Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2013

Mnogo napuštenih gradilišta u Srbiji, investitori nestali, kupci prevareni

BEOGRAD – U Srbiji ima puno napuštenih gradilišta sa nedovršenim stambenim objektima, a oko 2.500 stanova je u sudskim sporovima, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS).
nekretnine-izgradnja
"Dobar deo tih napuštenih gradilišta je čista prevara, pošto su investitori nestali, a izvođači radova i kupci ostali kratkih rukava", rekao je sekretar Odbora za građevinarstvo u PKS Goran Rodić, koji je ponovio da je potrebno licenciranje građevinskih firmi.
Sekretar Rodić je primetio da su kupci ostali bez stanova i sada sa investitorima imaju "lični odnos tako što su pokrenuli lične tužbe i krivično gonjenje."

"Država povodom toga ne može ništa da preduzme, jer zakonom nije predviđeno šta da se radi u takvim situacijama", istakao je Rodić.
Stručnjak PKS je naveo da najviše problema ima sa firmama koje su počele da rade stanove pre četiri-pet godina, „koje su uglavnom nepoznate i problematične“.
U Srbiji, inače, ima blizu 10.000 nezavršenih stambenih jedinica, od čega je nekoliko hiljada u Beogradu, kazali su u PKS.
"Ima mnogo takvih gradilišta, a posebno u Beogradu, gde samo u centralnoj zoni ima puno napuštenih gradilišta – na Dorćolu, kod Slavije, na Voždovcu i čak na Vračaru… ali dosta ima i po obodima grada", naglasio je Rodić.
Jedno od najvećih napuštenih gradilišta je, prema stručnjaku PKS, na Cerak Vinogradima, "gde su duplo prodavani stanovi i mnogi kupci oštećeni".
U PKS naglašavaju da se tako uništava i infrastruktura grada, kao i da se ne izmiruju dadžbine kojom se finansira razvoj gradske infrastrukture.
"PKS i esnaf već godinama traže da se to dovede u red tako što će građevinske firme biti se licencirane – da se zna u državi šta ko može da radi i ko i gde može da konkuriše", rekao je Rodić dodajući da to mnogima ne odgovara, "jer onda ne bi mogli da mešetare".
Rodić je kazao da bi se licenciranjem građevinskih firmi, ali i prozivođača građevinskih materijala i prateće industrije, kotrolisalo "crno" tržište i "siva" gradnja, što bi u znatnoj meri sprečilo pojavu napuštenih gradilišta.
Tako bi bio suzbijen i uvoz građevinskog materijala koji je veoma problematičnog kvaliteta i čijom upotrebom se ugrožava bezbednost građana.
"Ne bi bilo ovako šaroliko – da poslove dobijaju "mašna i tašna firme" već referentna preduzeća koja ispunjavaju uslove za takvu vrstu radova, naglasio je Rodić.
PKS je u poslednjih pet godina više puta predlagala kako da bude sprečeno "crno" tržište, a naročito kako da budu rešeni problemi oko izdavanja građevinskih dozvola.
"Sada imamo euforiju oko promene Zakona o planiranju i izgradnji i brzine izdavanja dozvola. Moram da napomenem da su u prethodnom periodu neke firme mnogo brže dobijale građevinske dozvole, dok su neke druge čekale u redu", naveo je Rodić.
Sekretar u PKS je naglasio da bi, takođe, trebalo preispitati zaposlene na izdavanju građevinskih dozvola – koliko uopšte poznaju predviđenu proceduru i da li umeju da tumače projekte koje im dostavljaju.
Rodić je dodao da su napuštena gradilišta počela da se pojavljuju u većem broju pre sedam ili osam godina i da bi konačno tu oblast trebalo dovesti u red zakonskom regulativom

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Tουριστικά γραφεία από τη Σερβία σε fam trip σε Καλαμάτα, Καρδαμύλη, Λιμένι, και Γιάλοβα

  Με στόχο τη  γνωριμία της σερβικής αγοράς με την Πελοπόννησο, που αποτελεί σχετικά άγνωστο προορισμό για τους ταξιδιώτες από τη γειτονική ...