Ruski naučnici koji na Antarktiku tragaju za životom u
subglacijalnom jezeru gotovo godinu dana nakon što su ruski istraživači stigli
do jedinstvenog jezera Vostok, uspeli su da izvade prvi uzorak providnog leda iz
vode. Naučnici sada rade na ispitivanju uzorka kako bi otkrili da li se u njemu
krije život.
Ruski naučni tim u istraživačkoj stanici
na zeleđenoj površini jezer Vostok
Jezero Vostok, izolovano slojem leda debljine četiri kilometara u poslednjih 20 miliona godina, stalno je privlačilo pažnju naučnika još od kako je otkriveno 1990-ih. Njegovo lociranje bilo je jedno od najvećih otkrića u modernoj geografiji.
Ukoliko se pokaže da su neke primitivne vrste bakterija ili možda komplikovaniji oblici života preživeli u jezerskim vodama, to bi moglo pružiti značajan uvid u istoriju naše planete.
Naučnici su uspeli da prodru do svežeg leda tek na dubini od 3.383 metara, a uzorke su izvadili sa dubine od 3.406 metara.
Istraživačka stanica na zeleđenoj
površini jezer Vostok
"Prvi komad providnog leda jezera, dug dva metra, izvadili smo 10. januara, na dubini od 3.406 metara. Unutar izvađenog komada nalazio se uspravni kanal ispunjen belim ledom punim mehurića vazduha", navodi se u izveštaju Instituta za istraživanje Arktika i Antarktika.
- U početku smo ugledali nama potpuno nepoznatu vrstu leda - neproziran, porozan, svetlo bele boje. Ali posle 20 metara se nalazi providan led, sa smrznutim belim ledom u njegovoj unutrašnjosti - objašnjava Vjačeslav Nartjanov, zamenik šefa Ruske antarktičke ekspedicije.
Moguće je da ovaj led ima specifična fizička svojstva koja se razlikuju od običnog leda i svega što smo do sada videli, kaže Martjanov. Niko nije mogao da predvidi šta će naučnici pronaći u ledenoj rupi.
U maju će svi skupljeni uzorci biti transportovani u Sankt Peterburg istraživačkim brodom “Akademik Fjodorov”, koji trenutno radi na Antarktiku. Sada se planira da se kopanje nastavi do dubine od 3.420 metara.
Prošle godine su ruski naučnici uspeli da izbuše led do dubine od 3.700 metara, kada su stigli do površine jezera i izvadili 40 litara praistorijske vode. Ipak, ti uzorci, kako je kasnije saopšteno, nisu bili dovoljno čisti da bi pokazali da li u njoj ima nekih oblika života, jer je voda sadržala i neke spoljne supstance.
Narednog dana je izvađeno oko 1.500 litara kerozina i freona i stavljeno u specijalne kontejnere. Zbog te činjenice rivalske zapadne ekspedicije takođe se trkaju da ispitaju dubine sublglacijalnog jezera koristeći metodu bušenja za vrelom vodom, koja je sporija ali čistija.
Vostok - jedan od najvećih rezervoara sveže vode na svet
Jezero Vostok je jedno od stotine subglacijalnih jezera na Antarktiku. Postoje planovi da se naprave bušotine još na jezerima Elsvort i Vilans. Vostok su otkrili ruski specijalci, uz podršku britanskih kolega, 1996. godine. Satelitski i sonarni snimci kasnije su pokazali da je jezero od najvećih svetskih rezervoara sveže vode. Zauzima površinu od 15.000 kvadratnih kilometara, a dubina mu je preko 1.200 metara
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου