STEČAJNI POSTUPAK
Autor/izvor: SEEBiz/Tanjug
Datum objave: 11.01.2012. - 13:18:23
Datum objave: 11.01.2012. - 13:18:23
BEOGRAD - Četiri banke u stečaju - "Jugobanka", "Beogradska banka", "Investbanka" i "Beobanka", u toku trajanja stečajnog postupka izmirile su obaveze u ukupnom iznosu od oko 1,5 milijardi dinara, a obaveze po osnovu poreza i drugih dažbina u stečajnom postupku i dalje teku, rečeno je danas Tanjugu u Agenciji za osiguranje depozita.
Kako je objašnjeno, to su obaveze po osnovu poreza na kapitalnu dobit, poreza na imovinu, poreza na prenos apsolutnih prava, poreza na dodatu vrednost (PDV), poreza na promet usluga.Banke u stečaju te obaveze redovno izmiruju, godišnje, kvartalno, odnosno o roku dospeća i te obaveze padaju na teret troškova stečajnog postupka, naveli su u agenciji.
Na pitanje šta sprečava da u tim bankama bude okončan stečaj posle niza godina od njegovog uvođenja, u agenciji su naveli da su ti procesi kompleksni i da prvo mora da se završi stečaj "Investbanke" i "Beobanke", a nakon toga "Jugobanke" i "Beogradske banke".
Najveći poverilac "Beobanke" i "Investbanke" je "Beogradska banka" u stečaju, koja u ukupnim potraživanjima "Beobanke" učestvuje sa preko 50 odsto potraživanja, a u ukupnim potraživanjima "Investbanke" učestvuje sa preko 76 odsto.
Međutim, završetak stečaja "Beobanke" i "Investbanke" zavisi i od naplate dugova preduzeća u restrukturiranju i velikih kompanija koja su u nadležnosti Agencije za privatizaciju i sudova. Po tom osnovu četiri velike banke potražuju od 853 pravna lica iznos od oko 2,3 milijarde evra, navela je Agencija za osiguranje depozita.
Kako je istaknuto, stečajni postupci "Beogradske banke" i "Jugobanke" su "izuzetno kompleksni", s obzirom da su te banke poslovale preko agencija u Njujorku, a "Beogradska banka" i preko poslovne jedinice na Kipru.
Istovremeno, "Beogradska banka" poslovala je i preko mešovitih banaka u inostranstvu, od kojih su "Anglo-Yugoslav Bank" i "Banque Franco-Yougoslave" u postupku likvidacije, koji se vode po domicilnim propisima njihovih sedišta.
Takođe, po prijavljenim, a osporenim potraživanjima poverilaca vode se sudski sporovi po tužbama za utvrđenje koji su velike vrednosti i koji dugo traju, s obzirom na to da poverioci imaju pravo i na redovne i na vanredne pravne lekove.
"Tim povodom, posebno napominjemo da smo kroz dosadašnju praksu imali slučajeve višestrukog ulaganja pravnih lekova", istakla je Agencija za osiguranje depozita.
Na pitanje ko će vratiti dugove banaka u stečaju, koje one imaju po raznim osnovama, navedeno je da će dugovi banaka u stečaju prema poveriocima biti vraćeni zavisno od visine unovčene stečajne mase.
"U skladu sa pozitivnim propisima koji regulišu stečajni postupak, poverioci se svrstavaju u isplatne redove. U tom smislu obaveze prema poveriocima izmiruje banka u stečaju kao stečajni dužnik, po isplatnim redovima, iz sredstava koja čine stečajnu masu", navela je Agencija za osiguranje depozita.
Poreska uprava Srbije objavila je pre nekoliko dana na svom sajtu spisak 100 preduzeća, najvećih poreskih dužnika, što je i bila u obavezi na osnovu izmena i dopuna Zakona o poreskom postupku i administraciji usvojenih krajem prošle godine u parlamentu Srbije.
Prva tri vodeća dužnika na spisku su ugašene banke - "Beobanka" u stečaju, koja duguje 24,07 milijardi dinara, "Investbanka" u stečaju sa dugom od 18,13 milijardi dinara i "Astra banka" sa 15,64 milijardi dinara nenaplaćenog poreza.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου