Ministarstvo finansija će nastaviti da podržava projekte održivog razvoja, poput projekta za nacionalni park Fruška gora u kome će, na proleće sledeće godine, biti otvoren prvi eko kamp u Srbiji. Njegovu izgradnju finansijski je pomogla i vlada Holandije, a rezultati projekta su predstavljeni u Turističkoj organizaciji Srbije.
Sa trećinom učešća, donacijom iz MATRA programa koji finansira holandska vlada, subvencijom Ministarstva finansija i privrede i sredstvima nacionalnog parka Fruška gora, što čini oko 60 hiljada evra, realizovan je projekat prvog eko kampa u Srbiji. Holanđani su oduševljeni lepotama naše zemlje, jer, prema rečima direktora projekta Rika Klajnjansa, u Holandiji su samo ostaci nacionalnih parkova, u poređenju sa onim što ima Srbija. Zanimljivo je da su prvi gosti, u još nezavršenom kampu, bili baš Holanđani koji su odmor iskoristili da obiđu nacionalni park Fruška gora.
Za dve i po godine, koliko je projekat trajao, ostvareno je i niz aktivnosti koje se odnose na učešće javnosti i saradnju, kao preduslov za očuvanje prirode u zemlji. Sve u cilju unapređenja rada i upravljanja nacionalnim parkom, jačanja šumarske i zaštitarske delatnosti, kao bitnog preduslova za održivi razvoj. Projektom su inovirane aktivnosti koje se odnose na menadžment i organizaciju posetilaca u nacionalnom parku – ističe državni sekretar za turizam Goran Petković.
“Ministarstvo će nastaviti da podržava projekte održivog razvoja, obeležavanja tematskih i staza zdravlja, izgradnje vizitorskih centara i opremanja mesta za kampovanje”.
Kamperi nisu više samo u šatorima i prikolicama, već često i u izuzetno komfornim kućicama, a zajednička im je želja da odmor provode u prirodi. Broj ovih turista u svetu raste, a Srbija zbog prirodnih lepota može da bude vrlo privlačna. Petković kaže da će ulaganja u ovaj segment turizma, posebno izgradnju kampova u nacionalnim parkovima, ubuduće imati prioritet.
Eko kamp Fruška gora se nalazi u blizini Sremskih Karlovaca, a nedaleko od izletišta Stražilovo, oko 70 kilometara od Beograda, na samom obodu ovog nacionalnog parka u Vojvodini, jednog od pet u Srbiji. Ima 30 mesta za sve vrste kampovanja, a idealan je za odmor turista koji su u potrazi za očuvanom i nezagađenom prirodom. Ekološki je, jer je za njegovu izgradnju korišćen isključivo prirodni materijal iz nacionalnog parka – objašnjava predsednik Kamping asocijacije Srbije Vladimir Đumić.
“Nema zidanih i betonskih objekata. Funkcionisanje parka će biti po ekološkim principima, pa samim tim i boravak gostiju. Sanitarni čvor koji je izgrađen ima bio prečišćivač, pa će sve fekalije, kao tehnička voda, odlaziti u prirodu". U budućnosti će se koristiti i obnovljivi izvori energije, jer suština projekta je da se minimalizuje uticaj čoveka na prostor koji koristi.
Nacionalni park Fruška gora u ponudi ima veliki broj vrlo posećenih izletišta i dobro obeleženih planinarskih i pešačkih staza – priča Goran Matić, šef razvoja.
“Već sada lokalitet kampa se redovno koristi, posebno za vikend. Uređeno je dečje igralište, klupe, stolovi i kompletan mobilijar, što govori da je lokalno stanovništvo sa zadovoljstvom prihvatilo sve novine u parku”.
Održavanje i očuvanje nacionalnog parka je osnovna briga zaposlenih. Poslednjih godina puno se radilo na uređenju pešačkih tura, pa ovaj zaštićeni prostor ima oko 400 kilometara obeleženih planinarskih staza kojima se stiže do 17 fruškogorskih manastira. U planu je i formiranje vodičke službe, jer šumarstvo, kao osnovni prihod parka, polako ustupa mesto turizmu. Direktorka nacionalne turističke organizacije Gordana Plamenac kaže da će nacionalni park sa eko kampom imati važno mesto u promociji Srbije na predstojećim međunarodnim sajmovima turizma.
Autor Jelena Gligorić
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου