- Izvor: Gdeinvestirati/Novosti
Opis prosečnog srpskog radnika nastao je na osnovu istraživanja (ne)zadovoljstva zaposlenih vodećih regionalnih portala za zapošljavanje iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. U sve tri zemlje zaposleni se do kraja godine nadaju promeni zanimanja, ali Srbi u tome ubedljivo prednjače.
70% želi da promeni posao u ovoj godini 40% očekuje da će napredovati na poslu 30% smatra da je priznanje za obavljen rad najvažnije 30% stavlja na prvo mesto međuljudske odnose |
Ne dopada im se ni klima, ni ambijent, ni posao koji rutinski obavljaju, otaljavaju... Ne vole šefove, pomalo zaziru i od kolega, a uz sve to su, posvedočila bi većina, malo su plaćeni, voleli bi da zarađuju više.
Ipak, pri izboru novog preduzeća, novac nema presudnu ulogu - tek je na trećem mestu. Topla ljudska reč i tapšanje po ramenu još su samo u našoj zemlji vredniji od novčanica. Našim zemljacima, pokazalo je ovo istraživanje, na radnom mestu su ipak najvažniji međuljudski odnosi, a ne novac, dok su kolegama iz Bosne najvažnije - pohvale. U Hrvatskoj ne razdvajaju ova tri motiva. Istog su mišljenja i studenti, pa su im u planiranju budućnosti pare iza drugovanja na radnom mestu i posle dinamičnosti posla.
Ovakav, mada sasvim neprofitabilni rezon, nije iznenađujući ni za sindikalce, niti za preduzetnike.
Srbija ima stopu nezaposlenosti od 23,7 odsto, a sa samo 1.743.411 radnika dotakla je svoj istorijski minimum. |
Kako je pokazala Infostudova anketa, u sve tri zemlje, pa i Srbiji, najveći procenat, odnosno 38 odsto ispitanika, želi da radi za stranog vlasnika. Najnepoželjnije su domaće privatne firme, za koje u Srbiji želi da radi svega pet odsto ispitanih, ali bi zato u "one državne“ želeo da uđe svaki treći.
U međuvremenu, Srbija nema jasan kurs kako da skrati spisak od 765.000 nezaposlenih, ni kako da pojača motive za njihovo radno angažovanje i sticanje kvalifikacija, a ni kako da poveća mobilnost radnika... Umesto toga, potvrđuju i u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, vlada je odlučila da prepolovi budžet za podsticanje zapošljavanja i da proširi spisak izdržavanih
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου