Τρίτη 27 Μαρτίου 2012

Пре 13 година, на данашњи дан, оборен Ф-117А


Остаци "невидљивог" у Буђановцима
БЕОГРАД – Мит о необоривом америчком „невидљивом” ловцу бомбардеру Ф-117А срушена је пре 13 година, на данашњи дан, када су јединице југословенске војске обориле тај авион док је био у акцији НАТО бомбардовања Србије 1999. године.
Ф-117А „ноћни соко”, који је после бројних акција у Либану, Панами, Ираку...стекао ореол „невидљивог”, оборен је 27. марта у војвођанској равници у селу Буђановци.
Ту летилицу оборио је 3. дивизион 250. бригаде Противваздушне одбране, који су у 20.42 сата, захваљујући способности јединице, исправној техници и „малој техничкој иновацији” успели да га погоде са земље.
„Ноћни соко” пао је у атар села Буђановци, пошто је претходно гађан са две ракете типа „нева”, а јединицом која га је оборила командовао је пуковник Золтан Дани.
Ф-117А је опремљен са два „џенерал електрик Ф404” турбо мотора и четворостепеном контролом лета, носи различито наоружање, има савремени навигациони систем интегрисан у дигитални пане у кабини, која појачава ефикасност мисије.
Цена тог авиона, по намени - ловца, којег је од 1982. до 1990. године производила америчка компанија „Локид”, износила је 45 милиона долара.
Авион је дугачак 20,3 метара, висок 3,8 метара са распоном крила од 13,3 метара, а постиже максималну брзину од 0,9 маха.
„Ноћни соко” је изузетну репутацију стекао борбеним летовима над Ираком у Заливском рату 1991. године, када је, по објављеним подацима, 1.270 пута пролетео непримећен над ирачким радарима, у 39 борбених мисија.
Ф-117А је конструисан у облику брушеног дијаманта, што је неуобичајно за летилице те намене, а у америчкој војној терминологији добио је назив „стелт”, што на енглеском језику значи „кришом”, „у потаји”, или „невидљиви авион”.
„Ноћни соко” је представљао симбол моћи због савремене технологије којом је опремљен, а што му је омогућавало да буде „невидљив” за све радарске системе.
Авиони тог типа конструисани су са оштрим угловима, који представљају скуп кривина од којих се одбијају радарски зраци, а захваљујући сачињеним специјалним композитним материјалима утичу да се летилица не може регистровати на радару.
Танјуг
објављено: 27.03.2012

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...