osvajaju u igri predstavljaju glavno obeležje uspešnosti: stopu inflacije, vrednost dinara i poverenje građana. Igrači moraju da ispune tri zahteva - stabilnost cena, finansijska stabilnost i nezavisnost NBS, koji omogućavaju članstvo u monetarnom sistemu Evropske unije. Pobednik igre je onaj igrač koji prvi ispuni sve navedene zadatke i dođe do kraja table, odnosno do prosečne inflacije EU", objašnjavaju organizatori.
Turnir se održava 5. decembra u 12 sati u prostorijama Narodne banke Srbije u Beogradu, u ulici Kralja Petra br. 12. Na turniru će se takmičiti 20 mladih ljudi, a od budućih takmičara se zahteva da detaljno upoznaju pravila igre pre dolaska

Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2012

U Srbiji se prodaje sve manje stanova uprkos konstantnom padu cena

BEOGRAD - Po podacima Zavoda za statistiku, u Srbiji se prodaje sve manje stanova, uprkos tome što cene u poslednje četiri godine konstantno padaju.
nekretnine6
Kvadrat je danas upola jeftiniji nego krajem 2008. pa se stanovi u centralnim zonama Novog Sada, za koje se tada tražilo i do 2.000 evra po kvadratnom metru, sada nude po upola nižoj ceni.
Agenti prodaje kažu da je pad cena i nadalje prisutan, kupci još nisu krenuli u realizaciju ugovora jer čekaju da se cene još snize, polazeći od informacije da su stanovi kod nas još uvek preskupi, sudeći po cenama nekretnina u najbližem okruženju i zaradama koje se ostvaruju u Srbiji.
Jedan od agenata za nekretnine navodi primer nedavne prodaje novog natprosečno kvalitetno izgrađenog stana na izuzetno lepoj lokaciji u Novom Sadu, odmah pored Dunavskog parka, tri minuta od centra, po 1.250 evra za kvadrat, a ima stanova i po nešto povoljnijoj ceni

Русија: Ако ЕУ одложи укидање виза Русима - следи одмазда

МОСКВА – Русија је данас упозорила Европску унију да Москва разматра могућност одмазде уколико тај блок буде наставио да одлаже укидање виза за Русе.
Москва годинама настоји да издејствује ублажавање визних захтева за руске држављане и потпуно укидање виза за одређене категорије путника, а то питање је сада постало значајан предмет дипломатског спора, пренео је АФП.
Очекује се да ће то бити међу првим питањима за којима ће руски председник Владимир Путин посегнути на самиту ЕУ и Русије, који ће се одржати идућег месеца у Бриселу, рекао је специјални изасланик руског министарства спољних послова Анвар Азимов.
„Он ће поставити директно питање има ли помака за нас или не”, казао је Азимов, како преноси руска агенција РИА Новости.
Према његовим речима, уколико до краја идуће године не буде постигнут значајан помак у ослобађању руских држављана визне обавезе за путовања у земље ЕУ, Русија ће из тога извући закључке и донети одговарајуће одлуке.
„Понекад споро реагујемо, али можемо да узвратимо довољно снажно”, упозорио је Азимов, не прецизирајући о каквој би се врсти одмазде радило.

Танјуг

објављено: 27/11/2012

Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

Gubitašu dato 700 miliona više za povećanje plata

Javno preduzeće „Železnice Srbije“, koje godinama beleži gubitke u poslovanju, u narednoj godini će dobiti 700 miliona dinara više za subvencije u odnosu na ovu godinu, i to samo po osnovu indeksacije plata zaposlenih u javnom sektoru, dok su subvencije preostalom delu privrede smanjene.

Klikni za uvećanje (+)


Prema predlogu budžeta za 2013. godinu, „Železnice“ će dobiti 14,5 milijardi dinara umesto 13,8 milijardi dinara, koliko je bilo predviđeno rebalansom budžeta za 2012.


- Za „Železnice“ je došlo do uvećanja od oko 700 miliona dinara zbog indeksacije plata zaposlenih u javnom sektoru, dva odsto u oktobru ove godine, dva odsto u aprilu 2013. i 0,5 odsto u oktobru 2013. godine, što je precizirano Zakonom o budžetskom sistemu - kažu za „Blic“ u Ministarstvu finansija i privrede.




Ovo javno preduzeće zapošljava 18.423 radnika, pri čemu je prosečna plata u septembru iznosila 36.840 dinara, kažu za „Blic“ u „Železnicama“.


Generalni direktor Milovan Marković je u septembru primio oko 220.000 dinara, ne računajući poreze i doprinose, dok je izvršnim direktorima pripalo po 163.000 dinara, a pomoćnici generalnog direktora su dobili oko 120.000 dinara.


U ovom javnom preduzeću kažu za „Blic“ da gotovo ceo iznos subvencija koriste za isplate zarada da bi obezbedili njihovu redovnost, dok iz sopstvenih sredstava finansiraju razne infrastrukturne radove.


Veliko je, međutim, pitanje iz kojih sredstava ovaj dugogodišnji gubitaš to uspeva, pa čak uzimajući u obzir i prošlu godinu, u kojoj su „Železnice“ zabeležile dobit od čak 12,7 milijardi dinara.


Razlog je taj što je Vlada krajem 2011. godine donela odluku da javnim preduzećima otpiše neke stare dugove prema inostranim kreditorima koji se provlače u bilansima još od osamdesetih godina prošlog veka.


U slučaju „Železnica Srbije“, reč je o iznosu od 181,8 miliona evra i oko 15 miliona dolara, pa su otpisane kreditne obaveze knjigovodstveno proknjižene u ukupne prihode preduzeća, što je prouzrokovalo da „Železnice Srbije“ posluju u 2011. s dobitkom od oko 12,7 milijardi dinara.


Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za „Blic“ da Vlada nema nikakvo rešenje za to preduzeće jer je razapeta između više činjenica, s jedne strane je to u svakoj zemlji važno državno preduzeće, a s druge strane „Železnice“ beleže gubitke koji su posledica smanjenja obima poslovanja, ogromne tehnološke zaposlenosti, ali i viška zaposlenih.


- Kada bi otpustili više hiljada radnika, što je preko potrebno, subvencije bi se smanjile, ali još niko ne sme da preuzme na sebe takav politički rizik - zaključuje Savić

APOKALIPSA u bankama: 200.000 ljudi ostaje bez posla

Ne treba da nas čudi smanjenje broja zaposlenih u banci, s obzirom na to koliko se transakcija već obavlja bez fizičkog odlaska u banku. Mo...