Δευτέρα 15 Απριλίου 2013

Укидање царина на увоз хране из ЕУ

eko ukidanje carina Укидање царина на увоз хране из ЕУ
(Фото: Новости)
Београд – Следеће године, Србија ће, ипак, по свему судећи, морати да укине царине на увоз хране из Европске уније. Министарство пољопривреде преговарало је са представницима из Брисела о евентуалном пролонгирању те мере за одређене производе, због последица које би она оставила на домаћу прехрамбену индустрију. До договора, засада, како тврде у овом министарству, није дошло.
Споразумом о стабилизацији и придруживању предвиђено је да Србија постепено смањује царине на увоз робе из ЕУ, као и да их, у јануару 2014. године, дефинитивно укине. Пошто српска пољопривреда још увек није спремна за страну конкуренцију и многи стручњаци су напомињали да ће то бити крај домаћем аграру, надлежни су пробали да убеде Европску комисију да се примена те мере пролонгира, макар за поједине производе.
„Засада нисмо успели да се договоримо са европским колегама“, каже Данило Голубовић, државни секретар у Министарству пољопривреде.
„Они не попуштају са својим ставом да се морају поштовати све одредбе Споразума, а ми не желимо да домаће пољопривреднике оставимо на цедилу. У преговорима смо дошли до две спорне тачке – а то су царине на увоз цигарета и шећера.“
Како Голубовић тврди, Министарство пољопривреде учинило је све што је било у њиховој моћи да убеди представнике Европске комисије да промене одлуку и сада, остаје, да сачекамо политичку одлука Брисела.
Државни секретар је подсетио да је прво Европа 2000. године дала могућности бесцаринског извоза нашим привредницима у земљама ЕУ и то је изузетно допринело развоју наше пољопривреде и уопште пољопривредно-прехрамбене индустрије.
„Имали смо приступ тржишту од преко пола милијарде становника, односно потенцијалних корисника „, тврди Голубовић. “ Са друге стране, неки производи, као што су шећер и беби биф, били су на квоти, чиме је Србија добила значајан девизни прилив, а индустрија шећера је остварила „изузетан бум“ у свом развоју, и не само у квантитету, него и у квалитету.“
Фондови „крпе“ рупе
Евентуални проблеми који би настали укидањем царина, према речима државног секретара у министарству пољопеивреде, компензовани су значајним средствима финансијских фондова ЕУ који ће у том моменту бити доступни. Голубовић је као пример навео да Хрватска треба да добије такозвани други стуб помоћи између 350 и 370, а може да рачуна и до 700 милиона евра, уколико буду оправдали захтеве које подносе

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σερβία: Δωρεάν τα μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι από 1η Ιανουαρίου

  Όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς στο Βελιγράδι θα είναι δωρεάν από την 1η Ιανουαρίου του 2025, ανακοίνωσε σήμερα ο δήμαρχος της  σερβικής   π...