Nedelja, 18 Mart 2012 Izvor: Gde Investirati/ Press, Dnevnik
I pored činjenice da investitori u Beogradu na građevinsku dozvolu ne čekaju duže od 130 dana, zbog krize se ne gradi.
Prema rečima Milana Vukovića, gradskog sekretara za urbanizam i građevinske poslove, u Beogradu se ne čeka dugo na građevinske dozvole.
"Otkako je na snazi novi zakon iz 2009. godine, nema zastoja u izdavanju građevinskih dozvola u Beogradu. Analizom podataka, od datuma podnošenja zahteva za građevinsku dozvolu, pa do okončanja postupka za izdavanje ili odbijanja, uključujući i vreme koje investitori utroše za pribavljanje nedostajuće dokumentacije ili korekciju, predmet je prosečno bio u proceduri 130 dana“ , kaže Vuković.
On dodaje do to ne znači da je službenicima potrebno toliko vremena za obradu papira, ali uslov je bio da investitor ima svu propisanu dokumentaciju. U svakom slučaju, nema odugovlačenja sa izdavanjem građevinskih dozvola.
Nažalost, postoji veliki broj placeva gde investitori, i pored dozvole, ne grade - kaže Vuković i dodaje:
"Gradilište na uglu Južnog bulevara i Maksima Gorkog, gradilište u Skerlićevoj 4 kod Narodne biblioteke ili hotel na lokaciji 'Bigza' ka Sajmištu samo su neke od parcela na kojima investitori, i pored dozvole, ne grade“.
Kasno se setili
Država je kasno shvatila značaj građevinarstva, koje je prava zlatna koka privrede, i tek prošle godine intervenisala Zakonom o pomoći građevinskoj industriji – čija je važnost produžena i na ovu – ne bi li podstakla izgradnju.
Samo u Beogradu veliki sistemi nekada su zapošljavali oko 100.000 radnika, u „Komgarpu” je, na primer, radilo do 11.000 ljudi, „Radu„ 7.000, koliko i „Trudbeniku”, „Energoprojektu” oko 5.500...
Giganti su nestali, mnogi su u stečaju, proizvođači građevinskog materijala polako gase peći, a oni što kako-tako rade, uglavnom su zaposleni kod stranih kompanija kao podizvođači, a u vlastitoj zemlji.
S lica zemlje su izbrisani ili se brišu i vojvođanski giganti, kao što su novosadski „Neimar”, koji je izgradio pola grada, i „Budućnost”, koja je uvek završavala zgrade u obećanom roku, zrenjaninski GIK „Banat, zatim „1. maj” iz Bačke Topole, pančevački „Konstruktor”, somborski „Dušan Staničkov”
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου