Ekonomisti Ekonomskog instituta očekuju blagi pad vrednosti domaće valute do kraja godine, uz napomenu da je vreme jačanja dinara prošlo.
Urednik časopisa "Markoekonomske analize i trendovi" Vladimir Vučković rekao je da Narodna banka Srbije kada su u pitanju intervencije na tržištu i nema neki veliki izbor.
"Koliko god kritikovali NBS, školski primer kaže da devizne rezerve služe, kada je prisutan trajan nedostatak deviza, da NBS interveniše", rekao je Vučković i naglasio da se pokazala tačnom ocena ekonomista MAT-a, da će devizni kurs, uprkos 'odbranama' da klizi naniže.
"Devizne rezerve se tanje prilično zabrinjavajućom brzinom. Ono što je nevolja je da to smanjenje nikada nije linearno. Što su devizne rezerve manje, smanjenje ide brže", naglasio je ovaj ekonomski analitičar.
Bez reformi ostaju samo dve ipo godine
Saradnik ekonomskog časopisa Miladin Kovačević podsetio je na ranije procene da će vrednost dinara na godišnjem nivou pasti za oko deset procenata, a da će Narodna banka Srbije, radi sprečavanja prekomernih oscilacija deviznog kursa 'potrošiti' oko 1,5 milijardi evra. Prema njegovim rečima, sagledavana su i kretanja na deviznom tržištu u petogodišnjem periodu i zaključak je da će, ako ne bude bilo reformi, konsolidacije javnih finansija i prilagodjavanja sistema, Srbija imati vremena od dve i po godine, da sa postojećim deviznim rezervama brani stabilnost dinara.
"Vreme jačanja dinara je prošlost. Dakle, pritisci će postojati i dalje, manje ili veće slabljenje dinara će biti na delu, a NBS ima instrumente za sada da ne dozvoli destabilizaciju", ukazao je on.
Kao primer onoga o čemu govori, Kovačević je naveo Grčku i Španiju, koje bi, da su preduzele mere na vreme, sprečile "restrikcije na nož", oštru štednju i opasnost od gubljenja velikog broja radnog mesta
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου