Δευτέρα 5 Μαρτίου 2012

Srpske crvene linije – Talas monetarnog haosa!

 

Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije je samo jedan od igrača monetarističke neoliberalne politike u Srbiji.  NBS je “vlasništvo” tzv.  ”Čikaške” neofridmanovske ekonomske škole koju je zastupala projekotovana ekipa guverenra.
Prvi je povukao „nogu” Mlađan Dinkić, kasnije Kori Udovički, Radovan Jelašić i sada Dejan Šoškić. Većina njih, sem Dinkića, su „harvardski kursisti”.
Zadatak ove projektovane bankarsko-finansijske mreže je kontinuirano vezivanje Srbije za MMF .
Srbija je već duboko u recesionoj spirali sa teškim posledicama po domaću monetarnu politiku i bankarstvo. Strani uticaj (grčki, italijanski… prim. aut.) na srpske banke je izuzetno značajan.
Guverenr NBS je suštinski „oficir za vezu” sa MMF.  Struktura državne administracije uvezana je sa vladajućom oligarhijom.
Guverner Šoškić kaže da nije dobro da se kapacitet državnih organa smanjuje zbog nastupajućih izbora i kako bi, navodno, trebalo da težimo da svaki državni organ ima puni kapacitet za rad do poslednjeg dana mandata.  Guverener ćuti i ne govori ko stoji iza probijanja, odnosno, ekstremnog rasta kursa evera i kome to odgovara.  Guverner nema jasan odgovor u vezi sa „odlivom“ oko 500 miliona evra deviznih rezervi u odbrani kursa dinara u odnosu na evro.
Guvener je u većem delu zahteva saglasan sa MMF oko mera koje treba da se preduzmu posle izbora.
Šoškićev pogled na nužne mere je: „Prvo, rast PDV-a uz istovremeno unapređenje sistema naplate PDV-a na način da se otklone situacije u kojima se preduzeća zadužuju radi plaćanja PDV-a.  Drugo, smanjivanje opterećenja na neto plate zaposlenih.  Treće, kreiranje efikasnijeg socijalnog sistema za zaštitu najugroženijih građana Srbije.  Četvrto, racionalizacija javnog sektora na svim nivoima i smanjivanje sive ekonomije.  Peto, rast državnih kapitalnih investicija u infrastrukturi.  Ovo su po mom mišljenju osnovni pravci delovanja ako želimo da ozdravimo naš privredni sistem.”
Program guvernera Šoškića deluje preventivno, ali je problem što Srbija ulazi u fazu opšte besparice, prezaduženosti i siromaštva.
Srbija je preskočila svoju „crvenu liniju” zaduženosti od 45 odsto i sada Srbija „pluta” na talasima monetarnog haosa.
Lični stav: Tomislav Kresović

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...