Evropskim berzama danas je dominirao strah od političke neizvesnosti u Grčkoj i briga o stabilnosti bankarskog sektora u Španiji ublaženi dobrim makroekonomskim i korporativnim podacima iz nemačke privrede.
U takvoj atmosferi na kraju trgovačkog dana indeks frankfurtske berze DAX bio je jači 0.47 odsto i iznosio je 6475.31 poena. Londonski FTSE 100, naprotiv, pao je 0,44 odsto na 5530.05 poena, dok je francuski CAC 40 oslabio 0,2 odsto i iznosio je 3118,65 poena.
Posle izbora 6. maja u Grčkoj, koaliciona vlada u zemlji još nije formirana, a investitore zabrinjava sumnja u sposobnost zemlje da ispuni svoje obaveze prema poveriocima i investitorima.
"Trenutno je glavni pokretač tržišta strah da će Grčka napustiti evrozonu. Oscilacije će prestati tek kada Međunarodni monetarni fond signalizira da će isplatiti novac Grčkoj", smatra Karen Olney iz UBS-a.
Pored toga, na berzama je prisutna briga o stabilnosti bankarskog sektora u Španiji, što je rezultiralo da su prinosi na desetogodišnje dužničke hartije od vrednosti Španije dostigli psihološki važnu granicu od 6 odsto.
Španske su banke bile najveći gubitnici nakon što su finansijski izvori rekli da će Madrid od kreditora zatražiti da prikupe dodatnih oko 35 milijardi evra za potrebe rezervacija za potencijalno problematične kredite koji trenutno u svojim portfeljima vode kao kvalitetne zajmove. Taj bi zahtev dodatno pojačao pritisak na banke koje su već počele tražiti izvore svežeg novca u skladu s odgovarajućim zahtevom evropskog regulatora.
Prethodno je španska vlada krenula u spašavanje problematične Bankija a sastavlja i plan po kojem bi banke izdvajale imovinu u nekretninama u posebna holding društva u nastojanju da se obnovi poverenje u taj sektor.
U takvom su okruženju najveći gubitnici na tržištima bile banke Banco Santander i BBVA, vrednost čijih je akcija pala 5,2 odnosno 5,1 odsto, dok su one Caixabanka oslabile 6,2 odsto.
Nemačka je Commerzbank, naprotiv, dobila na vrednosti 0,7 odsto nakon što je objavila da je poboljšala kapitalnu poziciju i ispunila zahteve evropskih regulatora.
Glavni indeks berze u Madridu IBEX Ibex pao je 3,2 odsto a evropski indeks bankovnog sektora 3,4 odsto.
Dobre vesti su danas stizale iz najmoćnije evropske privrede - Nemačke. Objavljeno je da je trgovinski suficit Nemačke u martu iznosio 17.4 milijardi evra,. U februaru trgovinski suficit iynosio je 14,9 milijardi evra.
Investitore su oraspoložili i finansijski poslovni rezultati kompanija. Najveća osiguravajuća kompanija u Evropi "Allianz Group" je izvestila da je neto dobit u prvom kvartalu iznosila 1,4 milijarde evra što je rast 60 odsto u odnosu na isti period 2011.
Takođe je, za perid januar-mart 2012. energentski E.ON AG ostvario neto dobit od 1,7 milijardi evra, 27 odsto više nego u prvom kvartalu prethodne godine
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου