Τετάρτη 4 Ιανουαρίου 2012

The Economist: 2012. mogla bi da bude depresivna prekretnica



Analitičari upozoravaju da je Evropa sama sebi nametnula stagnaciju i rešavanjem krize evra proteklih meseci učinila je tek toliko da se izbegne potpuni finansijski slom, ali daleko je to od rešavanja srži problema.
ljudi-siromastvo1
"Kada istoričari sutrašnjice budu pisali o Velikoj stagnaciji koja je morila ekonomije bogatih država početkom 21. veka, postoji opasnost da će se 2012. isticati kao depresivna prekretnica. Mogla bi to da bude godina u kojoj će ionako slabašan oporavak zadobiti dodatni udarac od političkih grešaka koje se mogu izbeći, grešaka koje će pogurati ekonomije, od italijanske do britanske, u recesiju", upozorila je Zanny Minton Beddoes, urednica u The Economistu.

Godinu na izmaku obeležila je najveća štednja u istoriji bogatih zemalja. One su uštedele pola posto BDP-a, a za 2012. godinu najavili su da će štednju udvostručiti na 1 posto BDP-a. Novo, još jače stezanje kaiša onemogućiće ekonomski rast najbogatijih zemalja sveta i još će više zaustaviti napredak.

"Neke zemlje će ponovo zapasti u recesiju: Italija sigurno, Britanija verovatno, a Amerika možda. Svu tu bol bilo bi lakše pretrpeti da ona vodi boljem stanju budžeta u srednjem roku. Na žalost, to se na većini mesta neće obistiniti", smatra Z. Minton Beddoes.

U Americi će politička borba demokrata i republikanaca sprečiti napredak u problemima s deficitom u srednjeročnom razdoblju. Stezanje budžeta u rubnim zemljama evrozone moglo bi te zemlje gurnuti u još dublju krizu.

"Umesto pozitivnog začaranog kruga u kojem fiskalna štednja vodi do jačanja poverenja i boljih izgleda, ukoreniće se potpuno suprotna dinamika", upozorava Zanny Minton Beddoes

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...