Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

Građevinarstvo u zastoju: Dozvole više nisu problem, ali novac jeste


Nedelja, 18 Mart 2012
Izvor: Gde Investirati/ Press, Dnevnik

I pored činjenice da investitori u Beogradu na građevinsku dozvolu ne čekaju duže od 130 dana, zbog krize se ne gradi.
gradjevina6
Investitorima u Beogradu u 2011. izdato je dozvola za izgradnju više od milion kvadratnih metara stambeno-poslovnog prostora. Ipak, mnoge lokacije su prazne, uprkos pribavljenoj dokumentaciji, jer investitori zbog ekonomske krize nemaju para za izgradnju objekta.

Prema rečima Milana Vukovića, gradskog sekretara za urbanizam i građevinske poslove, u Beogradu se ne čeka dugo na građevinske dozvole.

"Otkako je na snazi novi zakon iz 2009. godine, nema zastoja u izdavanju građevinskih dozvola u Beogradu. Analizom podataka, od datuma podnošenja zahteva za građevinsku dozvolu, pa do okončanja postupka za izdavanje ili odbijanja, uključujući i vreme koje investitori utroše za pribavljanje nedostajuće dokumentacije ili korekciju, predmet je prosečno bio u proceduri 130 dana“ , kaže Vuković.

On dodaje do to ne znači da je službenicima potrebno toliko vremena za obradu papira, ali uslov je bio da investitor ima svu propisanu dokumentaciju. U svakom slučaju, nema odugovlačenja sa izdavanjem građevinskih dozvola.

Nažalost, postoji veliki broj placeva gde investitori, i pored dozvole, ne grade - kaže Vuković i dodaje:

"Gradilište na uglu Južnog bulevara i Maksima Gorkog, gradilište u Skerlićevoj 4 kod Narodne biblioteke ili hotel na lokaciji 'Bigza' ka Sajmištu samo su neke od parcela na kojima investitori, i pored dozvole, ne grade“.

Kasno se setili

Država je kasno shvatila značaj građevinarstva, koje je prava zlatna koka privrede, i tek prošle godine intervenisala Zakonom o pomoći građevinskoj industriji – čija je važnost produžena i na ovu – ne bi li podstakla izgradnju. 

Samo u Beogradu veliki sistemi nekada su zapošljavali oko 100.000 radnika, u „Komgarpu” je, na primer, radilo do 11.000 ljudi, „Radu„ 7.000, koliko i „Trudbeniku”, „Energoprojektu” oko 5.500...

Giganti su nestali, mnogi su u stečaju, proizvođači građevinskog materijala polako gase peći, a oni što kako-tako rade, uglavnom su zaposleni kod stranih kompanija kao podizvođači, a u vlastitoj zemlji.

S lica zemlje su izbrisani ili se brišu i vojvođanski giganti, kao što su novosadski „Neimar”, koji je izgradio pola grada, i „Budućnost”, koja je uvek završavala zgrade u obećanom roku, zrenjaninski GIK „Banat, zatim „1. maj” iz Bačke Topole, pančevački „Konstruktor”, somborski „Dušan Staničkov”

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...