Na novosadskoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo prošle godine obavljeno je 365 željenih abortusa, odnosno abortusa pre isteka desete nedelje trudnoće. U Institut za javno zdravlje Vojvodine još nisu pristigli svi podaci o obavljenim prekidima trudnoće na privatnim klinikama, a u prethodnim godinama taj broj je varirao između 300 i 500.
Samo na Klinici za ginekologiju i akušerstvo 365 željenih prekida trudnoće
Prema rečima doktorke Mirjane Anđelić, ginekolog u privatnoj klinici „Genesis“, ogroman problem predstavlja podatak da se u poslednje vreme najveći broj žena odlučuje na prekid trudnoće iz ekonomskih razloga.
- Reč je o ženama koje su tek dobile posao, pa ne smeju ni da pomisle na rađanje - da ne bi dobile momentalni otkaz, ili o ženama koje posao tek traže.
Poznato je da poslodavci, u najmanju ruku, ne gledaju blagonaklono na trudne žene. Ja sam ginekolog već 15 godina, ali zaista mi se nije desilo da se žene ovako masovno odlučuju na abortus iz čisto ekonomskih razloga - kaže dr Anđelić. Ona dodaje da je najčešće reč o fakultetski obrazovanim ženama između 30 i 35 godina i da najveći broj ima stalnu vezu, ali su im partneri često nezaposleni.
Mirjana Anđelić
Mi pokušavamo da razgovaramo sa svima i dajemo im nekoliko dana da razmisle, čak i navijamo za to da se trudnoća nastavi. Nažalost, najčešće ne uspevamo da ih ubedimo - kaže naša sagovornica.
Doktorka Dragana Mirović iz klinike „Biovita“ ima nešto drugačije iskustvo kada je reč o profilu žena koje se odlučuju na abortus, napominjući da su to uglavnom žene u srednjim godinama koje su već rodile decu.
- Uglavnom je to nakon rađanja dvoje dece. Svaka sledeća trudnoća se završava abortusom. Ipak, zabrinjava činjenica da su naše žene izuzetno needukovane kada je reč o kontracepciji. Naša zemlja je pri samom dnu u Evropi kada govorimo o korišćenju prezervativa, a spirale i ostala kontraceptivna sredstva za žene da i ne pominjemo. Dakle, problem je što žene kao glavno kontraceptivno sredstvo koriste abortus - kaže dr Mirović i dodaje da svaki prekid trudnoće nosi i dramatične rizike.
Ti rizici mogu biti rani, i oni se uglavnom otklanjaju neposredno nakon intervencije. Međutim, kasni rizici se ispoljavaju tek nakon nekoliko godina i tada je uglavnom kasno da se išta popravi. Jedan od najvećih takvih rizika je sekundarni sterilitet.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου