Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

Битка за Новосадски сајам

Град Нови Сад покушава да преко суда преузме управу над „Новосадским сајмом“, имовином Републике или Покрајине

„Новосадски сајам” (Фото М. Мијушковић)

Нови Сад – Локална самоуправа у Новом Саду, окупљена око Српске напредне странке, затражила је од Привредног суда у овом граду да у „Новосадски сајам“ уведе принуду управу, пошто је Управни одбор већ два пута одбио да закаже ванредну седницу Скупштине акционара, на којој би се сменила досадашња управа и изабрала нова. У овом акционарском друштву за приређивање сајмова и изложби Република Србија има 42,34 одстокапитала,град Нови Сад 22,47 одсто, а мали акционари 11 одсто.
Међутим, на сајту Централног регистра наведено је да највећи број гласова за Скупштину акционара има град, па мали акционари, док се државауопште не помиње.Разлог за ову нелогичност јесте недефинисана промена друштвеног у државни капитал, иако је републичка влада то наложила још 10. децембра 2009. године.
„Новосадски сајам“, такође, нема ни надзорни одбор, једини овлашћен да сазове Скупштину акционара, а који је требало да буде формиран после доношења новог закона о привредним друштвима и усвајања статута. Ово је био крунски разлог да град од суда затражи хитну привремену меру: увођење принудне управе коју би чинили: Владимир Стојковић, проф. др Јован Вукадинов, Стеван Павин, Оливера Симовић, Мира Ач, Горан Вишњић и Дејан Мандић.
Првих четворо предложила је Влада Србије, закључком који је 28. новембра прошле године потписао премијер Ивица Дачић, а остале град Нови Сад. Привредном суду поднет је и захтев да Дејан Лукач (садашњи председник Регионалне привредне коморе) буде одређен за привременог управника „Новосадског сајма“ на рок од годину дана.
Судија Привредног суда у Новом Саду Стоја Кузмановићодбила је захтев града за доношење привремене мере, истакавши да се за то нису стекли услови према Закону о привредним друштвима. Како је навела, тужилац није уверио суд да ће се његова потраживања осујетити или знатно отежати, као и да може доћи до употребе силе или ненадокнадиве штете. Посебним решењем, суд је оставио „Новосадском сајму“ рок од три месеца да изабере органе управљања у складу са новим статутом.
На ове одлуке, град је пре три дана уложио жалбу Привредном апелационом суду у Београду, али њени наводи за сада нису познати (жалбу још није добила ни тужена страна), нити су из градске управе желели да коментаришу актуелни спор са „Новосадским сајмом“. Наш захтев је одбијен из кабинета новосадског градоначелника Милоша Вучевића, иако се случај у јавности „завртео“ управо преко његове пи-ар службе.
С друге стране, председник Управног одбора „Новосадског сајма“ Предраг Загорчић каже да је судска одлука очекивана. Према његовим речима,друштво послује боље него икада: од 1. јануара до 15. децембра 2012. године пословни добитак је износио преко 86,5 милиона динара, а на дан подношења тужбе ликвидност је била више од седам милиона динара. Упрошлој години нису узимали краткорочан кредит за одржавање текуће ликвидности.
– Фотељу сигурно нећу чувати по цену урушавања наше најстарије сајамске институције, која обележава 90. година постојања. Тачно је да је Управни одбор наставио да обавља функцију до решења статуса „Новосадског сајма“, и то једногласном одлуком Скупштине, а није тачно да не постоје инструменти за њено сазивање. Међутим, град није испоштовао услове који су предвиђени законом – истиче генерални директор Горан Васић.
Васић је кадар Демократске странке, чији је републички посланик био у другом сазиву Скупштине Србије, потом покрајински посланик и председник Градског одбора. Он каже да је Законом о надлежности АП Војводина, покрајина требало да буде уписана као власник капитала, али да то није учињено због троме администрације и дневнополитичких потреба (протеклих избора).
– Међу одредбама које је ставио ван снаге Уставни суд Србије нема оне којом се АП Војводина омогућава организовање сајамских активности. Наравно, „Новосадски сајам“ не може функционисати без добре сарадње државе, покрајине и града и зато би овај проблем морали што хитније решити – наглашава Васић.
Хоће ли имовина „Новосадског сајма“, који располаже са 22 хектара земљишта и 60.000 квадрата затвореног изложбеног простора недалеко од центра, бити још један камен спотицања републичке и покрајинске власти, показаће се највероватније брзо.
У међувремену, огласили су се и мали акционари, који су упутили протестно писмо градоначелникуМилошу Вучевићу, у којем су новосадској власти замерили што „игноришу њихово удружење“. Председник удружења Спасоје Бјелица такође сматра да је одлука суда исправна и позива град Нови Сад да уколико заиста жели квалитетне промене у друштву сазове ванредну скупштину у договору са малим акционарима.

Мирољуб Мијушковић

објављено: 12.01.2013

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Η Σερβία άρχισε να εξοπλίζει δυνάμεις του Στρατού με το εγχώριας σχεδίασης και ανάπτυξης περιφερόμενο πυρομαχικό Komarac

Ετοιμο το σερβικό κουνούπι ( komarac). Καλους στοχους να εχει και καλες στρατιωτικες επιχειρησιακές επιτυχίες Το Υπουργείο Άμυνας της Σε...